Zegarek - z czego składa się ten popularny gadżet?

Zegarek to niezwykle popularny gadżet, który nosimy na swoich nadgarstkach zarówno dla ozdoby, jak i ze względów praktycznych. Czy wiemy jednak jak wygląda budowa zegarka?

Męska biżuteria budzi niekiedy spore kontrowersje. Jak powinna wyglądać? Jak dużo można jej założyć, żeby nie pójść w całkowity obciach? Czy są na to jakieś miary? Na ile jest męska? A jak to jest z zegarkiem? Dużo tych pytań. Możecie odetchnąć z ulgą razy dwa.
  1. Odpowiedź zostawimy na inny dzień.
  2. Zegarek to bezpieczna opcja. Dla niego zawsze znajdzie się uzasadnienie. Jest praktyczny, a dzięki różnorodności, jaką oferuje nam rynek, bez trudu dopasujemy go do każdego stroju i okazji.
 

Ile okazji, tyle zegarków?

Niekoniecznie. Oczywiście, nikt z nas nie pogardziłby gablotką zegarmistrza. O ile łatwiej byłoby otworzyć drzwiczki i wyciągnąć zegarek idealnie dopasowany do naszego dzisiejszego outfitu. Nie każdy jednak może sobie na taki luksus pozwolić. Na szczęście wystarczą nam 1-2 zegarki uniwersalne, które bez trudu sparujemy z naszą garderobą. Zatem krok pierwszy : znaleźć zegarek! Krok drugi : utrzymać go w jak najlepszej kondycji. Tego niestety nie uda nam się osiągnąć, jeśli nie zapoznamy się z jego budową.
Klasyczne, eleganckie modele pasują prawie do każdej stylizacji. Z powodzeniem możesz ubrać je do formalnych i mniej formalnych strojów.
Koperta zegarka to bardzo dobre miejsce, żeby wygrawerować dedykowany, okolicznościowy napis. Grawer pozwala spersonalizować zegarek i podnieść jego wartość sentymentalną. Warto rozważyć tę opcję, szykując prezent dla bliskiej osoby lub dla siebie (np. gdy kupiony zegarek ma być formą uczczenia naszego osobistego sukcesu).
Na grafice: 1. Diesel Master Brigade DZ7246, 1030 zł; 2. Diesel Six DZ4138, 498 zł; 3. Timex Retrograde T2N721, 495 zł; 4. Fossil CH2983, 553 zł  

Koronka

Koronka jest to niewielkie „pokrętło", które znajduje się najczęściej z prawej strony koperty na godzinie trzeciej. Z pomocą koronki możemy ustawić prawidłową datę lub godzinę oraz nakręcić urządzenie w przypadku zegarków mechanicznych.

Mocowanie do nadgarstka

Najpopularniejszym sposobem mocowania zegarka do nadgarstka jest pasek bądź bransoleta. Mocowanie powinno być odpowiednio dobrane kolorem i rodzajem materiału do innych elementów garderoby (zazwyczaj butów lub paska od spodni). Najczęstszym materiałem służącym do produkcji pasków jest skóra naturalna, przeważnie cielęca bądź silikon i kauczuk. Natomiast jesli chodzi o zapięcia, to istnieją trzy najpopularniejsze ich rodzaje - klamerkowe, motylkowe lub bransoletowe, z których najbardziej eleganckim jest to pierwsze. Zegarki na bransolecie to rozwiązanie przeznaczone zdecydowanie na sytuacje mniej formalne. Bransoleta wykonana powinna być z ogniw kutych z tego samego materiału co koperta zegarka.   Przeczytaj też: