Data publikacji:

Jaki mocny powerbank nie tylko do podróży?

Wybierając się w podróż, bez względu na to, czy jest to weekendowy wypad za miasto, kilkutygodniowa wycieczka, czy delegacja z pracy, prawie zawsze zabieramy ze sobą co najmniej kilka elektronicznych gadżetów. Choć z ładowaniem sprzętu nie ma obecnie tak dużych problemów, jak kiedyś, w środkach komunikacji zbiorowej czy obiektach publicznych, takich jak dworce, zawsze warto mieć ze sobą zapasową baterie pod postacią powerbanku, zwłaszcza jeżeli wybieramy się w nieco bardziej odludne miejsca. W artykule podpowiadamy, jak wybrać mocny powerbank, który posłuży nie tylko w trakcie wojaży, ale również w domu lub w pracy. 
girl with phone and power bank

Mocny powerbank – co warto wiedzieć?

Powerbanki są dość prostymi urządzeniami – w ich wnętrzu znajdziemy akumulator litowo-jonowy albo rzadziej litowo-polimerowy. Oba typy baterii są powszechnie stosowane w większości dzisiejszych urządzeń elektronicznych, od smartwatchy po laptopy. Pierwsze powerbanki pojawiły się w sprzedaży na początku XXI wieku, ale ustępowały bardzo mocno dzisiejszym. Pojawienie się smartfonów oraz popularyzacja gadżetów mobilnych, a tym samym nowoczesnych metod produkcji ogniw zasilających, przyczyniły się do wzrostu zainteresowania przenośnymi akumulatorkami. 
Obecnie większość specjalistów jest zgodna co do tego, że technologia produkcji ogniw akumulatorowych używanych w powerbankach oraz innych urządzeniach mobilnych osiągnęła dojrzałość i wydajności baterii nie można już znacznie poprawić. Zwiększenie ilość przechowywanej energii elektrycznej da się jedynie osiągnąć poprzez zmianę fizycznych wymiarów urządzenia. Oznacza to, że w przyszłości nie powinniśmy spodziewać się tego, że powerbanki staną się mniejsze lub lżejsze. Jeżeli na horyzoncie nie pojawią się nowe fantastyczne materiały, nasza przenośna bateria nie zmienią się w znaczący sposób. 

Na co zwracać uwagę, wybierając mocny powerbank?

Podstawowym parametrem powerbanku, na jaki powinniśmy zwracać uwagę w trakcie wyboru urządzenia, jest pojemność jego baterii. Tradycyjnie wyrażona jest ona w miliamperogodzinach (mAh ) i pozwala dość łatwo określić wielkość baterii i porównać ze sobą różne modele. Zwróćmy jednak uwagę na to, że pojemność powerbanku nie rzutuje na szybkość, z jaką ładowane są podłączone do niego sprzęty. To zależy od wielu innych czynników, takich jak rodzaj wbudowanych w sprzęt portów USB, a także jakości kabli. Najlepsze mocne powerbanki coraz częściej oferują funkcje szybkie ładowania, wiele modeli pozwala też uzupełniać energię w sposób bezprzewodowy.
Jaką pojemność powinien mieć mocny powerbank? Do większości codziennych zastosowań w zupełności wystarczą modele z akumulatorami 10 000 mAh. Jeżeli planujemy wykorzystać sprzęt także w podróży, praktyczniejsze będą modele 20 000 mAh. Z pełną baterią są w stanie naładować czterokrotnie przeciętny smartfon, świetnie sprawdzą się też, gdy podłączamy do nich kilka gadżetów jednocześnie. 
Rozglądając się za nowym powerbankiem, zwróćmy też uwagę na liczbę jego portów USB. Na szczęście urządzenia mają ich zazwyczaj trzy lub cztery, co wystarcza do jednoczesnego ładowania słuchawek, smartwatcha i telefonu. Jeżeli z powerbanku korzystać będzie więcej osób, warto zwrócić uwagę na rodzaj wybranych przez producenta wyjść USB, może się bowiem okazać, że nie mamy przy sobie kabli z odpowiednimi końcówkami. W większości powerbanków montuje się już jednak wyłącznie standardowe porty USB-C i USB-A, rezygnując z coraz rzadziej używanych micro-USB i mini-USB.
Bardzo ważnym aspektem jest też obudowa powerbanku. W przypadku urządzeń wykorzystywanych także w podróży warto postawić na wodoszczelne urządzenia, odporne na upadki i zarysowania. Oczywiście im skuteczniejsza jest ochrona, jaką zapewnia obudowa, tym większa będzie waga sprzętu, w tym wypadku nie warto jednak iść na kompromisy. Bardzo przydatny jest też wskaźnik informujący użytkownika o stanie naładowania baterii. W najlepszych modelach jest to panel LCD, w tańszych odpowiednikach jego funkcję pełni kilka diod LED, zazwyczaj zmontowanych z boku urządzenia.
Właściciele powerbanków muszą pamiętać o tym, że intensywnie wykorzystywany sprzęt w przeciągu kilku lat straci spory procent swojej mocy – jest to naturalny proces, które nie sposób uniknąć. Aby spowolnić ten proces, warto odkurzyć nieużywany powerbank, ładując i rozładowując go co jakiś czas. Na spadek wydajności duży wpływ mają warunki, w jakich przechowujemy akumulator, chronimy go więc przed wysokimi i niskimi temperaturami oraz wilgocią (nie trzymamy więc urządzenia w nieogrzewanym garażu, piwnicy lub na strychu). Częściowo przed tymi szkodliwymi czynnikami zabezpieczyć może gruba i solidna obudowa. 

Polecane mocne powerbanki nie tylko do podróży

Powerbank Redmi

Solidny i tani powerbank, dostępny w wersji z akumulatorem 10 000 mAh lub 20 000 mAh. Model wspiera technologię szybkiego ładowania 18 W i wyposażony jest w złącza USB-A, USB-C i micro-USB.

Baseus Bipow

Elegancki powerbank z liczbowym wyświetlaczem LCD, wyposażony w cztery porty, wzmocnioną obudowę z poliwęglanu oraz bardzo pojemny akumulator 30 000 mAh. W sprzedaży dostępna jest też tańsza wersja 20 000 mAh.

Green Cell PowerPlay 

Solidny powerbank z akumulatorem 20 000 mAh, czterema portami USB oraz LED-owym wskaźnikiem naładowania.

Baseus Amblight 

Powerbank dla bardziej wymagających użytkowników z baterią 30 000 mAh. Sprzęt zamknięty jest w bardzo wytrzymałej obudowie z poliwęglanu, a o stanie naładowania informuje nas wyświetlacz LCD. Urządzenie jest kompatybilne z technologią szybkiego ładowania używaną przez najnowsze smartfony.
Zdjęcie: Envato Elements