Data modyfikacji:

Perfumy dla młodego mężczyzny – jakie wybrać?

Zapach – może przyciągać, intrygować albo też odpychać czy nawet powodować mdłości. Dlatego perfumy dla młodego mężczyzny powinny być odpowiednio dobrane, bo bez wątpienia stanowią dopełnienie ubioru, tworząc tajemniczą, intrygującą czy nawet nieco drapieżną aurę. Warto wiedzieć, jakie wybrać i czy są to nuty zapachowe, które pasują do każdego. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze perfum i czy można na nich oszczędzać, nie tylko w sensie dosłownym? Jakie perfumy dla młodego mężczyzny wybrać? Sprawdź ranking męskich perfum dla młodego mężczyzny.
perfumy dla młodego mężczyzny

Jakie perfumy dla młodego mężczyzny się sprawdzą? Akordy na dzień i na wieczór

Szukając perfum w prezencie dla chłopaka, męża czy brata, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czy gustuje w zapachach cięższych, czy preferuje tzw. perfumy unisex, które można znaleźć chociażby w ofercie Calvin Klein, np. CK One.
Te drugie są znacznie lżejsze i nadają się na co dzień. Mają lekką nutę głowy i serca, i nieco cięższą bazę, zawierającą nuty znane z perfum męskich i kobiecych, takie jak cedr czy żywica bursztynowa. Z kolei cięższe zapachy są świetnym wyborem na wieczorne wyjście. Znajdziemy wśród nich nuty piżma, drzewa sandałowego, mchu dębowego czy ambry. Typowo męskie, cięższe kompozycje zawierają aromaty drzewne, skórzane, dymne czy sztuczne aldehydy. Akordy owocowe czy kwiatowe są kojarzone przede wszystkim z perfumami damskimi, ale tak naprawdę są obecne także wśród perfum męskich dla młodego mężczyzny. Jakie zatem będą odpowiednie kompozycje dla nastolatków, dwudziestolatków czy trzydziestolatków? Polecamy perfumy z akordami cytrusowymi – mandarynką, ananasem, limonką i cytryną, bobem tonka czy jałowcem. To są doskonałe, energetyzujące propozycje na dzień, świeże i ponadczasowe.

 Gdy młody mężczyzna chce być postrzegany bardziej dojrzale i szuka zapachu odpowiedniego na wieczór, doskonale sprawdzą się perfumy z akordami korzennymi, orientalnymi lub skórzanymi. Gałka muszkatołowa, pieprz, kardamon i cynamon to niezwykle męskie połączenie, które często uzupełniane jest o nuty drzewne, ale również cytrusowe czy lawendowe. Młodzi mężczyźni bywają też zwolennikami słodkich i gorzkich nut. Wśród nich można wymienić wanilię, kadzidło czy wspomniane już piżmo. Na dzień można wybrać także mieszanki paprociowe, gdzie cytrusowa podstawa łączy się z mchem, paczulą, rozmarynem, bazylią, tymiankiem czy lawendą. Zapach palonej skóry świetnie komponuje się z piżmem, drewnem cedrowym czy też wanilią. Perfumy szyprowe, czyli drzewno-cytrusowe z bergamotką, jaśminem, szałwią czy mchem, drzewnymi kwiatowymi nutami są doskonałym wyborem na oficjalne okazje. Zapach dla młodego mężczyzny nie zamyka się zatem w kompozycjach świeżych i lekkich, gdyż może mieć także cięższą podstawę, która dodaje mu głębi i sprawia, że utrzymuje się dłużej na skórze i ubraniach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze perfum dla młodego mężczyzny?

