Data modyfikacji:

5 sposobów ułożenia poszetki, które warto poznać

Jeśli mielibyśmy szukać w męskim stroju „kropki na i”, najprawdopodobniej byłaby to poszetka. Ten niewielki, prostokątny kawałek materiału jest jedynie ozdobą, jednak bez niego nawet najlepsza marynarka traci część uroku oraz elegancji. Brustasza, czyli kieszonka   umieszczona na piersi, świeci zaś pustką. Podkreśl swoją świadomość stylu za pomocą poszetki złożonej w jednym z poniższych sposobów.

TV fold


TV fold to najłatwiejszy a przy tym najbardziej elegancki rodzaj złożenia poszetki. Stosuje się go w oficjalnych sytuacjach, np. podczas ślubu, balu czy spotkania biznesowego. Ze względu na swoją formalność TV fold zwany jest także „presidental foldem”. W tym złożeniu sponad krawędzi brustaszy wystaje tylko niewielki pasek poszetki, dlatego warto zadbać o jej nienaganne ułożenie. Jak to zrobić?

Przede wszystkim warto wybrać odpowiednią poszetkę. TV fold najlepiej prezentuje się w kolorze białym, a najbardziej klasyczną opcją jest śnieżnobiała lniana poszetka. Dzięki dużej sztywności oraz szorstkości, poszetka nie będzie przemieszczać się w kieszonce i pozostanie na swoim miejscu przez długi czas. Jedwabne lub poliestrowe poszetki mają zaś tendencję do zapadania się lub nadmiernego wysuwania z brustaszy.

Jak złożyć TV fold?


Zacznij od złożenia poszetki dwa razy na pół. Następnie dopasuj ją do szerokości oraz głębokości kieszonki. Poszetka ta powinna wypełniać całą brustaszę, tj. opierać się na jej dnie oraz rozciągać przez całą szerokość. Wówczas prezentuje się najpiękniej, a przy okazji zachowuje swoje miejsce. Najlepiej złożyć ją w taki sposób, aby była skierowana lekko pod kątem, unosząc się w kierunku ramienia. Takie ułożenie doda sylwetce smukłości i podkreśli kształt V.

Mountain Fold


Wielbiciele regularnych kształtów oraz perfekcji z pewnością polubią także złożenie poszetki zwane mountain fold. Jego nazwa bierze się od charakterystycznych trójkątów przypominających górskie szczyty. Zaletą mountain fold jest to, że zupełnie nie rzuca się w oczy i nie jest tak ekstrawaganckim sposobem złożenia jak chociażby puff. To bezpieczna opcja na wiele okazji, także tych bardziej formalnych (choć nie dorównuje elegancją TV foldowi).

Jak złożyć mountain fold?


Chwyć za jeden róg poszetki, a następnie dołącz do niego pozostałe rogi. Zrób to w taki sposób, aby reszta poszetki luźno zwisała. Po uchwyceniu wszystkich rogów podwiń dół poszetki, aby utworzyć coś w rodzaju korzenia utrzymującego poszetkę na miejscu. Włóż ozdobną chustkę do brustaszy, a rogi rozsuń w taki sposób, by utworzyły cztery szczyty.

Puff


Puff to jeden z popularniejszych nieformalnych sposobów złożenia poszetki. Doskonale sprawdzi się na co dzień i doda stylizacji luzu oraz ekstrawagancji. Puff, zwany pieszczotliwie pufką, jest złożeniem przestrzennym, dlatego warto zadbać o to, by nie był zbyt płaski. Powinien delikatnie rozpychać kieszonkę i pięknie wynurzać się z brustaszy niczym rozłożysty kwiat. Co ciekawe, nie warto silić się na symetrię i doskonałość. Największą sztuką jest ułożenie puffa w sposób nonszalancki i szybki. Długotrwałe poprawianie złożenia i notoryczne poprawianie puffa będzie świadczyć o tym, że nie czujesz się pewnie i osłabi Twój wizerunek.

Jak złożyć puffa? 


Chwyć poszetkę za jej środek i podnieś do góry. Następnie obejmij ją drugą ręką nieco niżej, aby górna część przybrała kształt grzybka. Dolne, zwisające krawędzie zwiń w „korzeń”, jednakże niezbyt gruby, aby nie rozepchał zanadto kieszeni. Włóż złożoną poszetkę do brustaszy jednym ruchem i delikatnie popraw rozłożystość. Jeśli chcesz wyglądać jak prawdziwy dandys, rób to bez spoglądania na kieszeń. 

Trójkąt


Teraz pora na kolejne bezpieczne i elegancje ułożenie poszetki. Trójkąt można złożyć na dwa sposoby, z czego pierwszy jest bardzo prosty, drugi zaś – bardziej elegancki i ciekawy. Pierwszy sposób polega na ułożeniu poszetki rogiem do góry, a następnie złożenie po przekątnej. Teraz wystarczy jedynie złożyć boki na szerokość kieszonki i gotowe. Jak wygląda drugi sposób?

Jak złożyć poszetkę w elegancki trójkąt?


Drugi sposób sprawi, że poszetka ułoży się ciekawiej. Podobnie jak poprzednio, należy złożyć chustkę po przekątnej. Następnie dwa boczne wierzchołki należy zagiąć w kierunku górnego wierzchołka. Powstaje wówczas kwadrat ze szczeliną, którą będziemy chcieli następnie wyeksponować. Złóż jego boczne części, a złączone wierzchołki podwiń i utwórz z nich „korzeń”. Po włożeniu poszetki do brustaszy rozchyl delikatnie szczelinę.

Puff + odwrócony puff


To mało popularne i ekstrawaganckie złożenie zdecydowanie może się podobać. Choć jest „na bogato”, w żaden sposób nie przypomina jednak kiczowatych i skomplikowanych ułożeń. W zasadzie jest połączeniem puffa oraz odwróconego puffa. Świetnie zaprezentuje się w casualowych stylizacjach czyli np. w towarzystwie sportowej marynarki oraz chinosów. 

Jak wykonać to ułożenie?


Zacznij od wykonania zwykłego puffa. Chwyć za środek poszetki i unieś ją ku górze. Po uformowaniu „grzybka” nie twórz jednak korzenia, a zagnij zwisający dół o 180 stopni. Tak przygotowaną poszetkę włóż do brustaszy. Wyeksponujesz w ten sposób zarówno rozłożystego puffa, jak i cztery wierzchołki poszetki. 

Sposobów na złożenie poszetki jest mnóstwo. Jak pokazuje jednak przykład wiązań krawatu, skomplikowanie nie idzie w parze z elegancją. W modzie męskiej w cenie jest prostota, dlatego wybierz minimalistyczne ułożenia. Te wymuskane i skomplikowane mogą trącić złym gustem.