Jak dbać o jeansy, by służyły Ci jak najdłużej?

Jeansy to prawdopodobnie jedyny element garderoby, któremu służy upływ czasu. Przetarcia i dziury, zwykle niepożądane, w tym wypadku stają się zaletą, a pranie spodni to nie nakaz, ale ostateczność. Podpowiadamy, jak pielęgnować jeansy. Woda i detergenty to największy wróg jeansu, dlatego eksperci zalecają, by prać je możliwie jak najrzadziej. Oczywiście ten okres dla każdego będzie inny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by między kolejnymi praniami minęło nawet kilka miesięcy, choć ortodoksyjni fani denimu mogą wytrzymać bez czyszczenia spodni  nawet dwa lata.
Unikanie prania to, wbrew pozorom, kwestia estetyki spodni, które po każdym kontakcie z wodą i proszkiem tracą kolor oraz trwałość, więc im rzadziej je pierzesz, tym dłużej pozostają w dobrej kondycji. Kluczowe znaczenie ma pierwsze pranie, dlatego powinieneś z nim czekać tak długo, jak to możliwe.
W międzyczasie jeansy można odświeżyć rozwieszając je na wolnym powietrzu lub na kaloryferze – ciepło pozwoli pozbyć się między innymi zapachu papierosów. Oczywiście, jeśli zauważysz, że spodnie są ewidentnie brudne lub zaczynają źle pachnieć, szybkie pranie stanie się koniecznością.
Przed wrzuceniem do pralki wywróć jeansy na lewą stronę i wybierz program z niską temperaturą. Do czyszczenia używaj delikatnego detergentu bez składników wybielających, który zapobiegnie wytrącaniu się koloru. Najbardziej skłonne do farbowania są granatowe jeansy , które najlepiej prać osobno i w zimnej wodzie.Do płukania możesz dodać odrobinę octu, dzięki której tkanina będzie mniej podatna na utratę koloru. Jeansy najlepiej suszyć rozwieszone na suszarce, na wolnym powietrzu, ale z dala od słońca, które może je rozjaśnić.
Na wygląd jeansów wpływa również skład materiału, z jakiego je uszyto. Jeśli zawiera domieszkę stretchu, spodnie po praniu mogą się lekko rozciągnąć, a jeśli go nie ma – skurczyć. Kupując jeansy trzeba uwzględnić tę zasadę, więc zawsze pamiętaj, by sprawdzać skład na metce.