Data modyfikacji:

Moda męska w latach 60 - najciekawsze trendy

Lata 60, były przełomowe nie tylko w modzie kobiecej, ale także męskiej. Była to jedna z najbardziej barwnych i różnorodnych dekad, do której po dziś dzień, projektanci i styliści, wracają, aby zaczerpnąć inspiracji. Początki odkrywania nieznanych wcześniej kultur, zmiany społeczne i branża muzyczna odcisnęły piętno na stylu ówczesnego społeczeństwa. Kilka zapoczątkowanych w tamtym okresie trendów, możemy nadal spotkać na ulicy po dziś dzień.

ELEGANCJA W STYLU The Beatles

Lata 60 zasłynęły z szaleństwa na punkcie rocka i inwazji brytyjskiego zespołu The Beatles. Wprowadzili oni trendy nie tylko w muzyce, ale również w modzie. Ich niespotykany i indywidualny styl szybko rozprzestrzenił się wśród młodzieży. Popularne stały się garnitury, które noszono nie tylko od święta, ale jako codzienny, casualowy strój. Eleganckie spodnie w kant, których długość sięgała, nietypowo, bo przed kostkę a uzupełnieniem dolnej części garderoby były buty sztyblety. 

Popularnym trendem, było również łączenie golfów, często szarych lub czarnych, z marynarką, co dodawało luźniejszego looku.

Dopełnieniem stylizacji, były popularne również dzisiaj, okulary przeciwsłoneczne z okrągłymi, często w wyraźnym np. niebieskim kolorem szkieł, nazwane później na cześć ich propagatora "lenonki".

HIPPIE HIPPIE!

Moda męska lat 60 obfitowała w różnorodność zarówno w formie, jak i kolorach. Za sprawą ruchu hipisowskiego, popularne było noszenie długich poszerzanych od kolan w dół spodni — dzwonów. Były one głównie wykonane z jeansu lub sztruksu, materiałach często wykorzystywanych w produkcji ubrań lat 60. 

Różnorodność wzorów i kolorów była często widoczna na ulicach. T-shirty obfitowały w kwieciste, geometryczne i psychodeliczne kolorowe wzory.

Z KOŁNIERZEM LUB BEZ

Elegancki styl, na co dzień był bardzo popularny, dlatego też zaczęto stosować detale, które pozwalały na wyróżnienie się w tłumie. Powszechnym trendem, były wydłużone kołnierze koszul. Przeciwieństwem do tego, było pojawienie się marynarek i koszul bez kołnierzy. Nazywano je z ang. "Nehru collar" ( kołnierze Nehru), a nazwa ta, wzięła się od imienia indyjskiego polityka — Pandit Nehru, którego koszule nie miały typowego kołnierza. Politykiem zainspirowali się muzycy z zespołu The Beatles i to właśnie oni spopularyzowali ten trend, wraz z końcem lat 60.

DUŻO KOLORÓW

Lata 60. były okresem, w którym do ubioru zaczęto wprowadzać kolory, które wcześniej nie nie uważano za odpowiednie i w dobrym guście. Mężczyźni, w codziennych stylizacjach, zaczęli wykorzystywać czerwienie, zielenie i granaty. Wszystkie w różnych odcieniach i często w połączeniu z geometrycznymi wzorami. Zaczęto swobodnie łączyć ze sobą różne kolory i wzory ubrań, a ulice miast nabrały barw.


PARA NIE DO PARY

Często wykorzystywanym połączeniem, było zestawianie ze sobą, na pozór niepasujące elementów ubioru. Mężczyźni pod ciepłe, często w wyraźnych kolorach swetry lub swetry — kamizelki, wkładali koszule i krawaty, co oczywiście umyślnie miało być widoczne spod ciepłego odzienia. Prócz łączenia ze sobą nietypowych fasonów, często łączono również nietypowe kolory, balansując na pograniczy dobrego wyczucia i stylistyki. Często pojawiała się paski, kraty i inne geometryczne wzory, które również łączone ze sobą w jednej stylizacji. Nie wspomną tu już o "Dzieciach kwiatu", gdzie bez ograniczeń, łączono wszystkie możliwe wzory i kolory, tworząc krzykliwe i rzucające się w oczy połączenia.

STYLOWE SKARPETKI

Dla tych, którzy nie chcieli się zbyt wyróżniać, ale pomimo to zasmakować się w aktualnych trendach, idealnym rozwiązaniem były skarpetki. Często posiadały one wykorzystywane też w pozostałych elementach ubioru wzory, takie jak trójkąty, kratkę, pasy oraz wyraźne kolory. Jednak pozostały małym, delikatnym dodatkiem i nawiązaniem do ówczesnej mody, który do dziś chętnie jest wykorzystywany przez mężczyzn.

NA GŁOWIE

Mówiąc o modzie i o trendach warto też wspomnieć o tym, co działo się na męskiej głowie lat 60. Wspomniane już wcześniej okulary "lenonki" były jednym z bardziej wyróżniających się trendów w tej kategorii. Innym, były kapelusze, rodem z filmów o gangsterach, które dodawały szyku i elegancji lub bardziej w casualowym stylu berety. Nie można też nie wspomnieć o męskich fryzurach. Mężczyźni chętnie zapuszczali bujne czupryny, które układali, wzorując się na Elvisie Presley'u. Ci z nieco krótszymi włosami i lubiące bardziej elegancki look, decydowali się na gładko ulizane włosy na bok, z przedziałkiem u boku głowy. 

Jak widzimy, moda męska lat 60, obfitowała w szereg zmian i ogromną różnorodność. Narodziło się wtedy wiele nowych trendów, będących wyrazem buntu i chęci wolności. Pojawiło się więcej wzorów, kolorów oraz ciekawych zestawień, których wcześniej nie było. Okres ten można śmiało nazwać rewolucją w modzie i nie ma się co dziwić, że trendy, które się wtedy pojawiły, po dziś dzień goszczą w naszych szafach.