jak dbać o męskie zegarki

7 porad, jak dbać o męskie zegarki

Zegarek to dla wielu z Was bardzo ważny dodatek do męskiej garderoby. Kobiety mają brylanty, mężczyźni – zegarki. Bez względu na to,czy Twoja kolekcja składa się z jednego lub kilku zegarków, powinieneś traktować je z należytym szacunkiem. Dżentelmen zawsze jest na czas. Jak dbać o męskie zegarki? Sprawdź nasz poradnik.

Modne zegarki męskie to inwestycja. Solidne, cenione światowe marki gwarantują wyjątkową jakość i dokładność. Nie tracą przy tym na estetyce.

To prawdziwy klejnot Twojej garderoby, więc obchodź się z nim jak z jajkiem! Ochronisz go przed zniszczeniem i oszczędzisz sobie kosztów bardzo drogich napraw.

1. Uwaga na upadek

Zegarek niekoniecznie roztrzaska się w drobny mak, ale może się rozszczelnić. Ponadto tego typu wypadki bardzo często prowadzą do uszkodzenia delikatnego mechanizmu.

2. Nie potrząsaj

Gwałtowne i silne wstrząsy mogą uszkodzić małe elementy kryjące się w obudowie, a to możesz skutkować spieszeniem się zegarka.

3. Stała temperatura

Zegarek nie może być wystawiany na skrajne temperatury, a tym bardziej na ich gwałtowne skoki (ogrzanie i szybkie ochłodzenie). W konsekwencji przestaje być szczelny, a pod szybką zaczyna pojawiać się para. Nie tylko nie widzisz tarczy, lecz również narażasz go na zamoczenie (skraplanie).


4. Z dala od wody

Pomimo zapewnień o wodoodporności, zegarek nie powinien wchodzić w kontakt z wodą. Jeżeli wcześniej zdarzyły Ci się wypadki z punktów 1-3, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie jest już wodoszczelny.

5. Z daleka od pola magnetycznego

Silniejsze pole magnetyczne powoduje namagnesowanie elementów mechanizmu, m.in. sprężyny włosowej regulatora balansowego, co powoduje zaburzenie pracy zegarka.


6. Uważaj przy zmianie daty

Wiele zegarków ulega uszkodzeniu z powodu źle wykonanej zmiany daty. Mechanizm datownika rozpoczyna ten proces automatycznie między godziną 22.00 a 5.00 rano. W tym czasie nie należy manipulować kalendarzem, a tym bardziej dokonywać szybkiej zmiany. Ruch pokrętła może wykrzywić element odpowiadający za pracę przekładni.

7. Właściwe przechowywanie

Nie ma co nawet mówić o odpowiedniej ekspozycji: to oczywiste, że zegarki nie mogą leżeć byle gdzie. Należy zadbać o odpowiednią szkatułę lub przechowywać je w oryginalnych pudełkach.
Ważniejszą kwestią jest jednak to, czy nieużywany zegarek powinien „chodzić”, czy może lepiej mechanizm zatrzymać. W przypadku zegarków kwarcowych i automatycznych zaleca się, by działały one nieprzerwanie.

Wstrzymanie wskazówek (w szczególności poprzez wyciągnięcie pokrętła) może spowodować problemy przy ponownym rozruchu. W trakcie spoczynku substancja smarująca, którą pokryte są koła zębate, nie jest rozprowadzana, co skutkuje wcześniejszym wyrobieniem się tych elementów (w momencie startu wzrasta tarcie).

Nienoszone zegarki automatyczne (samonakręcające) najlepiej przechowywać w specjalnych rotomatach, dzięki którym zegarek nie przestaje działać.