Data publikacji:

Nawigacja GPS - jak wybrać?

Podczas jazdy samochodem w nowym miejscu można się zgubić. Zatrzymywanie się i pytanie o drogę wiąże się z dużym dyskomfortem. Ci, którzy tego nie lubią decydują się na zakup GPS albo mapy. Klasyczna metoda jest trudniejsza, kiedy nie wie się, gdzie się jest, dodatkowo potrzebna jest pewna wiedza i umiejętności żeby z niej skorzystać. Nieprzyjemnym atrybutem jest też fakt, że żeby z niej skorzystać trzeba się zatrzymać i poświęcić na to chwilę. Forma papierowa sprawia, że łatwiej jest ją zgubić. Zatem jaka nawigacja samochodowa będzie lepsza? Otóż drugą możliwością jest zakup GPS. Jest zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem dla ludzi często podróżujących zwłaszcza, że poprzez połączenie satelitarne określa położenie. Jest wiele opinii pozytywnych, ale także negatywnych o popularnych GPSach. W rękach osób, które wiedzą jak ją wykorzystać, jest niezastąpionym elementem każdej jazdy.

Jaka nawigacja jest najlepsza?

Istnieją 3 rodzaje nawigacji sms: samochodowa, komórkowa oraz zewnętrzny odbiornik. Pierwsza, jest modelem, który powstał jako pierwszy, najczęściej montowany na przedniej szybie. Ekran dotykowy, wielkość ekranu między 4 a 5 cali. Interfejs intuicyjny, szybki w obsłudze. Rodzaj drugi znajduje się praktycznie w każdym urządzeniu mobilnym jak telefon czy tablet. Aby z niego korzystać można uruchomić darmowe oprogramowanie od Google, albo ściągnąć podobną aplikację. Jej zaletą jest mobilność, fakt że można z niego skorzystać i w samochodzie i podczas pieszej wycieczki. Istnieją także wady, takie jak trudniejszy w obsłudze interfejs, dłuższy czas ustawiania lokalizacji początkowej oraz szybsze zużycie baterii. Ostatni typ podłącza się do innego urządzenia i za pomocą specjalnego oprogramowania określa pozycję, oraz ściąga potrzebne mapy. 

Najlepsza nawigacja samochodowa

Przed zakupem należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, zarówno widocznych na pierwszy rzut oka, jak i te niezauważalne. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest:

Ekran

Podczas wyboru należy zwrócić uwagi na różnorakie warunki występujące w czasie jazdy. Najlepszy GPS powinien mieć około 5 cali przekątnej. Im większy ekran, tym większy jest obszar wyświetlanej mapy, a także wygodniejsza obsługa w trakcie jazdy. Po drugie ważna jest jasność. Nawigacje o wysokim stopniu jasności są dobrze widoczne nawet w pełnym słońcu. Po trzecie im większa jest rozdzielczość ekranu, tym bardziej wyraziste oraz szczegółowe są mapy. Po czwarte najwygodniejszą formą użytkowania jest urządzenie z ekranem dotykowym.

Mapy

Nieaktualne mapy mogą stanowić spory problem. Dlatego przed zakupem lepiej dowiedzieć się, co jaki czas następuje aktualizacja, oraz czy można je pobrać za darmo, czy są płatne. Dodatkowo korzystnie jest zastanowić się, na jakich drogach będą odbywały się podróże. Czy tylko w Polsce, czy czasami także za granicę. Spora liczba producentów umożliwia zakup dodatkowych map, dlatego nie ma potrzeby kupować od razu pełnego pakietu, jeśli nie będą potrzebne mapy całego świata. Duże znaczenie ma interfejs, więc powinno się zwrócić uwagę czy jest on czytelny oraz intuicyjny. Przydatnymi funkcjami będzie możliwość zmiany widoku z 2D na 3D, możliwość wybrania tras pod względem długości, szybkości i innymi trasami. Plusem byłyby także informacje o korkach i w ogóle ruchu drogowym. Nie warto oszczędzać na mapach, liczy się ich dokładność. Najpopularniejsi producenci, to: Automapa, MapaMap, GPMapa. Warto zwrócić uwagę czy dany GPS posiada możliwość wskazania punktów POI, czyli miejsc strategicznych, oraz użyteczności publicznej. 

