Data modyfikacji:

Akcesoria do samochodu – jakie akcesoria do samochodu wybrać? 

Przydatne akcesoria do samochodu mogą uratować niejedną podróż. W przenośni, podnosząc komfort jazdy, jak i dosłownie – podczas awarii. Jakie multimedialne gadżety, podręczne narzędzia, kosmetyki samochodowe i przydatne akcesoria warto mieć w schowku lub bagażniku? Wyjaśniamy, jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe, jakie pomoże ci uniknąć mandatu, a jakie umili podróż samochodem. 
Oczywiście lista potrzebnych rzeczy różni się w zależności od pory roku czy terenu, w jakim się poruszasz. W zimowych, górskich warunkach, oprócz podstawowych akcesoriów do auta, przydadzą się także łańcuchy śniegowe, saperka do odgarniania śniegu czy termos z ciepłą herbatą. Jeśli natomiast wybierasz się w podróż przez rejony, gdzie znalezienie stacji paliw może być utrudnione, warto wziąć ze sobą kanister z zapasowym paliwem. Odpowiednie przygotowanie na różnego rodzaju sytuacje drogowe nie tylko ułatwi działanie awaryjne, ale i zapewni spokój ducha.  

Co trzeba mieć w samochodzie? Bez tych akcesoriów nie ruszaj w trasę! 

Trójkąt ostrzegawczy 

Jednym z dwóch obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu w Polsce jest trójkąt ostrzegawczy. W razie awarii to właśnie trójkąt zabezpieczy twoje auto przed najechaniem ze strony innego pojazdu. Uwaga! Co jakiś czas warto kontrolować stan trójkąta ostrzegawczego. Niedrogie modele mogą popękać od wstrząsów, zwłaszcza zimą, przez co stają się bezużyteczne. 

Gaśnica samochodowa 

Według polskich przepisów w każdym zarejestrowanym w Polsce samochodzie powinna znaleźć się także gaśnica. Powinna mieć przynajmniej 1 kg środka gaśniczego, ale najlepszym wyborem będzie dwukilogramowy model. Do użytku w samochodzie zaleca się wybór gaśnic typu ABC, które służą do gaszenia gazów, płynów, a także ciał stałych. Gaśnica powinna być zabezpieczona i przewożona w łatwo dostępnym miejscu. Unikaj jednak wożenia jej luzem, np. pod fotelem, gdyż w razie wypadku może stanowić śmiertelne zagrożenie. 

Rzeczy, które warto mieć w aucie 

Apteczka 

Wbrew pozorom obecność apteczki w aucie nie jest w Polsce obowiązkowa. To zalecany, ale nie wymagany element wyposażenia. Mimo to większość modeli aut jest w nią wyposażonych, co należy zaliczyć do plusów. Ważne jest jednak to, by sama apteczka zawierała wszystkie potrzebne akcesoria. Najtańsze modele mają jedynie kilka plastrów i bandaż, a więc w razie wypadku mogą okazać się bezużyteczne. Dobrej jakości apteczka samochodowa spełnia wymagania DIN 13164 PLUS i ma w składzie m.in.: chustę trójkątną, opatrunki w kilku rozmiarach, bandaż usztywniający, kompresy, nożyce, rękawiczki jednorazowe, koc ratunkowy czy ustnik do sztucznego oddychania. 

Przeczytaj również: Gadżety samochodowe dla fanów BMW

Zapasowe żarówki + bezpieczniki 

Utrata oświetlenia po zmroku może uniemożliwić dalszą jazdę. Zapasowe żarówki i bezpieczniki to absolutna podstawa. Wiele producentów oferuje gotowe zestawy, zawierające najpopularniejsze rodzaje żarówek. Przed zakupem upewnij się, jakie rodzaje halogenów zastosowane są w twoim samochodzie. Dużo trudniejszą sytuację mają właściciele samochodów z lampami ksenonowymi i ledowymi, których naprawa często wymaga wizyty w serwisie. W popularnych zestawach żarówek znajdziesz także bezpieczniki. Jeśli ich nie ma, dokup osobny blister. 

