Data publikacji:

Jak myć motocykl? Sposoby na mycie motocykla

Mycie samochodu raczej nie powinno sprawiać nam kłopotu, robimy to często zarówno w zaciszu domowym, jak i na myjni. Jednak postawione pytanie dotyczy nieco skomplikowanej czynności. Jak umyć motocykl? Jaki jest najlepszy i najprostszy sposób na umycie motocykla?                               
jak myć motocykl

Jak myć motocykl?

Czynność mycia motocykla jest o tyle utrudniona, że ten pojazd na wierzchu ma istotne części i podzespoły, które jeśli zostaną zalane, mogą się poważnie uszkodzić. Naprawa niektórych z nich może być bardzo kosztowna, dlatego lepiej przed przystąpieniem do czyszczenia tego pojazdu dokładnie przeczytać i poszukać informacji na temat tego, jak umyć motocykl, chopper.                                      

Czyszczenie motocykla – krok po kroku   

Sprawa może wyglądać dość prosto, chociaż wcale taka nie jest. Od czego zacząć mycie pojazdu na dwóch kółkach?
  1. Po pierwsze, jeśli chcemy umyć nasz motocykl, a jesteśmy w trasie, koniecznie musimy poczekać, aż pojazd całkowicie wystygnie. Silnik nie może być nastawiony na działanie mocnych uderzeń wody. Jeśli bardzo nam się spieszy, to nawet pięć lub dziesięć minut od zgaszenia silnika zrobi ogromną różnicę. Możemy też spróbować samodzielnie schłodzić nasz motocykl. Jak to zrobić? Zamiast programu „Mycie” wybrać „Spłukiwanie” i bez mocnego naciskania rączki do trzymania delikatnie spryskać pojazd czystą wodą. Skutecznie w ten sposób obniżymy temperaturę całej maszyny i będziemy mogli spokojnie rozpocząć mycie.                     
  2. Trzeba zwracać uwagę na to, gdzie kierujemy strumień wody. Myjąc samochód, nie musimy mieć najmniejszych zahamowań, tutaj natomiast należy uważać. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, niektóre części nie mogą zostać zalane. Przede wszystkim, kierując wodę, nie schodźmy nią pod kanapę motocykla. Pod nią umiejscowiony jest filtr powietrza, który po zalaniu może się zepsuć. Układ wydechowy – to kolejne miejsce, które powinno pozostać bardziej suche niż mokre, delikatnie umyty nie powinien stwarzać problemu, ale wyłącznie delikatnie – większa ilość wody może niefortunnie dostać się do silnika.             
  • Błąd, który jest najczęściej popełniany przy myciu motocykla? Pozostawienie kluczyka w jego stacyjce. W dosłownie kilka sekund zostanie on całkowicie mokry i zalany. Zazwyczaj przy kluczyku mamy również pilot do garażu lub bramy. Pomyślmy o tym, zanim przystąpimy do mycia, ponieważ kluczyk może się uszkodzić, lub jego wyschnięcie będzie bardzo trudne.  

Jak czyścić motocykl – wskazówki i porady      

Jest kilka istotnych wskazówek i przedmiotów, o których zazwyczaj nie myślimy, a mogą się nam bardzo przydać podczas mycia motocykla.             
Między innymi warto ze sobą mieć małą ściereczkę z mikrofibry. Każdy motocykl wyposażony jest w mniejszy lub większy schowek, czy bagażnik. Pamiętajmy, żeby wrzucić sobie do niego małą ściereczkę, która po myciu pojazdu przetrzemy zmoczoną kanapę.  
Jeśli wybierasz się na konkretne mycie, zapakuj ze sobą preparat do czyszczenia łańcucha oraz zębatek. Są to elementy, o które znacząco trzeba dbać i smarować przeznaczonym do tego smarem. Oczywiście wskazane jest również mycie tej części, natomiast powinno się ono odbywać przy pomocy czystej wody.
Nie zapomnij, że pojazd trzeba bardzo dokładnie spłukać. Bieżąca woda zmyje pozostałe niedoskonałości, brud, zaschnięte owady oraz płyn, którym czyściliśmy nasz motocykl.
Myj stopniowo, kawałek po kawałku i element po elemencie. Zacznij od góry i przechodź coraz niżej. Do umycia drobnych zakamarków możesz użyć zwykłego pędzla malarskiego.    
Pamiętaj, żeby dokładnie wysuszyć umyty motocykl. Unikniesz tworzenia się zacieków i smug. Możesz to zrobić szmatką, specjalną ściereczką, ale również niektóre myjnie oferują sprężone powietrze. Resztki wilgoci powstałej przy myciu pozbędziesz się, odpalając na chwilę pojazd. Ciepło silnika pozwoli na odparowanie pozostałych wilgotnych elementów.

Mycie motocykla w domu

Jeśli myjesz motocykl w zaciszu domowym, koniecznie pamiętaj, aby nie mieszać brudnej wody z tą czystą z dodatkiem płynu, ponieważ ponownie nanosisz brud na umyty już wcześniej motocykl. Uważaj, aby gąbek i szmatek nie kłaść bezpośrednio na ziemi, ponieważ mogą nanieść zanieczyszczenia rysujące lakier. Koniecznie sprawdź, jakie detergenty pomogą ci idealnie wyczyścić motocykl.
Masz myjkę ciśnieniową i myślisz, żeby ją wykorzystać do mycia? Jeśli będziesz ostrożny, to z pewnością się sprawdzi – trzeba uważać z siłą strumienia przy samodzielnym myciu myjką ciśnieniową. Woda nie może dostać się do łożyska kół, wahacza, łańcucha czy złącza elektrycznego. Koniecznie myj motocykl w zacienionym miejscu – nie powstaną wtedy plamy związane z użytkowaniem detergentów.  
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!