Data publikacji:

Kozia bródka - jak o nią dbać? Jak stworzyć kozią bródkę?

W obecnych czasach męski zarost przeżywa prawdziwy renesans popularności. Coraz więcej znanych mężczyzn dumnie paraduje z brodami, a salony barberskie przeżywają prawdziwe oblężenie. Niestety, nie każdy mężczyzna może (i chce) zasłonić zarostem całą swoją twarz. Alternatywą w takiej sytuacji jest kozia bródka, która cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem. O tym, jak ją stworzyć, przycinać i pielęgnować dowiesz się z naszego artykułu.

kozia bródka

Zacznijmy od początku, a więc od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest kozia bródka i skąd wzięło się to nietypowe nazewnictwo. Mówiąc najprościej, kozia bródka to nic innego, jak zarost, który obejmuje podbródek, nie zaś całą linię szczęki (ta pozostaje wygolona) oraz łączy się cienkimi paskami z krótko przystrzyżonymi wąsami. Nazwa kozia bródka wywodzi się ze zwyczajnego podobieństwa do koziej sierści na podbródku. Nie musimy więc doszukiwać się wyszukanych metafor czy ukrytych znaczeń. Niemniej jednak, wszyscy jesteśmy zgodni, że kozia bródka u faceta prezentuje się efektowniej, a jednocześnie wymaga większego zaangażowania oraz pielęgnacji. Jak powinna wyglądać? O tym za chwilę.

Jak uzyskać efekt koziej bródki? Przewodnik krok po kroku

Aby stworzyć idealnie wyglądającą kozią bródkę, na początku musisz uzbroić się w cierpliwość. Jej modelowanie wymaga bowiem zarostu o odpowiedniej długości. Zacznij więc od co najmniej 11-dniowej przerwy w codziennym goleniu. Następnie możesz przystąpić do tworzenia prawdziwej koziej bródki. Oto kroki, których nie należy pominąć:

 • Na początku wyrównaj brodę na całej twarzy do około 10 mm. Warto skracać zarost stopniowo. Jeśli jest długi, zmniejszaj długość strzyżenia o około 5 mm.
 • Kolejny krok to ściągniecie nakładki i golenie na zero. Ukształtuj zarysy brody. Zadbaj o to, by zgolić włoski na policzkach, szyi oraz górnej wardze. Pamiętaj, że nawet najlepsza golarka nie zagwarantuje ci pełnej precyzji - lepiej pozostawić więcej niż narazić się na zniszczenie efektu.
 • Po tym, jak nadasz kontur swojej koziej bródce, następuje czas na bardziej precyzyjne działania. Kolejnym krokiem jest więc wykorzystanie precyzyjnego trymera, który pozwoli ci dopracować równe linie nad wargą, po bokach, oraz z dołu twojej brody. Skup się i działaj precyzyjnie - najlepiej prowadząc trymer zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, czyli w dół.
 • Czas na dokładne golenie na gładko. Na początku jest to szczególnie ważne, ponieważ wzmacnia efekt koziej bródki i sprawia, że wygląda ona na bardziej wyrazistą i męską. Użyj dobrej, jednorazowej golarki i dopilnuj, aby twoje policzki były maksymalnie gładkie.
 • Następnie nawilż skórę balsamem po goleniu. Zadbaj o to, by wybrać preparat, który nie zawiera alkoholu. Pamiętaj, że silne środki nie tylko powodują podrażnienia, ale również wysuszają skórę. Co może wiązać się z tym, że na twojej wypielęgnowanej brodzie pojawi się złuszczony naskórek. Z całą pewnością wolisz uniknąć takich sytuacji.
 • Jak dbać o kozią bródkę na późniejszym etapie?

  Aby kozia bródka prezentowała się idealnie, musisz pamiętać o regularnej pielęgnacji zarostu. Przede wszystkim oznacza to regularne (przeprowadzane codzienne, maksymalnie co dwa dni) golenie zarostu na tych miejscach twarzy, które mają pozostać bez włosków.

  Na linii wąsów oraz pod dolną wargą przynajmniej raz w tygodniu powinieneś wykonać trymowanie, które usunie zbyt długie oraz zbędne owłosienie. Trymerem wyrównaj też linię brody. Warto zadbać o dobrej jakości sprzęt, który ci to ułatwi. Na szczęście, na rynku nie brakuje obecnie nowoczesnych trymerów, które zapewnią ci swobodę i precyzję ruchów. Ciekawą propozycją jest np. Philips Multigroom series 5000 9w1, który zapewni ci dostęp do korzystania aż z dziewięciu różnych końcówek pozwalających na perfekcyjne przystrzyżenie każdego zarostu.

  Konieczna jest również odpowiednia pielęgnacja włosów. Pamiętaj o tym, że mycie zarostu mydłem nie jest dobrym pomysłem. O wiele lepszym jest mycie brody co 2-3 dni z wykorzystaniem delikatnego szamponu. Jeśli dodatkowo go rozwodnisz, twoja broda z pewnością na tym zyska.

  Po umyciu zadbaj również o kondycję włosów. W przypadku krótkiej koziej bródki zazwyczaj wystarczy naniesienie zwykłej odżywki do włosów. Jeśli jednak twoim marzeniem jest długa kozia bródka, stosuj również wosk i olejek do brody, dzięki którym zyskasz kontrolę nad jej wyglądem.

  Jeśli nie kozia bródka, to co?

  Zdarza się, że mężczyźni, którzy marzą o koziej bródce odkrywają, że ten typ zarostu jednak nie jest dla nich odpowiedni. Konieczność połączenia brody z wąsami, a co za tym idzie, również perfekcyjnego, precyzyjnego golenia zdaje się ich przerastać. Co w takim przypadku? Na szczęście, klasyczna kozia bródka ma szereg wariantów, z których możesz skorzystać. Rozwiązaniem jest również zapuszczenie kilkudniowego zarostu na całej szczęce - to również prezentuje się bardzo męsko i efektownie.

  Możesz zdecydować się także na:

 • charakterystyczne wąsy, które dodadzą twojej twarzy intrygującego wyrazu,
 • zarost w kształcie paska prowadzony od bokobrodów, który wyostrzy rysy twarzy,
 • odłączoną kozią bródkę, czyli wąsy i zarost na podbródku, które nie łączą się ze sobą,
 • długą brodę z krótszym zarostem po bokach twarzy.
 • Wszystkie te style męskiego zarostu jak najbardziej wpisują się we współczesne trendy, o ile potrafimy dbać o ich odpowiednią pielęgnację. Na szczęście wiesz, jak robić to z naszych wcześniejszych porad.

  Podsumowując, choć kozia bródka wygląda na niezbyt wymagający rodzaj zarostu, tak samo, jak w przypadku każdej innej brody, musimy dołożyć nieco starań, by była prawdziwą ozdobą. Zakup odpowiednich akcesoriów i kosmetyków ma kluczowe znaczenie, podobnie jak precyzja podczas golenia i trymowania. Tylko wówczas twoja kozia bródka ma szansę prezentować się doskonale.

  Autorka: Kamila Łada