Data publikacji:

Jak myć samochód na myjni?


Mogłoby się wydawać, że mycie auta na myjni bezdotykowej jest łatwe. Wszystkie procedury opisane są na automacie, a każdy tryb ma swoją kolejność. W rzeczywistości nieumiejętne skorzystanie z myjki może przynieść więcej złego niż dobrego. Jak myć samochód na myjni, by było to skuteczne i bezpieczne dla lakieru?
jak myć samochód na myjni

Myjnia bezdotykowa z pianownicą

Myjnię samoobsługową znajdziesz niemal na każdym kroku. Jak wybrać tę najlepszą? Zwróć uwagę na to, czy wyposażona jest w dodatkową lancę z pianownicą. Piana aktywna pozwala zmiękczyć i odspoić grubszą warstwę brudu, dzięki czemu dalsze mycie jest znacznie łatwiejsze.

Nałóż pianę na cały samochód, zaczynając od dołu samochodu i kierując się do góry. Dzięki temu piana dłużej utrzyma się na karoserii i lepiej zadziała na brud. Piana powinna być stosunkowo gęsta, przypominająca nieco piankę do golenia. Do jej wytworzenia niezbędne jest sito pianujące, więc myjnia musi być wyposażona w dodatkową lancę. Nakładanie jej w formie oprysku podstawową lancą nie jest takie skuteczne. Trudno wówczas również ocenić stężenie kosmetyku.

Mycie właściwe

Po około 3-5 minutach lub po pierwszych oznakach zasychania, spłucz pianę aktywną. Choć niektóre myjnie zachęcają do spłukania piany aktywnej czystą wodą, można bez obaw od razu użyć trybu mycia mikroproszkiem. Mycie auta zacznij od kół oraz nadkoli. Jeśli nie ma kolejki i właściciel dopuszcza używanie własnych kosmetyków (to rzadkość), warto użyć środków do czyszczenia felg (np. krwawej felgi) i do opon.

Samą karoserię myj od góry do dołu. Zacznij od dachu, a następnie przejść do mycia innych poziomych powierzchni – maski i bagażnika. Czyszcząc boki auta nie zapomnij o umyciu lusterek. Lancę myjki ciśnieniowej kieruj pod kątem ok. 45 stopni względem karoserii i trzymaj odległość minimum 15-20 cm. Jeśli zbliżysz ją zbyt mocno, wysokie ciśnienie może wręcz oderwać płat lakieru lub przebić oponę. Wykonuj ruchy zagarniające, zmiatając detergent na posadzkę. Jeśli masz taką możliwość, przed myciem odchyl wycieraczki.

Woskowanie i osuszanie

Mycie auta na myjni bezdotykowej nie zastąpi dotykowego mycia „na dwa wiadra”. Nawet myjka o dużym ciśnieniu pozostawi na lakierze niewielki film z brudu. Z tego względu nie należy osuszać auta po myciu bezdotykowym za pomocą ścierek czy ręczników. Znajdujące się na samochodzie drobinki piasku mogłyby porysować lakier.


Przeczytaj także: Jak ładować akumulator?


Jak myć samochód na myjni samoobsługowej, by nie powstały zacieki i smugi? Wystarczy użyć trybu woskowania. Płynny wosk zadziała jak osuszacz, rozbijając tafle wody. Dzięki temu woda szybciej spłynie z karoserii i nie pozostawi białych osadów mineralnych, tzw. water spotów. Do końcowego spłukiwania warto użyć wody zdemineralizowanej, nie zawierającej kamienia.

Uwaga na szczotkę!

Na niektórych myjniach samoobsługowych można znaleźć szczotkę z natryskiem wody. Pod żadnym pozorem nie używaj jej jednak do mycia karoserii lub felg. Wykonana jest z twardego włosia, a ponadto najczęściej pełna jest piasku, błota i kamyków, którymi porysujesz lakier. Do czego więc służy? Za jej pomocą umyjesz opony, nadkola oraz części pojazdów użytkowych odporne na zarysowanie.
Po umyciu samochodu na myjni bezdotykowej najlepiej udać się w kilkukilometrową przejażdżkę. Pęd wiatru wydmucha resztki wody ze szczelin, dzięki czemu unikniesz zacieków, a w zimie – zamarzania wody. Co jakiś czas umyj samochód tradycyjnie, za pomocą szamponu samochodowego. Niestety nie można tego zrobić na stanowiskach myjni samoobsługowej.