Dzień Świętego Patryka - co to za święto?

Choć Dzień Świętego Patryka jest przede wszystkim świętem irlandzkim to tradycja jego obchodzenia rozprzestrzeniła się już na wiele innych krajów, trafiając nawet za ocean. Dlaczego to święto podbiło serca milionów ludzi na całym świecie?


17 marca odbywa się najważniejsze święto państwowe i kościelne Irlandczyków, czyli Dzień św. Patryka. Choć patron wcale nie pochodził z zielonej wyspy, a dzień świętowania jest rocznicą jego śmierci to w uroczystości jest coś niezwykłego. Radość, zabawa i energia sprawiły, że obecnie święto obchodzi się w wielu krajach na całym świecie. Święty Patryk jest patronem Irlandii, ale przybył do niej z Walii. Przyniósł Irlandczykom chrześcijaństwo i znany jest z tego, że wypędził z wyspy węże. 17 marca to jedyna znana historykom data, dlatego właśnie tego dnia odchodzi się pełen zabawy i tańców uroczystość na cześć patrona. Symbolem św. Patyka (jak i nieoficjalnie całej Irlandii) jest trójlistna koniczyna. Zgodnie z wierzeniami na jej przykładzie patron tłumaczył Irlandczykom istnienie Boga w trzech osobach.

Święty Patryk – życiorys. Historia Świętego Patryka

Św. Patryk jest uważany za patrona Irlandii, a także jednego z najważniejszych świętych. Był biskupem i apostołem tego kraju. Urodził się w Anglii w IV wieku. Będąc dzieckiem, został sprzedany jako niewolnik do Irlandii. Po kilku latach udało mu się uciec i wrócić do Brytanii, gdzie przyjął chrześcijaństwo. Swoją wiarę pragnął szerzyć dalej, dlatego ponownie przybył do Irlandii, by ewangelizować lud i budować kościoły. Misja się udała – na wyspie rozwinęło się chrześcijaństwo. Zmarł 17 marca 461 r., a jego śmierć została upamiętniona jako Dzień Świętego Patryka, święto narodowe w Irlandii. Jego kult nawet współcześnie jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie.

To właśnie jego działalności przypisuje się nawrócenie ludności na wiarę chrześcijańską. Także św. Patrykowi Irlandia zawdzięcza swój symbol: koniczynę – roślina została przez patrona Irlandii wykorzystana do tłumaczenia dogmatu Trójcy Świętej. Po dziś dzień znalezienie w dniu św. Patryka koniczyny czterolistnej podwaja "szczęście".

W ramach uczczenia zasług św. Patryka, w rocznicę jego śmierci - 17 marca - cała Irlandia hucznie obchodzi jego święto. Honorowanie daty śmierci może wydawać się dość nietypowe, jednak jest to jedyna data z życia patrona Irlandii, którą znają historycy.

Obchody dnia świętego Patryka w Irlandii

Uroczystość jest niezwykle żywiołowa, radosna i… zielona. Podczas obchodów dnia św. Patryka królują ubrania, ozdoby i dekoracje właśnie w tym kolorze.

Obchody dnia zaczynają się mszą święta za ojczyznę, a następnie przychodzi czas na muzykę, koncerty i tańce. Przez miasta przechodzą barwne parady, festyny i uliczne pochody. Jeżeli Dzień św. Patryka wypada w czasie Wielkiego Postu, to kościół irlandzki daje dyspensę, aby bawić się i spożywać alkohol. W tym dniu wszyscy pełnoletni piją bowiem tzw. dzban Świętego Patryka, czyli obowiązkową szklankę whisky.

Dzień Świętego Patryka w Irlandii

Choć Dzień Świętego Patryka to wydarzenie nie tylko państwowe, ale i kościelne to obecnie uroczystości niemal całkowicie straciły swój religijny charakter. Zamiast tego 17 marca kojarzony jest raczej z wielkim festynem i okazją do zabawy. W tym dniu w całym kraju odbywają się parady, nosi się zielone ubrania oraz doklejone rude brody. W niektórych miejscach nawet rzeki farbowane są na zielono! Tradycją związaną z obchodami tego święta jest m.in. wypicie szklaneczki whisky - „dzbana św. Patryka”. Ma być ona pamiątką po legendzie o straszeniu karczmarki, notorycznie niedolewającej alkoholu do pełna. Podobno św. Patryk ostrzegł ją, że jeżeli nie zaprzestanie takich praktyk to jej karczmę nawiedzą potwory. Od tamtej pory sprzedawczyni podawała swoim gościom już zawsze pełną porcję trunku.

