Data modyfikacji:

Moda na handmade

Zamiast stawiać na produkcję masową, idą krok dalej i inwestują w niepowtarzalne przedmioty. Mowa o miłośnikach odzieży, dodatków i akcesoriów handmade. Świat oszalał na punkcie ręcznie wykonanych, designerskich produktów. Co mają nam do zaoferowanie młode, niszowe marki?
Gdy w XIX wieku duże zakłady przemysłowe zaczęły wypierać małych, lokalnych producentów, nikt nie podejrzewał, że ówczesne osiągnięcie technologiczne będzie przedmiotem wieloletnich dyskusji i konsultacji społecznych. Przeciwko seryjnej produkcji ready-made, niskiej jakości i windowaniu cen występują nie tylko antyglobaliści i działacze społeczni, lecz również regularni klienci. Nie satysfakcjonują ich powszechnie dostępne produkty, dlatego poszukują rozwiązań dopasowanych do ich indywidualnego charakteru.

Jakość wypracowana rękami

Dzisiejszy handmade stanowi poniekąd eksperyment, a po części jest też formą haute couture. Projektanci specjalizujący się w wytwarzaniu ręcznie szytej odzieży łączą artystyczne zacięcie z rzemieślniczą precyzją. Każde ubranie wychodzące spod ich maszyny jest unikatowym tworem. Można to zauważyć nawet w najdrobniejszym szczególe, jak chociażby szew czy sposób przyszycia guzików. Dla sztuki użytkowej ważny jest nie tylko projekt, ale także solidne wykonanie. Ubranie komunikuje tożsamość projektanta i osoby, która zdecyduje się je zakupić. To wizytówka, mówiąca o twórcy jeszcze więcej.
W związku z charakterem produkcji, w ofercie producentów znajduje się przeważnie tylko kilka sztuk z danego modelu (pozostałe szyte są na zamówienie). Dzięki temu możesz pochwalić się prawdziwym modowym rarytasem.

Historia ubrana w tkaniny

Żaden przedmiot handmade nie jest pustą rzeczą. Za każdym projektem stoi jakaś idea lub historia związana z procesem twórczym i wizją artysty-designera. Kupując tę odzież, możesz być pewny, że nabywasz cenne doświadczenie i bogatą opowieść, z którą możesz się utożsamiać. Elementy ich narracji znajdziesz na metkach, we wzorach i krojach, a nawet w niezwykłych materiałach.

Gdzie szukać produktów handmade?

Specyficzna natura handmade’u wpływa również na wybór kanałów dystrybucji. W większości twórcy należą do młodych, niezależnych producentów. Właściciel niszowej marki no name, nieposiadającej wyrobionej pozycji, nie może pozwolić sobie na otwarcie własnego butiku. Bardzo rzadko dochodzi do kooperacji dwóch lub więcej projektantów, wspólnie zakładających swoje studio. Z modą handmade najczęściej spotkacie się podczas tygodniów mody, imprez designerskich i targowych. Poza wydarzeniami specjalnymi prace projektantów możecie nabyć za pośrednictwem e-sklepów, stron i profili danego artysty, portali aukcyjnych oraz specjalnych stref wspierających sprzedaż ręcznie wykonanych produktów (taką strefę znajdziesz m.in. na Ceneo).
Zastanów się, co ma do zaoferowania elitarny świat handmade’u.