Przyglądając się historii perfum, można zauważyć, że zwłaszcza w XVI wieku używane były w bardzo dużej ilości do niwelowania nieprzyjemnego zapachu. Wtedy to też noszono peruki, pod którymi bardzo często pląsały wszy i inne robactwo – jednym słowem o higienę dbano raczej powierzchownie. Swoje ekskluzywne znaczenie perfumy zyskały w XVIII wieku, kiedy zaczęto rozgraniczać kompozycje męskie i żeńskie. Obecnie wielu producentów, poza perfumami dla niej i dla niego, wypuszcza na rynek również linie uniwersalne, które jednak nie mają za zadanie zabijać nieprzyjemnego zapachu, za to są dodatkowym akcentem do schludnego wyglądu i ubioru, podkreślając świeżość i dając kwiatowo-owocową woń podszytą odrobiną korzennej czy też drzewnej nuty. Wybór takich perfum na prezent jest dobrym pomysłem, bo są to naprawdę zapachy uniwersalne, które mogą spodobać się każdemu młodemu mężczyźnie. Wśród takich perfum możemy polecić chętnie wybieraną wersję CK One Summer 2020, która świetnie sprawdzi się na wakacyjny wyjazd i słoneczną porą. Imbir w połączeniu z solą morską dodadzą energii, a drzewne i bursztynowe akordy dodają nutę ciepła i zmysłowości.
Z kolei doskonałą propozycją na jesień i zimę jest Tom Ford Tobacco Vanille Woda Perfumowana Unisex, gdzie liście tytoniu i przyprawy ustępują nucie serca, czyli fasoli tonka, kwiatowi tytoniu, kakao i wanilii, by na koniec uraczyć młodego mężczyznę połączeniem aromatów drzewnych i owocowych.
Zatem na lato lepiej wybierać nuty lżejsze, świeże i orzeźwiające, a na jesień korzenne, drzewne, będące połączeniem słodyczy i gorzkich aromatów. Perfumy dla młodego mężczyzny warto zatem dopasować także do pory roku.

 Jednak nie tylko uniwersalne nuty zapachowe się sprawdzą, bo można oczywiście zdecydować się na kompozycje perfum dedykowane specjalnie mężczyznom. Wśród nich ogromną popularnością cieszy się 1 Million od Paco Rabanne, w której można znaleźć świetnie skomponowaną mieszankę nut skórzanych, korzennych, ziołowych, kwiatowych i owocowych. Na początku czuć nuty świeże, szampańskie, zaprawione ostrością mięty pieprzowej, po czym pojawia się zmysłowa mieszanka korzenno-kwiatowa z różą, cynamonem i kardamonem, a zapach nie daje o sobie zapomnieć dzięki skórzanej bazie. Preferują go zarówno młodzi mężczyźni, jak i ci dojrzalsi, można więc rzec, że jest ponadczasowy.
perfumy dla młodego mężczyzny
Świetną propozycją perfum dla młodego mężczyzny jest też Hugo Boss No.6 Bottled z nutami korzennymi, kwiatowo-owocowymi, orientalnymi i szyprowymi. To propozycja uniwersalna na co dzień i szczególne okazje, która zachwyca połączeniem świeżości z pikantnymi akcentami i drewnianą bazą drzewa sandałowego, cedrowego, oliwnego czy wetiwery.

Czy warto wylewać na siebie niemal cały flakon i czy można oszczędzać na perfumach w sensie dosłownym?

Niektóre perfumy potrzebują czasu, by wydobyć pełnię swojej kompozycji zapachowej. Bardzo często młodzi mężczyźni nadużywają perfum, kierując się zasadą im więcej, tym lepiej. Właściwie, jeśli perfumy są odpowiednio skomponowane, to taki zabieg nie wyrządzi wielkiej szkody, bowiem zapach „się obroni”. Niemniej jednak w przypadku tanich perfum, o ciężkiej nucie, już od pierwszego rozpylenia efekt może być raczej odwrotny do zamierzonego. Zapach będzie uciążliwy i trudny do wytrzymania dla otoczenia. Dobrze dobrane perfumy to takie, które czujemy na swoich ubraniach, natomiast po pewnym czasie o nich zapominamy, co fachowo nazywa się destynacją zmysłu węchu. To nie znaczy, że skóra przestaje być muśnięta przyjemną wonią, dlatego nie potrzeba kolejnych rozpyleń. Warto wiedzieć, że perfumy trzeba aplikować z pewnej odległości. Najlepiej wejść w utworzoną mgiełkę, wtedy perfumy wnikną nie tylko w nadgarstki czy za płatki uszu, ale również w ubranie czy włosy.

 Czy zatem można oszczędzać na perfumach? Oczywiście w sensie dosłownym tak, ponieważ nie brakuje atrakcyjnych ofert promocyjnych w perfumeriach, choć oczywiście trzeba uważać na podejrzanie niskie ceny, aby uniknąć zakupu podróbek. Jeśli natomiast chodzi o samo zużycie, to wszystko zależy od sytuacji. Na co dzień perfumy wystarczy rozpylić raz i subtelny zapach będzie towarzyszył przez cały dzień. Z kolei w czasie wieczornej imprezy, po kilku godzinach intensywnej zabawy, można go nieco odświeżyć.
Autorka: Justyna Dot