Data publikacji:

Czym się golić? Wady i zalety maszynek do golenia 

Dla jednych przyjemność, dla innych przykry obowiązek. Bez względu na to, jakie jest Twoje podejście do golenia, nie unikniesz regularnego sięgania po maszynkę. No właśnie, a jaką wybrać? Sposobów golenia jest wiele, dlatego dziś zastanowimy się nad tym, jakie są ich wady i zalety. Nie ma bowiem jednego idealnego sposobu, który dominowałby nad innymi pod każdym względem. Który z tych sposobów najlepiej odpowiada Tobie?

1. Golenie maszynkami jednorazowymi


Dostaniesz je wszędzie – w marketach, drogeriach, sklepach osiedlowych oraz kioskach. Popularne jednorazówki wydają się niedrogie, łatwe w użyciu oraz są zupełnie bezobsługowe. Nie wymagają też opanowania specjalnej techniki golenia, gdyż sprężynująca głowica sama dostosowuje się do kształtu twarzy.

Maszynki jednorazowe są najpopularniejszym wyborem Polaków. Czy najlepszym? Wiele zależy od rodzaju zarostu oraz jakości maszynki. Te najtańsze już podczas pierwszego golenia wydają się tępe, a uzyskanie gładkości zwanej „pupą niemowlaka” często jest niemożliwe. Nieco lepsze maszynki jednorazowe są zaś drogie i nieekonomiczne, co może znacząco podnieść koszty golenia. W skali tygodnia nie obciąży to nadmiernie kieszeni, jednakże roczne koszty jednorazówek mogą zszokować.

Zalety:
- łatwo dostępne,
- proste w obsłudze,
- mogą być bardzo tanie,
- nie musisz o nie dbać, bo zużytą maszynkę po prostu wyrzucasz do kosza.

Wady:
- wysokiej jakości jednorazówki są drogie,
- golenie jednorazówkami może być nieprzyjemne i niedokładne,
- jedna maszynka jednorazowa wystarcza na zaledwie kilka goleń.
- tanie i tępe maszynki łatwo podrażniają skórę.

Dla kogo:
- dla osób z rzadkim i słabym zarostem,
- dla nastolatków golących się sporadycznie,
- dla osób, dla których łatwa dostępność maszynek jest priorytetem (np. starszych lub niekorzystających z zakupów Internetowych).

2. Golenie maszynkami systemowymi

Znacznie bogatszymi krewnymi jednorazówek są maszynki systemowe, czyli te z wymiennymi ostrzami. Ich konstrukcja nie różni się znacznie. Najpopularniejszą różnicą jest bardziej ergonomiczna rączka, większa regulacja głowicy oraz dodatkowa porcja ostrzy. Maszynki systemowe posiadają 3, 4, 5 a czasem nawet 7 ostrzy tnących. Według zapewnień producentów, czym więcej ostrzy, tym łagodniejsze i dokładniejsze golenie. Czy rzeczywiście? Praktyka pokazuje, że niekoniecznie. Bardzo dokładnie i przyjemnie można wszak ogolić się już jednym ostrzem żyletki, więc dodatkowe ostrza wydają się być chwytem marketingowym.

Nie ulega zaś wątpliwości, że wymienne wkłady maszynek systemowych są zazwyczaj znacznie lepszej jakości niż ostrza maszynek jednorazowych. Dzięki dobrej maszynce systemowej bez problemu uzyskasz bardzo dobrą gładkość, zaś jeden wkład może posłużyć Ci nawet przez miesiąc golenia. Brzmi zbyt pięknie? Niestety, ceną jest… cena. Oryginalne wymienne wkłady są bardzo drogie, a zastępniki nie dorównują im jakością.

Zalety:
- łatwe i przyjemne golenie,
- zmniejszone ryzyko zacięć,
- duża dokładność golenia.

Wady:
- wysoka cena wkładów do maszynek,
- niska trwałość plastikowych rączek,
- uzależnienie od konkretnego rodzaju wkładów.

