Data modyfikacji:

Mucha: dodatek prawdziwego mężczyzny

Krawat jest podstawowym elementem każdej męskiej garderoby. Wymagany zawsze wtedy, gdy chcemy wyglądać elegancko i modnie. Jeśli jednak zastąpimy go muchą, nadamy naszej stylizacji oryginalności i na pewno wyróżnimy się z tłumu. Dla każdego kto ma swój własny styl i lubi bawić się modą, odpowiedź na pytanie mucha czy krawat, jest bardzo prosta. Zarówna dla eleganckiego wyglądu, jak i do codziennych stylizacji, wybieramy muchę. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, jak łączyć ten oryginalny dodatek.

Muchy męskie i ich rodzaje

Tradycyjna mucha powinna być wiązana przez nas samodzielnie. Jednak tak jak w przypadku krawatu, również tutaj wymyślono sposoby, by pominąć ten krok. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej koordynacji lub nie masz czasu, by się tego nauczyć, możesz wybrać jeden z szybszych sposobów.

Najprostsza w założeniu jest mucha na klipsie. Materiał jest przymocowany do klipsu w kształcie łuku, który następnie przypinamy do kołnierza koszuli. Takiej muchy nie możemy jednak regulować i bardzo łatwo się zsuwa, dlatego jeśli wybieramy się na bardzo ważne i uroczyste wydarzenie, lepiej nie wybierać tego rozwiązania.

Dużo lepiej sprawdzi się wstępnie związana mucha, przyszyta do regulowanego paska, który zakładamy na szyje. Na pierwszy rzut oka nie można odróżnić jej od wiązanej muchy. Nie zsuwa się, mucha zawsze zachowuje swój kształt, a pasek można łatwo dopasować. Jednak jeśli się poluzuje lub rozciągnie, będzie nieestetycznie odstawać od szyi.

Wiązanie muchy samodzielnie wymaga trochę wprawy, jednak warto nabyć tę umiejętność. Możemy wtedy bardzo dobrze dopasować muszkę do naszej szyi. Wygląda to najładniej i najbardziej klasycznie. Daje również możliwość, by wiązać ją na kilka sposobów i dopasowywać do konkretnego ubioru.

Jak zawiązać muchę?

Przed przystąpieniem do pierwszego wiązania, warto przygotować się na to, że prawdopodobnie nie uda się za pierwszym razem. Nie należy się jednak zniechęcać, tylko poćwiczyć parę razy. Muchę można wiązać na kilka sposobów, dlatego każdy może znaleźć taki, który dla niego będzie łatwiejszy. Warto obejrzeć instruktażowe filmy, które na pewno ułatwią naukę.

Przystępując do wiązania, najlepiej założyć koszulę i stanąć przed lustrem. Kołnierz koszuli zadzieramy do góry i zapinamy ją do ostatniego guzika. Muszkę zawieszamy na szyi i wyciągamy jej dwa końce przed siebie. Koniec w lewej dłoni niech znajduje się o centymetr lub dwa niżej niż koniec w prawej dłoni.

Krzyżujemy końce tak, by ten z lewej strony znalazł się na górze, a następnie przewijamy go w miejscu skrzyżowania, przekładając go do góry pod brodą. Miejsce, gdzie oba końce się przecinają, jest teraz naszym punktem centralnym, w którym powinna znajdować się nasza mucha, musimy uważać, by go nie przemieścić. W tym momencie zaczynamy kształtować węzeł.

Prawy koniec zwijamy tak jakbyśmy chcieli złożyć go na pół. Opuszczamy na niego lewą końcówkę, tak by stworzyły coś na kształt krawatu. Lewą końcówkę zaginamy na wysokości środka skrzydełka i przeciągamy pod prawym końcem, zwierając węzeł.

Dokonujemy ostatecznych poprawek i mucha jest zawiązana. Powtarzamy, aż uda nam się zawiązać perfekcyjną muchę.

Muszka męska na różne okazje

Choć kojarzy nam się z bardzo formalnym strojem, muchy możemy nosić do różnych, również mniej eleganckich stylizacji. Mucha do garnituru powinna być czarna, biała lub niebieska. Jednak ciekawym dodatkiem, który stworzy nam praktycznie cały look, będzie mucha czerwona. Idealnie skomponuje się z niebieskim garniturem, a jeden kolorowy akcent nada nam charakteru. Dla formalnych okazji, mucha musi być również wykonana z odpowiedniego materiału, powinna być jedwabna lub satynowa.
Mniej formalny wygląd daje nam większe możliwości w wyborze materiału i koloru muszki. Dobrze dopasować jej kolor do koszuli lub marynarki, którą nosimy. Jeśli zdecydujemy się na muchę wielokolorową, ważne by przynajmniej jeden akcent kolorystyczny był dopasowany do naszego stroju.

Zamiast dopasować muchę do naszego ubioru, możemy również zrobić na odwrót. Jeśli chcemy, by mucha była głównym akcentem naszej stylizacji, wtedy musi być odpowiednio dobrana koszula do muszki.

W przypadku casualowego stylu, warto również wybrać materiał o wyraźniej fakturze. Zamiast delikatnych aksamitów, lepiej postawić na len lub nawet wełnę. Wyraźny, mocny kolor lub wzór sprawi, że będziemy modni i oryginalni. Pamiętajmy jednak, że stawiając na mocne akcenty, resztę stroju powinniśmy utrzymać w bardziej stonowanym stylu.

Mucha w kratę będzie świetnie się komponować z gładką, jednokolorową koszulą. Chyba, że zależy nam na bardziej ekstrawaganckim wyglądzie, wtedy jak najbardziej wzorzysta marynarka lub koszula, pozwoli nam go osiągnąć. Mucha może być świetnym sposobem, by pokazać nasz indywidualny styl oraz wyróżnić się alternatywnym wyglądem.