Marynarka na każdą okazję? Sprawdź, czy na pewno!

"Marynarka to marynarka" - powiedział pewnego dnia i wciągnął na siebie kolorystycznie pasującą do reszty stroju marynarkę. Później zebrał cięgi od swojego szefa. Dlaczego? Rozwiewamy wątpliwości na temat formalności poszczególnych marynarek. Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie, aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.
Domyślasz się już po wstępie, na czym polegał problem bohatera? Tak, wybrał nieodpowiednią marynarkę na służbowe spotkanie. Klient zapewne miał być bardzo cennym nabytkiem dla firmy, więc szef chciał wypaść przed nim bardzo profesjonalnie. A on, nowicjusz w świecie dress code'u, zlekceważył swój wygląda. Czy to wystarczający powód, żeby odrzucić dobrą ofertę? Na pewno wystarczający, żeby podpaść przełożonemu. Marynarka marynarce nierówna! Nie należy ulegać mylnemu osądowi, że ubranie jakiejkolwiek marynarki czyni strój bardziej oficjalnym. Niewątpliwie dobrze dopasowana i zestawiona z resztą garderoby podnosi poprzeczkę Twojej stylizacji, ale na tym nie koniec. Trzy marynarki i tysiące kłopotów. Pomożemy Ci przejść przez nie gładko i uniknąć stylistycznych wpadek. MARYNARKA GARNITUROWA
To rodzaj marynarki wizytowej. Pasuje do korporacyjnego, businessowego i oficjalnego dress code'u. Szyta jest z gładszych, delikatniejszych materiałów w stonowanych kolorach. Najczęstszym wyborem są navy blue, odcienie szarości i czerń . Wzór tkaniny, o ile występuje, jest bardzo prosty i delikatny (subtelne prążki czy niewidoczna kratka). Ważny jest również dobór materiału. Klasyczne marynarki garniturowe  powstają zazwyczaj z wełny czesankowej ( worsted yarn ) , jedwabiu, kaszmiru , a wersji letniej i wiosennej z lnu i bawełny gofrowanej ( seersucker ).  Marynarki garniturowe możesz poznać również po zapięciu. Najczęstszymi wariantami są jednorzędówki z jednym lub dwoma guzikami oraz dwurzędowa z sześcioma guzikami. Ubieraj z: spodniami z kompletu oraz wizytowym obuwiem. MARYNARKA BLAZER
Blazer najczęściej mylony jest z marynarką sportową. Tymczasem jest on bardziej eleganckim wariantem niż sport jacket. Swoje początki wiąże z karierą uniformu oficerów marynarki, a z czasem strojem członków elitarnych jacht klubów i, w niektórych wariantach, studentów prestiżowych uczelni (styl preppy). Charakterystycznym elementem tego rodzaju marynarek są duże, metalowe guziki mundurowe . Dominującą kolorystyką jest oczywiście navy blue, co jest związane z rodowodem marynarki. Możesz również nabyć również wersje kolorowe - wówczas występujący wzór odpowiada kolorystyce związanej z tradycją regat (właściwej dla danego klubu). Do uszycia blazera wykorzystuje się szlachetniejsze materiały: wełnę czesankową, serż, kaszmir, flanelę oraz tkaninę fresco . Jednorzędowe blazery zapinane są na dwa lub trzy guziki, dwurzędowe - najsilniej związane z przodkiem, mundurem marynarskim - występują w wariancie z sześcioma guzikami. Ubieraj z:  z szarymi spodniami lub chinosami (raczej w jasnych i stonowanych kolorach, m.in. biel, khaki). W nieformalnych stylizacjach możesz sparować je z jeansami. Obuwie dobieraj do spodni (dotyczy to także stopnia oficjalności). MARYNARKA SPORTOWA (SPORT JACKET)
Marynarki sportowe to najmniej formalne okrycie wierzchnie (w świecie marynarek). Jak sama nazwa wskazuje, były zakładane przez mężczyzn na czas uprawiania aktywności na świeżym powietrzu. Outdoor w wersji dżentelmeńskiej: polowania, dłuższe przechadzki po włościach - marynarka nie mogła krępować ruchów mężczyzny oddającego strzał. Musiała być również wytrzymała, dlatego często spotykamy ją w wariancie z łatami na łokciach. Sport jacket jest luźniejsza, co umożliwia ubranie pod spód dodatkowej warstwy odzieży. Nie jest z reguły taliowana. Marynarki sportowe szyte są z grubszych, mniej eleganckich tkanin, takich jak: sztruks, wełna włochata (np. tweed) , materiał tkany w jodełkę ( herringbone ) , pepitkę ( houndstooth ) i pasterką kratę ( shepherd’s check ) , flanela . Najmniej formalny wariant pozostawia najwięcej możliwości kolorystycznych: wybór należy do Ciebie. Zazwyczaj występuje w wersji jednorzędowej z dwoma lub trzema guzikami. Ubieraj z:  nieformalnymi spodniami i dobranymi do nich butami. Dobrze wypada w stylizacjach na dawną modę robotniczą z początku XX wieku: szelki, kaszkiet, sportowe koszule. Niegdyś był to bowiem stosunkowo niedrogi element garderoby, na który mogli pozwolić sobie mężczyźni z niższych klas społecznych. Spopularyzowana w ten sposób marynarka stała się elementem mody casualowej i miejskiego szyku. PODSUMOWANIE Marynarka garniturowa  - tylko w kompletnym, garniturowym wydaniu, na oficjalne spotkania. Blazer  - mniej oficjalne spotkania, styl casualowy i smart casualowy. Marynarka sportowa   - tylko stylizacje codzienne, do pracy z bardzo luźnym dress codem. Pamiętaj o zasadach zapinania marynarki!