3. Golenie maszynkami na żyletki


Kiedyś masowo porzucane na rzecz nowoczesnych jednorazówek, dziś odzyskują kolejnych sympatyków. Maszynki na żyletki być może nie są w dzisiejszych czasach popularne, lecz posiadają szereg zalet, które mogą Cię zainteresować. Przede wszystkim umożliwiają doskonałe golenie, porównywalne z goleniem brzytwą. Choć ciężko dostać maszynki na żyletki w drogeriach i sklepach stacjonarnych, w Internecie spotkasz bardzo duży wybór. Początkującym entuzjastom tradycyjnego golenia poleca się modele łagodne, które w odróżnieniu od maszynek agresywnych są łatwiejsze w obsłudze.

Drugą, acz równie ważną, zaletą maszynek na żyletki są koszty golenia. Choć wiąże się to z jednorazowym wydaniem minimum 100 zł, bo tyle kosztują podstawowe maszynki na żyletki, późniejsze korzystanie jest niezwykle tanie. Bez problemu dostaniesz żyletkę dobrej jakości w cenie 40 groszy, a jej żywotność porównywalna jest z maszynkami jednorazowymi w cenie kilku złotych.

Zalety:
- bardzo niska cena golenia,
- bardzo dokładne golenie,
- nie szarpią i nie wymagają „skrobania”, jak wieloostrzowe maszynki,
- nie zapychają się pianą,
- możliwość doboru żyletek do rodzaju zarostu.

Wady:
- wymagają poprawnej techniki golenia,
- przy odrobinie nieuwagi łatwo się nimi zaciąć,
- niezbyt dobrze nadają się do szybkiego golenia tuż przed pracą – wymagają czasu.

Dla kogo:
- dla miłośników tradycyjnego golenia,
- dla osób, których podrażniają maszynki wieloostrzowe,
- dla oszczędnych,
- dla osób o gęstym i twardym zaroście,
- dla tych, którzy chcą osiągnąć perfekcyjną gładkość.

4. Golenie maszynką elektryczną


Nie da się ukryć, że pod względem łatwości obsługi maszynki elektryczne nie mają sobie równych. W odróżnieniu do pozostałych sposobów golenia nie wymagają stosowania piany, więc można się nimi ogolić na sucho nawet w samochodowym korku. Wielu zwolenników docenia też fakt, że niemal nie da się nimi zaciąć.

Wady golarek elektrycznych? Z pewnością fakt, że są bardzo drogie w zakupie, a cena wymiennych głowic również nie napawa optymizmem. Trudno też za ich pomocą uzyskać perfekcyjną gładkość, gdyż ruchome ostrze nie spotyka się bezpośrednio ze skórą, jak w przypadku np. maszynek na żyletki. Kwestią dyskusyjną jest higiena tego typu golenia. Gromadzący się w zakamarkach głowic zarost to wręcz raj dla bakterii. Automatyczne czyszczenie posiadają jedynie droższe modele golarek elektrycznych.

Zalety:
- łatwość obsługi,
- możliwość golenia się na sucho,
- praktycznie brak możliwości zacięcia się.

Wady:
- bardzo wysoka cena zakupu,
- drogie głowice zamienne,
- konieczność żmudnego czyszczenia z zarostu (wyjątkiem są maszynki samoczyszczące)
- w wielu przypadkach niezadowalające efekty golenia,
- mogą nie radzić sobie z twardym i gęstym zarostem,
- spadający zarost może brudzić umywalkę oraz podłogę łazienki.

Dla kogo:
- dla osób o rzadkim i miękkim zaroście,
- dla tych, którzy nie lubią mokrego golenia,
- do szybkiego i bezproblemowego podgalania się tuż przed pracą.

Która z tych maszynek najbardziej odpowiada Tobie? Jak widać, każda z nich ma plusy i minusy, dlatego sprawdzi się dobrze w innych warunkach. Być może zauważyłeś, że brak tutaj najbardziej męskiego sposobu golenia, czyli golenia brzytwą. Uznaliśmy jednak, że golenie brzytwą jest dziś odbierane w kategorii ciekawostki i decydują się na nie tylko pasjonaci tradycyjnego golenia. Do szybkiego golenia tuż przed pracą brzytwa zupełnie się nie nadaje.

Szymon Sonik