Data publikacji:

Kamera na motocykl. Jaką wybrać, jak zamontować?

Kamera na motocykl pozwala na nagrywanie jazdy – umożliwia tworzenie filmików z najlepszych wspomnień podczas wyczynów czy ze zlotów. Kamera na motocykl to niezwykle przydatny gadżet. Dzięki niej uwiecznisz sportową jazdę w terenie, ocenisz swoją technikę jazdy, a w razie groźnej sytuacji na drodze, udowodnisz swoje racje. Jest bardzo przydatnym akcesorium. Wśród możliwych rodzajów urządzeń można wybierać spośród kamer na kask motocyklowy lub z wideorejestratorów motocyklowych mocowanych do maszyny. Wybór wśród kamer sportowych, które można zamontować na motocyklu, jest bardzo duży, dlatego podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę. Dowiedz się, jaką kamerę wybrać i jak ją zamontować.
mężczyzna na motocyklu

Jaką kamerę na motocykl wybrać?

Liczba samochodowych rejestratorów jazdy dostępnych na rynku robi wrażenie. Nie są one jednak najlepszym wyborem na motocykl. Urządzenia te nie są wodoodporne, a ich konstrukcja przystosowana jest do montażu na przedniej szybie.

Wideorejestratory często nie mają także wbudowanej stabilizacji obrazu, która jest niezbędna na motocyklu.

Znacznie lepszym wyborem są kamerki sportowe. Mają wodoodporną obudowę i nie straszne są im wstrząsy czy uderzenia. Choć prym w dalszym ciągu wiedzie marka GoPro, dobrej jakości kamerki sportowe znajdziesz także w asortymencie firm: Sony, DJI, SJCAM, TomTom, Olympus, Ricoh, Xiaomi oraz wielu innych, tańszych marek.

Przed zakupem zwróć uwagę na to, czy kamera dostosowana jest do montażu na akcesoriach dedykowanych dla GoPro. Da ci to dostęp do całego szeregu dodatkowych części.

Przeczytaj także jaką kamerę sportową kupić: nasze wskazówki, które ułatwią ci wybór.

Technologie stosowane w kamerach do motocykla

Kamera do motocykla powinna być wodoodporna lub wyposażona w obudowę, która ochroni kamerę przed dostawaniem się do niej wody. Niektóre z kamer motocyklowych posiadają wbudowany moduł GPS. Chociaż nie jest on koniecznością, stanowi bardzo atrakcyjny dodatek, który pozwala na ukazywanie na nagraniach tras oraz prędkość. Inne natomiast wyposażone są w funkcję, która umożliwia automatyczne włączenie kamery po uruchomieniu motoru oraz jej wyłączenie po zgaszeniu zapłonu. Jest to wyjątkowo atrakcyjna możliwość, która zwiększa bezobsługowość sprzętu. Są też kamery przeznaczone do korzystania z nich po zmroku. Korzystnym rozwiązaniem są także różne możliwości montażu jednej kamery, regulacja zakresu kąta widzenia kamery czy wbudowany wyświetlacz.

Na co zwracać uwagę, wybierając kamerę na motocykl?

Na co zwracać uwagę, wybierając kamerę na motocykl? Zdecydowanie warto zatrzymać się chwilę dłużej nad wydajnością akumulatora kamery. Nieco większy sprawi, że kamera dłużej wytrzyma na jednym ładowaniu, a korzystanie z niej będzie jeszcze bardziej wygodne. Istotny jest także sposób montażu. Dobrze, jeśli kamera będzie prosta w założeniu oraz wyposażona przez producenta w zestaw montażowy. Świetną opcją są również funkcje dodatkowe, takie jak nagrywanie w zwolnionym tempie oraz możliwość robienia zdjęć.

Jakość obrazu w kamerach na motocykl

Parametry kamery na motocykl warto dopasować do własnego zapotrzebowania. Jeżeli zamierzasz wykorzystywać ją jedynie jako wideorejestrator dokumentujący zdarzenia drogowe, nie ma sensu wybierać drogiego modelu nagrywającego w 4K. Do takich zastosowań wystarczy tania kamera na motocykl do 200 zł.

Jeśli jednak zależy ci na doskonałej pamiątce i nagrywasz swoją jazdę z myślą o dzieleniu się filmikami w social mediach, wybierz kamerę lepszej jakości.

Wspomniana rozdzielczość 4K da doskonałą jakość, jednak musisz sprawdzić, czy klatki nie są zduplikowane (interpolacja). To popularna przypadłość niedrogich kamerek sportowych.

Kąt obiektywu oraz ilość nagrywanych klatek na sekundę

Wybierając kamerę na motocykl spore znaczenie ma kąt obiektywu. Wąskie obiektywy (110 stopni) pomijają wiele szczegółów terenu obok motocykla. Znacznie lepszym wyborem będą kamerki z szerokokątnym obiektywem (140-160 stopni), rejestrujące nie tylko to, co dzieje się bezpośrednio przed motocyklem, ale i sceny po bokach.

