Co musisz wiedzieć o wieszakach z Twojej szafy?

Właściwy wieszak gwarantuje, że ubranie zachowa właściwy kształt i będzie mniej podatne na zgniecenie w szafie pełnej ubrań. Podpowiadamy, jakie zdają egzamin i których powinieneś się pozbyć jak najprędzej. Wieszak może być wykonany z tworzywa sztucznego lub drewna, a o jego funkcjonalności decyduje forma i jakość materiału. Koszule można przechowywać na wieszakach plastikowych bez dolnej poprzeczki, koniecznie z dobrze wyprofilowanymi ramionami. Uchwyt powinien być ruchomy, by móc wieszać ją na różne sposoby i w wielu miejscach niezależnie od warunków.
Do przechowywania garniturów służą solidniejsze wieszaki z drewna, które nie odkształcają się pod wpływem ciężaru i tworzą właściwą ramę dla marynarki. Taki wieszak musi mieć poprzeczkę, na której zawiesisz spodnie. Jej górna część powinna być wykończona żebrowaniem lub matową tkaniną, np. filcem, który zapobiegnie ześlizgiwaniu się spodni. Rzadko używane garnitury warto przechowywać w specjalnych pokrowcach.
Z myślą o spodniach powstał specjalny wieszak w formie poziomej listwy z klipsami, które utrzymują je w miejscu. Jeśli drążek jest wysoko, można złożyć je na pół, nakładając jedną nogawkę na drugą i przypiąć za pasek. Gdy miejsca jest niewiele, złóż je raz jeszcze w poprzek nogawek i przypnij klipsami, by zmniejszyć ich długość o połowę.
Do wieszania płaszczy również potrzebny jest wieszak z drewna, który jednak nie musi mieć poprzecznego drążka. Powinien być wykonany z solidnego drewna, które zdoła wytrzymać spory ciężar zimowego stroju.
Na liście wieszaków, których powinieneś się pozbyć, znajdują się modele wykonane z tandetnego plastiku oraz drutu. Wieszak plastikowy łatwo złamać, a druciany wyjątkowo szybko się odkształca. Poza tym, cienkie i wiotkie wieszaki nie zapewniają ubraniom odpowiedniego podparcia, co prowadzi do ich deformacji, rozciągania i błyskawicznego zgniecenia po włożeniu do szafy. Modele tego typu są do zaakceptowania tylko w second-handach i pralniach, ale z pewnością nie w Twojej szafie.

Moda męska