Data modyfikacji:

Męska biżuteria – jak ją nosić?

Męską biżuterię trzeba nosić z umiarem, właściwie dobierając materiały i zależnie od stylu Twojego ubioru.

Strojna biżuteria była domeną mężczyzn przez wiele stuleci. Wikingowie uważali pierścienie za największą zdobycz wojenną, a w dobie renesansu kolczyki i szlachetne kamienie były oznaką statusu zamożnych dworzan. Jednak z czasem w modzie męskiej zapanowała powściągliwość i za jedyną dopuszczalną formę biżuterii uznawano obrączkę ślubną, zegarek kieszonkowy i spinki do mankietów. W drugiej połowie XX wieku trend zaczął się odwracać; dziś bransoletki oraz kolczyki nie są już tylko znakiem rozpoznawczym fanów muzyki rockowej.

Biżuterię mężczyźni powinni nosić z umiarem

To najważniejsza zasada, którą powinieneś kierować się w doborze biżuterii. Nie możesz przesadzić z ilością elementów, które chcesz dodać do swojego ubioru. Sygnet, kolczyki, wisiorek i bransoletka – to zdecydowanie zbyt wiele.

Pamiętaj też, że zegarek na ręku i okulary również są dodatkiem, więc jeśli „dociążysz” swój wizerunek za dużą ilością biżuteryjnych elementów, wówczas będziesz wyglądać niekorzystnie. Zdecyduj się na maksymalnie dwa dodatki, które noszone będą jednocześnie.

Pamiętaj, aby nie były umieszczone zbyt blisko siebie. Oznacza to, że jeśli masz kolczyk, wówczas unikaj wisiorka na szyi, a postaw raczej na bransoletkę lub łańcuszek na nadgarstku. Od tej zasady jest jedno odstępstwo – sygnet lub pierścień wygląda zdecydowanie korzystniej na na tej samej dłoni co obrączka ślubna.

Właściwie dobierz materiały biżuterii

Jeśli nie jesteś amerykańskim raperem, wówczas wystrzegaj się ostentacyjnego złota i kamieni szlachetnych (tu znów wyjątek w postaci ślubnej obrączki). Lepiej postawić na tradycyjnie męskie materiały, czyli stal lub skórę.

Ta ostatnia to dobry pomysł, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tego rodzaju dodatkami i uważasz, że „świecidełka” nie są dla Ciebie. W biżuterii ze skóry (naturalnej lub ekologicznej) znajdziesz szerokie bransolety i cienkie wisiorki. Często są one ozdobione płaskimi ćwiekami lub rzemykami. W kolorystyce dominują zazwyczaj czerń i barwy ziemi.

Biżuteria ze skóry ma uniwersalny charakter, niemniej jednak lepiej nie ryzykować w łączeniu jej ze strojem biznesowym. Jej „męski”, rockowy charakter sprawia, że idealnie pasuje do rozmaitych casualowych zestawów.

Z drugiej strony, warto pomyśleć o stali lub srebrze, która są niezastąpione, jeśli chodzi o łańcuszki z przywieszkami oraz bransoletki męskie. Chętnie wybierane są również inne materiały: tytan, szczotkowane aluminium, a nawet drewno.

Biżuteria współgrająca z Twoim stylem

Wybrane przez Ciebie ozdoby powinny zawsze podkreślać Twój indywidualny styl, a nie zaprzeczać mu. Innymi słowy: jeśli na co dzień ubierasz się elegancko, wysadzany rubinami duży pierścień będzie wyglądał niczym przysłowiowy kwiatek do kożucha.

Podobnie odwrotnie: ciężka, skórzana biżuteria w przypadku, gdy preferujesz luźny styl sportowy również będzie zgrzytem. W takim przypadku lepszy wybór to np. bransoletka, która wyglądem przypomina łańcuch rowerowy lub drobne kolczyki w formie matowych kulek.

Wybierając biżuterię uważaj na kicz

Nie każdy trend będzie dla Ciebie odpowiedni. Niektóre rodzaje męskiej biżuterii są powszechnie uważane za przejaw złego smaku i na pewno nie przysłużą się do tego, abyś dodawał szyku.

Przykład to popularny wciąż pierścień Atlantów. Poza tym pewne dodatki mogą narazić Cię na błędne oceny Twojej osoby ze strony innych, a przecież nie chcesz być postrzegany w niewłaściwy sposób.

Gruby łańcuch na szyi (tzw. kajdan) jednoznacznie kojarzy się z mało lotnym stałym bywalcem siłowni, natomiast ostry kolczyk w skroni przywodzi na myśl miłośnika imprez z muzyką techno.

 Wystrzegaj się też biżuterii, która w niektórych kręgach będzie budzić niesmak – srebrna bransoletka w formie druta kolczastego to w Polsce oczywista pomyłka i nie trzeba chyba wyjaśniać, dlaczego tak jest.

Zatem co wybrać?
Stonowaną, pozbawioną nadmiernych elementów zdobniczych biżuterię ze stali lub srebra, albo proste dodatki skórzane z wykończeniami z matowego metalu.