Jak dbac o skórzane obuwie zimą

Buty wykonane z najwyższej jakości skóry będą służyć Ci przez długie lata, jednak pod warunkiem, że odwdzięczysz się im właściwą pielęgnacją. Nadchodząca zima to najbardziej niebezpieczny okres w roku dla skórzanego obuwia. Zanim spadnie pierwszy śnieg, a na ulice wyruszą pługopiaskarki, poznaj najważniejsze zasady ochrony butów przed zimowymi zagrożeniami.
Zalety skórzanych butów można byłoby długo wymieniać – są solidne, wygodne, wytrzymałe oraz przepuszczają powietrze, więc stopa poci się w nich mniej, niż z w obuwiu ze sztucznych materiałów. Zależnie od wybranego przez Ciebie fasonu, buty ze skóry podkreślą elegancję stroju lub casualowy look.
Zima to jednak dla nich zabójczy okres. Skórze szkodzi wilgoć zawarta w śniegu, ale znacznie bardziej dokuczliwa jest sól, którą posypywane są chodniki i jezdnie. Rozpuszcza ona śnieg, co prowadzi do powstania uciążliwego błota pośniegowego. Nie tylko powoduje ono, że, nawet po krótkim spacerze, obuwie wygląda okropnie, ale również niszczy materiał.
W okresie zimowym skórzane obuwie należy regularnie pastować. Dzięki temu skóra będzie zawsze nawilżona i zabezpieczona przed pękaniem, zwłaszcza w miejscach, które zginają się przy chodzeniu. Idealnie będzie, jeżeli wybierzesz pastę lub wosk o kolorze odpowiadającym barwie butów, ale jeśli masz kilka par obuwia skórzanego, wówczas produkt uniwersalny również zda egzamin. Pamiętaj jednak, że pasta, której będziesz używać, powinna być wyprodukowana z naturalnych składników. Wnikają one w strukturę skóry, w przeciwieństwie do past sztucznych, które osadzają się jedynie na powierzchni buta. Oczywiście do pastowania nadają się obuwie z gładkiej lub matowej skóry. Potraktowanie takim specyfikiem lakierowanych, skórzanych butów może skończyć się ich wyblaknięciem. Do czyszczenia lakierków idealna będzie wazelina.
Oczywiście przed pastowaniem butów należy je oczyścić z kurzu i zaschniętego błota. Przed czyszczeniem warto wyjąć sznurówki, aby się nie zamoczyły. Z ich ponownym nawleczeniem wstrzymaj się do zakończenia pastowania. Buty powinieneś umyć wilgotną szmatką lub lekko zmoczoną szczotką, a następnie osuszyć ściereczką lub ręcznikiem kuchennym. Jeżeli na podeszwie lub cholewce pojawią się grudki suchego błota, najpierw zdrap je suchą szczoteczką.
Trudna walka czeka Cię z wyjątkowo nieestetycznymi zaciekami z soli drogowej. Potraktowanie ich wodą na wiele się nie zda. Znacznie skuteczniejsze będzie dodanie do letniej wody detergentu i dokładne usuwanie ich zmoczoną szmatką, zaciek po zacieku. Do skutecznych metod należy też potraktowanie soli mieszaniną mleka i letniej wody.
Buty zamszowe czyści i pielęgnuje się inaczej, niż obuwie skórzane. Zabrudzenia usuwaj przy użyciu suchej szczotki lub zwykłej gumki do wymazywania śladów po ołówku. Domowy sposób na czyszczenie butów zamszowych to przetarcie ich wewnętrzną skórką od banana, a następnie suchą szmatką. Gdy obuwie wyschną, potrzymaj je przez chwilkę nad garnkiem z wrzątkiem – włoski zamszu się wówczas podniosą.
Kilka rad na koniec. Butów zawilgoconych nie susz nad kaloryferem, bo grozi to stwardnieniem i popękaniem skóry. Wsadź do środka stare gazety i postaw obuwie z dala od źródła ciepła. Jeżeli nosiłeś skórzane buty przez cały dzień, wówczas nie zakładaj ich na dzień następny – muszą się przewietrzyć. Także między czyszczeniem i pastowaniem powinien być dzień przerwy. Pamiętaj też, aby buty przechowywać i pielęgnować z użyciem prawideł. Wtedy będziesz mieć pewność, że zachowają pierwotny kształt. I najważniejsze: dbaj o nie przez cały rok.