Procesor i pamięć

Częstotliwość pracy procesora jest różna, od 400 MHz do nawet 1 GHz. Do nawigowania wystarczy procesor z zegarem systemowym 500 albo 550 MHz. Jest to także najczęściej występujący procesor w nawigacjach. W kwestii pamięci istnieją 2 możliwości. Może być wbudowana, bądź zewnętrzna. W niektórych modelach można rozszerzyć podstawową pamięć o dodatkową, zewnętrzną. W pamięci wewnętrznej zapisywane jest oprogramowanie z mapami, muzyka, filmy, zdjęcia. Kiedy urządzenie jest wykorzystywane tylko do nawigowania wystarczy pamięć 2 GB. Przy opcji wykorzystywania GPSa także do multimediów lepiej jest wybrać pamięć z około 8 GB. 

W przypadku, kiedy istnieje możliwość rozszerzenia pamięci, można kupić z wewnętrznym zasobem 2 GB i poszerzać o tyle ile będzie potrzeba. Istnieje także rodzaj pamięci zajmujący się obecnie używanymi programami. Nazywany jest pamięcią RAM. W przypadku urządzenia wykorzystywanego wyłącznie do nawigacji, wystarczająca będzie ilość 128 MB, przy korzystaniu z dodatkowych atrybutów, minimum 512 MB. Niezalecany jest zakup urządzenia z 64 MB pamięci Ram, gdyż instalacja i aktualizacja nowych map będzie niemożliwa. 

Moduł GPS

Standardowo używa się taki moduł oparty na chipsetach firm SiRF oraz MTK. Moduł taki charakteryzuje się dużą odpornością na zakłócenia, a także dużą czułością. Jest to ważne, gdyż czasami nawigacja musi wychwycić nawet słaby sygnał, w tych starszych modelach było to niemożliwe. Wartość czułości jest zapisywana na minusie. Z satelity do ziemi dociera sygnał o mocy około -155 dBW. Im nawigacja GPS jest czulsza tym szybciej i lepiej jest odbierany sygnał. Średnia moc chipsetów wynosi około -160 dBW. Im mniejsza liczba jest na minusie, tym słabsze sygnały będzie w stanie wychwycić urządzenie. Jest to wyjątkowo widoczne w takich miejscach jak drogi między drzewami, tunele, wiadukty. 

Dodatkowe atuty

Jaką nawigację kupić? Oczywiście taką, która ma najwięcej dodatków. Głównymi dodatkami są: mini port USB, zwykły port USB, oraz gniazdo audio, przez które można podłączyć słuchawki. Aby zapewnić wygodę podczas podróży warto zwrócić uwagę na dźwięk. Słaba jakość może spowodować irytację i błędy, więc lepiej zawczasu sprawdzić ten element. Istotnym elementem, który źle dobrany może irytować, jest uchwyt. Ponieważ najlepiej jest zamontować nawigację na przedniej szybie należy wybrać dobrze wykonany uchwyt z solidnych materiałów. Istnieją także nawigacje samochodowe, które ładuje się za pomocą baterii albo podłączenia do samochodu. Zdecydowanie bardziej opłacalna jest druga opcja, gdyż nie trzeba cały czas wymieniać baterii, a urządzenie jest stale podłączone do źródła zasilania. Im bardziej intuicyjne jest urządzenie tym lepiej.

Istnieje parę przydatnych aplikacji, które urządzenie może posiadać wmontowane, albo można je dokupić. Takimi aplikacjami są: Nawigacja z transmiterem FM umożliwia sparowanie urządzenia z radiem. Oznacza to, że po ustawieniu tej samej częstotliwości w obu urządzeniach dźwięk lektora będzie się wydobywał z samochodowego radia. Minusem jest to, że nie można wtedy słuchać muzyki. Nawigacja z bluetooth zapewnia połączenie z telefonem, przez co, podczas jazdy, kiedy ktoś zadzwoni, dźwięki mogą wydobywać się z GPSa. Odbiornik TMC odbiera komunikaty drogowe, takie jak wypadek na trasie. Następnie określa nową trasę. Wadą tego jest to, że inny użytkownik TMC musi nadać taką wiadomość, aby odbiornik mógł ją odebrać. Odtwarzacz plików MP3 i MP4, nawigacja z ekranem HD.