Koło zapasowe, klucz do kół, podnośnik 

Złapanie gumy w trasie to wyjątkowo stresujący moment. Aby nie utknąć na środku drogi, niezbędne jest koło zapasowe. Wbrew pozorom nie każdy model samochodu jest w nie wyposażone. W nowoczesnych samochodach tzw. rezerwa zastąpiona jest zestawem naprawczym, czyli specjalnym środkiem uszczelniającym wtryskiwanym do uszkodzonej opony. O ile w przypadku niegroźnych przebić zestaw do opon spełni swoje zadanie, to mocno uszkodzonej opony nie da się w ten sposób naprawić. 
Alternatywą dla pełnoprawnego koła zapasowego jest tzw. koło dojazdowe. Jest niewielkie, dzięki czemu nie zajmie wiele miejsca w bagażniku, a gwarantuje znacznie większy spokój niż zestaw naprawczy. Dodatkowo sprawdź, czy masz w bagażniku sprawny lewarek oraz pasujący klucz do kół. W autach z drugiej ręki często okazuje się, że podnośnik trapezowy ani drgnie, a klucz nie pasuje do rozmiaru śrub samochodowych. Upewnij się także, czy koła nie są zabezpieczone nakrętkami antykradzieżowymi, wymagającymi osobnej końcówki. 

Pompka lub kompresor 

Skoro mamy już koło zapasowe lub zestaw naprawczy, nie możemy nie wspomnieć o pompce samochodowej. Co prawda, opony dopompujesz niemal na każdej stacji paliw, ale ubytek powietrza może zaskoczyć cię w najmniej oczekiwanym miejscu, np. na parkingu. Dopompowanie opon może okazać się także niezbędne po użyciu zestawu naprawczego. Wygodniejszą alternatywą dla pompki nożnej jest oczywiście kompresor samochodowy, zasilany prądem z gniazda zapalniczki (12 V). To nieduży wydatek, a zdecydowanie ułatwia pompowanie kół. 

Przydatne akcesoria do samochodu 

Latarka 

Rzeczą, której nie powinno braknąć w samochodzie jest latarka. Dodatkowe oświetlenie pozwoli ci zlokalizować po zmroku skrzynkę bezpieczników oraz doświetli przestrzeń podczas wymiany koła. Dobrym wyborem jest latarka czołowa, która zapewnia największą wygodę. Jeszcze bardziej użyteczne mogą okazać się specjalne latarki warsztatowe, z uchwytem magnetycznym oraz hakiem do powieszenia. 

Zestaw kluczy lub multitool 

Czasy, w których kilkoma narzędziami można było wykonać w trasie dowolną naprawę auta, bezpowrotnie minęły. Dzisiejsze pojazdy są znacznie bardziej skomplikowane i nawet pozornie proste czynności wymagają wizyty w serwisie. W dalszym ciągu warto mieć jednak w aucie podstawowe śrubokręty czy klucze, by dokonać szybkich napraw, np. dokręcenia klem akumulatora, wyjęcia bezpiecznika czy wymiany żarówki. Ciekawą alternatywą dla skrzynki narzędziowej jest multitool. To niewielkie narzędzie zawiera najpotrzebniejsze akcesoria do samochodu: wkrętaki, kombinerki czy nóż.  

Samochodowa ładowarka do telefonu 

Współczesne smartfony są przy okazji nawigacją samochodową, komputerem diagnostycznym oraz zestawem głośnomówiącym. Szereg zastosowań w aucie mocno drenuje jednak baterię, dlatego warto mieć pod ręką ładowarkę do telefonu. Montowana w gnieździe zapalniczki ładowarka może przy okazji zasilić inną elektronikę, np. powerbank, transmiter FM czy adapter Bluetooth-Aux. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w woltomierz wskazujący naładowanie akumulatora, nóż do cięcia pasów oraz zbijak do szyb. 

Kable rozruchowe do samochodu 

Wystarczy pozostawić włączone światła na kilka godzin, by rozładować akumulator. Uruchomienie silnika utrudnione jest zwłaszcza zimą, gdy wydajność ogniw spada nawet o połowę. Jakie przydatne akcesoria do samochodu wybrać? Rozwiązania są dwa: kable rozruchowe lub jump starter, czyli powerbank z krokodylkami. W tym drugim przypadku nie potrzebujesz pomocy innego kierowcy. 

Lina holownicza do samochodu

Równie przydatnym elementem wyposażenia jest linka holownicza. Można ją dostać niemal na każdej stacji benzynowej, dlatego zorganizowanie jej to żaden problem. Znacznie większy kłopot może sprawić brak ucha holowniczego. Najczęściej znajduje się tuż obok lewarka i klucza do kół, ale w samochodach używanych często „znika”. 

Ściereczki czyszczące do samochodu 

Utrzymanie czystości w samochodzie ze ściereczkami czyszczącymi to bułka z masłem. Jednorazowe ściereczki do kokpitu, szyb czy tapicerki pozwolą ci natychmiast usunąć zanieczyszczenia. Może nie są tak skuteczne jak auto detailingowe kosmetyki samochodowe, ale mogą być zawsze pod ręką i nie zajmą wiele miejsca w samochodowym schowku.  
Autor: Szymon Sonik