2. Zastosuj wcierki i płukanki
Dużą poprawę mogą przynieść wcierki do włosów regulujące wydzielanie sebum (np. z kwasem all-trans retinowym). Oparte są zazwyczaj na naturalnych składnikach, takich jak: rumianek, aloes, łopian, pokrzywa czy mięta. Pomagają nie tylko pozbyć się zalegającej warstwy łoju, ale i zapobiegają powstawaniu nowej.
3. Ogranicz czesanie oraz masowanie głowy
Popularnym błędem jest częste poprawianie i czesanie fryzury. To nie tylko nie poprawi jej stanu i nie nada włosom objętości, ale i mechanicznie pobudzi skórę głowy do produkcji sebum. Z tego samego powodu warto zrezygnować z relaksacyjnego masażu głowy oraz z noszenia czapek.
4. Zmień szampon
Przetłuszczanie się włosów może przybrać na sile, jeśli będziesz korzystać z szamponów zawierających odżywcze olejki lub silikony. Substancje te nawilżają włosy, ale jednocześnie dodatkowo je obciążają. Unikaj także szamponów z SLS i SLES, które przesuszają włosy. Wybierz naturalny i lekki szampon. Najlepiej, jeśli będzie oparty o naturalne wyciągi ziołowe. O samej naturze szamponu powie Ci dużo jego konsystencja. Unikaj tych ciężkich i kremowych, są dla Ciebie nieodpowiednie. Znacznie lepsze będą te przezroczyste i nieco łagodniejsze, które łatwo wypłukać z włosów. Co ważne, włosów nie należy myć pod gorącą wodą. Woda powinna być letnia lub nawet chłodna.
5. Susz głowę zimnym powietrzem
Suszenie włosów gorącym może wzmocnić przetłuszczanie się włosów, dlatego staraj się suszyć je naturalnie: wycierając delikatnie ręcznikiem lub korzystając ze suszarki, która posiada opcję zimnego suszenia. Nie szoruj jednak ręcznikiem do sucha, w ten sposób łatwo połamać i osłabić włosy.