Data modyfikacji:

Kamera na motocykl. Jaką wybrać, jak zamontować?

Kamera na motocykl to niezwykle przydatny gadżet. Dzięki niej uwiecznisz sportową jazdę w terenie, ocenisz swoją technikę jazdy, a w razie groźnej sytuacji na drodze, udowodnisz swoje racje. Wybór wśród kamer sportowych, które można zamontować na motocyklu, jest bardzo duży, dlatego podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
mężczyzna na motocyklu

Kamera na motocykl:

Jaką kamerę na motocykl wybrać?

Liczba samochodowych rejestratorów jazdy dostępnych na rynku robi wrażenie. Nie są one jednak najlepszym wyborem na motocykl. Urządzenia te nie są wodoodporne, a ich konstrukcja przystosowana jest do montażu na przedniej szybie.

Wideorejestratory często nie mają także wbudowanej stabilizacji obrazu, która jest niezbędna na motocyklu.

Znacznie lepszym wyborem są kamerki sportowe. Mają wodoodporną obudowę i nie straszne są im wstrząsy czy uderzenia. Choć prym w dalszym ciągu wiedzie marka GoPro, dobrej jakości kamerki sportowe znajdziesz także w asortymencie firm: Sony, DJI, SJCAM, TomTom, Olympus, Ricoh, Xiaomi oraz wielu innych, tańszych marek.

Przed zakupem zwróć uwagę na to, czy kamera dostosowana jest do montażu na akcesoriach dedykowanych dla GoPro. Da ci to dostęp do całego szeregu dodatkowych części.

Przeczytaj także jaką kamerę sportową kupić: nasze wskazówki, które ułatwią ci wybór.

Pożądane parametry kamery na motocykl

Parametry kamery na motocykl warto dopasować do własnego zapotrzebowania. Jeżeli zamierzasz wykorzystywać ją jedynie jako wideorejestrator dokumentujący zdarzenia drogowe, nie ma sensu wybierać drogiego modelu nagrywającego w 4K. Do takich zastosowań wystarczy tania kamera na motocykl do 200 zł.

Jeśli jednak zależy ci na doskonałej pamiątce i nagrywasz swoją jazdę z myślą o dzieleniu się filmikami w social mediach, wybierz kamerę lepszej jakości.

Wspomniana rozdzielczość 4K da doskonałą jakość, jednak musisz sprawdzić, czy klatki nie są zduplikowane (interpolacja). To popularna przypadłość niedrogich kamerek sportowych.

Wybierając kamerę na motocykl spore znaczenie ma kąt obiektywu. Wąskie obiektywy (110 stopni) pomijają wiele szczegółów terenu obok motocykla. Znacznie lepszym wyborem będą kamerki z szerokokątnym obiektywem (140-160 stopni), rejestrujące nie tylko to, co dzieje się bezpośrednio przed motocyklem, ale i sceny po bokach.

Dynamizuje to nagranie, dodając mu charakter. Ciekawą opcją są kamery z obiektywem 360 stopni. Dzięki niej można nagrać obraz dookoła motocykla i wykorzystać to w postprodukcji.

Nieodłącznym elementem wciągających filmików motocyklowych są timelapse oraz spowolnienia. O ile timelapse z podróży można wykonać niemal każdą kamerką sportową, to spowolnienie tempa wymaga nagrania w wielu klatkach.

Zwróć uwagę na to, czy kamera umożliwia nagranie wysokiej jakości filmu w 50-60 kl/s. – to minimum, by spowolnić film o połowę. Jeszcze lepsze slow motion da 100-120 czy 200-240 kl/s. Warto jednak pamiętać, że w wyższym klatkażu stabilizacja może być osłabiona.

Kamera na motocykl i bezprzewodowe sterowanie

Obsługa zamontowanej na kasku lub przedniej owiewce kamerki może być utrudniona, dlatego niezbędną funkcją jest możliwość zdalnej obsługi. Niektóre kamerki sportowe do montażu na motocyklu mają dodatkowe piloty lub opaski, którymi można aktywować kamerkę oraz włączyć nagrywanie.

Niektóre zegarki wyposażone są w niewielki ekran umożliwiający podglądanie materiału na żywo – to bardzo przydatne.

Innym rozwiązaniem problemu jest po prostu łączność WiFi. Wówczas wystarczy sparować kamerkę motocyklową ze smartfonem (za pomocą dedykowanej aplikacji), by móc w pełni nią zarządzać.

Jak zamontować kamerę na motocykl?

Liczba akcesoriów montażowych do kamer sportowych jest bardzo duża. Gdzie zamontować kamerę na motocyklu? Oczywistym miejscem jest owiewka lub bak, do których można przymocować kamerki specjalną taśmą dwustronną lub przyssawką.

Jeśli jeździsz tzw. nakedem, czyli motocyklem bez owiewek, możesz zamontować kamerkę na kierownicy, za pomocą uchwytu rowerowego.

Innego rodzaju szekle, klamry i uchwyty umożliwiają także zamontowanie kamerki np. na widelcu amortyzatora, uchwycie pasażera lub tylnym wahaczu – pozwala to uzyskać naprawdę ciekawe materiały.

Jak natomiast zamontować kamerkę na kask? Służy do tego element z mocną, dwustronną taśmą gąbkową, dopasowującą się do krzywizn kasku.

Zazwyczaj montuje się kamerkę na górze kasku lub z boku, jednak niektórzy przytwierdzają ją także do części szczękowej. Jeżeli obawiasz się montażu kamery na kasku, równie dobre efekty da uprząż do zamocowania kamery na klatce piersiowej.

Autor: Szymon Sonik