Dynamizuje to nagranie, dodając mu charakter. Ciekawą opcją są kamery z obiektywem 360 stopni. Dzięki niej można nagrać obraz dookoła motocykla i wykorzystać to w postprodukcji.

Nieodłącznym elementem wciągających filmików motocyklowych są timelapse oraz spowolnienia. O ile timelapse z podróży można wykonać niemal każdą kamerką sportową, to spowolnienie tempa wymaga nagrania w wielu klatkach.

Zwróć uwagę na to, czy kamera umożliwia nagranie wysokiej jakości filmu w 50-60 kl/s. – to minimum, by spowolnić film o połowę. Jeszcze lepsze slow motion da 100-120 czy 200-240 kl/s. Warto jednak pamiętać, że w wyższym klatkażu stabilizacja może być osłabiona.

Kamera na motocykl i bezprzewodowe sterowanie

Obsługa zamontowanej na kasku lub przedniej owiewce kamerki może być utrudniona, dlatego niezbędną funkcją jest możliwość zdalnej obsługi. Niektóre kamerki sportowe do montażu na motocyklu mają dodatkowe piloty lub opaski, którymi można aktywować kamerkę oraz włączyć nagrywanie.

Niektóre zegarki wyposażone są w niewielki ekran umożliwiający podglądanie materiału na żywo – to bardzo przydatne.

Innym rozwiązaniem problemu jest po prostu łączność WiFi. Wówczas wystarczy sparować kamerkę motocyklową ze smartfonem (za pomocą dedykowanej aplikacji), by móc w pełni nią zarządzać.

Jak zamontować kamerę na motocykl?

Liczba akcesoriów montażowych do kamer sportowych jest bardzo duża. Gdzie zamontować kamerę na motocyklu? Oczywistym miejscem jest owiewka lub bak, do których można przymocować kamerki specjalną taśmą dwustronną lub przyssawką.

Jeśli jeździsz tzw. nakedem, czyli motocyklem bez owiewek, możesz zamontować kamerkę na kierownicy, za pomocą uchwytu rowerowego.

Innego rodzaju szekle, klamry i uchwyty umożliwiają także zamontowanie kamerki np. na widelcu amortyzatora, uchwycie pasażera lub tylnym wahaczu – pozwala to uzyskać naprawdę ciekawe materiały.

Przeczytaj również: Motocykl do miasta - jaki motocykl do jazdy po mieście wybrać?

Montaż kamery motocyklowej na kask lub szelki

Jak natomiast zamontować kamerkę na kask? Służy do tego element z mocną, dwustronną taśmą gąbkową, dopasowującą się do krzywizn kasku.

Zazwyczaj montuje się kamerkę na górze kasku lub z boku, jednak niektórzy przytwierdzają ją także do części szczękowej. Jeżeli obawiasz się montażu kamery na kasku, równie dobre efekty da uprząż do zamocowania kamery na klatce piersiowej, którą dostać można w postaci praktycznych szelek. Wówczas uzyskuje się bardzo ciekawą perspektywę obejmującą swoim zasięgiem również zegary oraz część kierownicy. Jest to sposób montażu wyjątkowo bezpieczny dla samej kamerki. Skorzystać można także z wygodnych, giętkich statywów, których zaletą jest możliwość ustawienia ich w niemal dowolny sposób. Jedynym ich minusem jest stosunkowo niska odporność na drgania w czasie jazdy.

Wideorejestrator, kamera motocyklowa na kask czy na motor?

Wideorejestrator oraz kamera motocyklowa, niezależnie od miejsca, w którym zostaną zamontowane, różnią się przeznaczeniem. Wideorejestrator motocyklowy służy do nagrywania wydarzeń na drodze, natomiast kamera do motocykla to urządzenie o nieco bardziej wszechstronnym zastosowaniu. Uwzględnia również potrzeby nagrywania wysokiej jakości filmików, przykładowo do dzielenia się nimi w social mediach czy analizy stylu jazdy.

Kamera motocyklowa na kask wybierana jest zdecydowanie częściej, ponieważ umożliwia nagrywanie z perspektywy kierowcy. Pozwala na oddawanie emocji w sposób dokładnie taki, w jaki przeżywa je osoba prowadząca pojazd. Ponadto sposób jej montażu jest wyjątkowo łatwy, a ryzyko uszkodzeń bardzo niewielkie. 

Zaletą kamer mocowanych do maszyny jest możliwość nagrywania tras z widocznymi elementami motocyklu czy stałym ustawieniem na prędkościomierz. Spośród dostępnych na rynku kamer motocyklowych najbardziej popularne są urządzenia GoPro, Sony, Xiaomi, SJCam czy Eken. W asortymencie wspomnianych marek znajdują się kamery wodoodporne, o szerokim kącie widzenia obiektywu i z automatyczną stabilizacją obrazu. Można przebierać również w parametrach dotyczących jakości obrazu, ilości klatek na sekundę czy pojemności baterii.

Kamera na motocykl - ranking

Autorzy: Szymon Sonik i Karolina Grad
Autor: Szymon Sonik i Karolina Grad