Jak dopasować krawat do koszuli?

Prostota i właściwe łączenie kolorów to podstawowe zasady komponowania krawata z koszulą.
Zestawianiem deseni i barw rządzą pewne reguły, które powinien znać każdy stylowy mężczyzna. Przy doborze krawata do koszuli najprostsza zasada to ton w ton, czyli zestawianie elementów z tej samej gamy kolorystycznej, np. błękitów z błękitami czy szarości z szarościami. Krawat zawsze powinien być ciemniejszy od koszuli, czyli np. do gładkiego modelu w kolorze gołębim pasuje „zwis” w barwie stalowej.
Gdy chcemy wprowadzić wzór, najlepiej zastosować go tylko na krawacie lub koszuli. Kontrast między materiałem gładkim i wzorzystym da dobry efekt, oczywiście pod warunkiem, że dobrze dopasujemy kolory. W tym wypadku również obowiązuje zasada ton w ton, ale barwy można dobierać także na zasadzie kontrastu. Wśród deseni świetnie sprawdzają się drobne i rozstawione symetrycznie, na przykład groszki, krata czy pasy.
Kolejny poziom wtajemniczenia to łączenie wzoru ze wzorem. Proponujemy zacząć od zestawiania takich samych deseni, czyli kraty z kratą czy kropek z kropkami. By takie połączenie było udane, wzory powinny różnić się wielkością lub rozstawem, tzn. do krawata w szerokie paski odpowiednia będzie koszula w wąskie prążki itd. Oba elementy muszą oczywiście pasować do siebie kolorystycznie.
Najwięcej wyczucia i odwagi wymaga zestawianie różnych wzorów. W tym wypadku również obowiązuje zasada łączenia deseni różnej wielkości, przy czym kolory na krawacie i koszuli muszą się powtarzać przynajmniej w detalach. Przykładowy zestaw łączący wzory to biała koszula w różowe pasy, do której dobierzemy granatowy krawat w drobne, różowe groszki, odpowiadające odcieniem wzorowi na koszuli.