Data modyfikacji:

Jak dbać o brodę? Codzienna pielęgnacja zarostu

Bujna i gęsta broda to nieodłączny atrybut stylizacji „na drwala”. Aby jednak wyglądała schludnie, konieczne jest zastosowanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet pozornie nieokiełznana i naturalna jest najczęściej efektem zaplanowanego nieładu. Pozostawienie jej samej sobie sprawi, że będzie nieregularna, nieestetyczna i niehigieniczna. Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja brody?

Jak myć brodę?

Włosy mają dużą zdolność do pochłaniania zapachów. O ile zapach jednej spożywanej potrawy może być atrakcyjny, to nagromadzenie różnych woni nie jest przyjemne. Pech w tym, że broda jest szczególnie podatna na zabrudzenia. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, konieczne jest jej codzienne mycie. Szczególnie trudne zadanie mają palacze – pozbycie się zapachu nikotyny może być bardzo trudne.

Najlepiej użyć do tego szamponu do brody, który zmiękczy twardy zarost skuteczniej niż szampon do włosów. Dostępne są też mydła lub żele do mycia. Kosmetyki do brody stworzone są w taki sposób, aby oczyścić ją z resztek jedzenia, brzydkich zapachów czy nadmiaru sebum. Sprawiają też, że włosy łatwo się rozczesuje i układa po myciu.

Pielęgnacja zarostu – wyczesywanie brody

Czesać brodę warto nie tylko w momencie jej układania. Wyczesywanie pozwala pozbyć się drobnych włosków oraz martwego naskórka. Co ważne, należy czesać nie tylko końcówki zarostu, ale jego całą długość. Najlepiej robić to powoli, nie wyrywając zarostu. Zbyt agresywne czesanie może zakończyć się mocnym podrażnieniem skóry, którego nie widać na pierwszy rzut oka.

Do czesania brody służą specjalne szczotki z rączką lub kartacze. Oba rodzaje mają włosie wykonane ze szczeciny dzika. Naturalne włosie dzika jest na tyle sztywne, by wyczesać martwy naskórek, ale jednocześnie na tyle miękkie, by wymasować skórę twarzy. Masaż twarzy kartaczem poprawi ukrwienie skóry oraz produkcje sebum, co zapobiegnie przesuszaniu się cery.

Przeczytaj również: Codzienna pielęgnacja twarzy — o czym należy pamiętać?

Olejki do brody - świetny sposób na pielęgnację

Zaniedbaną brodę rozpoznasz na pierwszy rzut oka. Jest poskręcana, niejednolita i ma matowy, nieestetyczny wygląd. Aby do takiego stanu nie dopuścić, należy stosować olejki do brody. Nawilżają zarost, zapewniając mu żywy kolor i elastyczność. Dodatkowo odżywiają skórę, zapobiegając przesuszaniu. Dzięki temu unikniesz nieznośnego pieczenia, swędzenia i ciągnięcia skóry.

Ważną zaletą olejków jest też „impregnacja” zarostu. Nawilżony przyjemnie pachnącymi olejkami nie wchłania wody i niechcianych zapachów tak mocno. Większość olejków produkowanych jest w atrakcyjnych, męskich zapachach, więc ich aromat może towarzyszyć ci przez wiele godzin.

Olejek do brody należy nałożyć na wilgotny zarost, np. po porannym myciu. Nie należy przesadzać z ilością produktu, bo nadmiar sprawi, że włosy będą sprawiały wrażenie przetłuszczonych. Aby ułatwić odmierzanie porcji, wielu producentów dołącza do opakowania specjalny aplikator umożliwiający precyzyjne dozowanie kropel. Olejek do brody wmasuj tak, aby pokryć nim również skórę.

Co daje balsam do brody?

Mycie i odżywianie brody to tylko połowa sukcesu. Jeżeli zależy ci na jej poskromieniu i ułożeniu w pożądany kształt, użyj kosmetyku do stylizacji. Należy do nich balsam do brody, który pomoże w nadaniu odpowiedniego kształtu. Będzie też trzymał zarost w ryzach, oczywiście zachowując jego naturalny wygląd. Jeśli użyjesz kosmetyków do włosów, możesz skleić włoski, co bywa bolesne.

Kiedy natomiast użyć wosku do zarostu? Wosk służy głównie do utwardzenia pojedynczych pasm zarostu, np. podkręconych wąsów. Dzięki temu wąsy nie będą opadać na usta i przeszkadzać w mówieniu lub jedzeniu. Wosk przyda się też do ujarzmienia niesfornych włosków, które odstają od brody mimo prawidłowego jej przystrzyżenia.

Pielęgnacja zarostu – konturowanie i przycinanie brody

Nie można zapomnieć o regularnym konturowaniu i przycinaniu włosków. Warto to robić, nawet jeśli zamierzasz zapuścić bardzo długą brodę. Usuwając drobne włoski i rzadki zarost, podkreślisz jedynie ten, który chcesz wyeksponować. Pomoże ci w tym wyznaczenie naturalnej linii zarostu, która współgra z kształtem twojej głowy i twarzy. Regularne podgalanie jest natomiast ważne, by zagęścić brodę i pozbyć się rozdwojonych, przebarwionych końcówek. Nie wszystkie włosy rosną w jednakowym tempie.

Co ważne, zarostu nie należy konturować i przycinać na mokro. Zmoczony prostuje się, a więc jest znacznie dłuższy niż po wysuszeniu. Jeżeli przytniesz go w ten sposób, po wysuszeniu z pożądanego konturu pozostanie niewiele. Brodę strzyże się nożyczkami. Przydatnym akcesorium będzie również trymer do stylizacji zarostu, za którego pomocą poprawisz kontury.

Jak poradzić sobie ze swędzeniem?

Wielu mężczyzn rezygnuje z zarostu w chwili, gdy pojawi się etap wzmożonego swędzenia. Najczęściej następuje po ok. miesiącu zapuszczania, gdy zarost jest już na tyle długi, by gromadzić pot. Sól wytrącająca się z potu sprzyja przesuszeniu skóry twarzy, czego efektem jest nieprzyjemne pieczenie. Aby temu zaradzić, już od samego początku przygody z brodą nawilżaj ją za pomocą olejku. Dobrze nawilżona skóra nie swędzi lub robi to w znacznie mniej dotkliwy sposób.

Długa broda to nie tylko duma, ale i szereg obowiązków. Tylko codzienna pielęgnacja sprawi, że będzie wyglądała schludnie i zdrowo. Jeżeli nie masz na to czasu lub chęci, wybierz krótszy zarost, o który dużo łatwiej zadbać.

Autor: Szymon Sonik