Obchody Dnia Świętego Patryka na świecie

Dzień św. Patryka to nie tylko jedno z najważniejszych świąt narodowych Irlandii, lecz także jedno z najchętniej obchodzonych świąt na całym świecie. W wielu krajach 17 marca jednoznacznie kojarzy się z całonocną zabawą w pubach i na ulicach. Przedstawiciele każdej nacji mogą przyłączyć się do świętowania, bowiem jak głosi napis znajdujący się w browarze Guinessa w Dublinie: „17 marca wszyscy są Irlandczykami”. Dzień Świętego Patryka obchodzony poza Irlandią zakłada zwykle noszenie zielonego ubioru, pokazy irlandzkich tańców i muzyki, a nawet organizowanie pochodów i parad. Coraz popularniejszym trendem staje się także farbowanie znanych miejsc na zielono. 17 marca zielone były już m.in. Empire State Building, wodospad Niagara, London Eye, Krzywa Wieża w Pizie czy Opera w Sydney. Także Polska ma swój udział w nowej modzie - zielony był np. Stadion Miejski w Poznaniu. Jednym ze znaków rozpoznawczych Dnia Świętego Patryka jest picie zielonego piwa. Co ciekawe, zwyczaj ten nie jest rodowitą irlandzką tradycją, został jednak wprowadzony przez irlandzkich imigrantów.

Dzień Świętego Patryka w Polsce

Święto Patryka obchodzone jest nie tylko w Irlandii, ale również w wielu miejscach na całym świecie. Co prawda nie jest ono tak hucznie celebrowane i nie jest dniem wolnym od pracy, jednak nie brakuje akcentów związanych z tym świętem. Tego dnia mają miejsce parady i imprezy organizowane właśnie z tej okazji. Dzień św. Patryka obchodzi się również w szkołach, gdzie uczniowie przygotowują na temat św. Patryka prace plastyczne.

W Polsce również celebrowany jest Dzień Świętego Patryka. Na uwagę zasługuje tu Gdańsk, który z tej okazji oświetla na zielono niektóre wiadukty oraz Kotwicę, a także Poznań, który w podobny sposób wyróżnia m.in. stadion miejski oraz ratusz.

Kiedy jest Dzień Świętego Patryka?

Dzień Świętego Patryka obchodzi się 17 marca. Choć patron wcale nie pochodził z Irlandii, a dzień świętowania jest rocznicą jego śmierci, to w uroczystości jest coś niezwykłego. Radość, zabawa i energia sprawiły, że obecnie Dzień Świętego Patryka obchodzi się w wielu krajach na całym świecie.

Dzień Świętego Patryka – symbole

Najpopularniejsze symbole związane z dniem Świętego Patryka to:

  • zielony kolor - symbolizuje Irlandię, która jest znana jako Zielona Wyspa;
  • koniczyna - symbol Świętego Patryka, który jest uważany za jego atrybut. Zgodnie z wierzeniami na jej przykładzie tłumaczył on Irlandczykom istnienie Boga w trzech osobach;
  • Guinness - irlandzkie piwo, które jest popularne wśród konsumentów na całym świecie, a szczególnie w Dniu Świętego Patryka;
  • Leprechauny (Leprikony) - małe, irlandzkie skrzaty, które są często kojarzone z Dniem Świętego Patryka – te same, które mają siedzieć na końcu tęczy i pilnować garnka ze złotem.

Charakterystycznym symbolem Dnia Świętego Patryka w różnych państwach jest także kufel zielonego piwa. Ciekawostką jest natomiast, że zwyczaj ten narodził się poza granicami Irlandii dzięki Irlandczykom, którzy wyemigrowali do USA w XIX i XX wieku. W Irlandii kufel zielonego piwa można dostać od niedawna.

ranking olejów silnikowych

Ranking najlepszych olejów silnikowych

Dobry olej silnikowy to podstawa – wpływa bezpośrednio na sprawność i trwałość wszystkich elementów silnika oraz jego osprzętu. Chcesz wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru najlepszego oleju? Zapraszamy do poniższego poradnika. Znajdziesz w nim nie tylko garść przydatnych informacji, ale również ranking olejów silnikowych – sprawdź, które są uznawane za najlepsze na rynku.
zestawy świąteczne męskie

Jaki zestaw świąteczny męski wybrać?

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi brak pomysłów na prezent dla mężczyzny. Postanowiliśmy więc pomóc i przygotowaliśmy zestawienie ciekawych pomysłów na męskie zestawy świąteczne, które przypadną do gustu każdemu mężczyźnie.
prezent dla narzeczonej

Prezent dla narzeczonej – czyli jaki prezent dla narzeczonej wybrać?

Sam nie wiesz, jak szybko minął ten czas, który już spędziliście razem? Ani się obejrzałeś, a z dziewczyny stała się kimś więcej - narzeczoną. A to zobowiązuje – również do tego, by obdarowywać ją upominkami jeszcze bardziej podkreślającymi twoje uczucie. Sprawdź 10 pomysłów na idealny prezent dla narzeczonej na każdą okazję.
elegancki prezent dla mężczyzny

Elegancki prezent dla mężczyzny. Co kupić?

Szukasz eleganckiego prezentu dla mężczyzny – swojego narzeczonego, ojca, brata czy kolegi z pracy? W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy zestawienie prezentów, od których nie stroni żaden prawdziwy dżentelmen. Wśród naszych propozycji znajdziesz produkty na każdą kieszeń, zaczynając od gustownych dodatków, a kończąc na wyrafinowanych alkoholach.