Data publikacji:

Styl preppy – poznaj elegancję z Harvardu

Styl preppy jest wyrazem pewnego rodzaju statusu społecznego, edukacji oraz dążenia do klasyki i elegancji w codziennym ubiorze. Z biegiem czasu stał się on popularny nie tylko wśród studentów i absolwentów amerykańskich uniwersytetów, ale także jako szeroko rozpoznawalny trend modowy na całym świecie. Czym się charakteryzuje styl preppy? Na jakie dodatki i akcesoria warto zwrócić uwagę? Komu pasuje ten styl? Na te i jeszcze kilka innych pytań odpowiemy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!
styl preppy

Co to znaczy preppy? Krótka historia tego stylu

Styl preppy wywodzi się z amerykańskich elitarnych uczelni należących do tzw. Ivy League (Ligi Bluszczowej). Jego początków można doszukiwać się w latach 30. XX wieku, jednak największą popularność zyskał dwadzieścia lat później.
Nazwę „preppy” otrzymał dzięki powieści „Love Story” Ericha Segala i towarzyszącemu jej filmowi. To skrót od słowa „preparatory”, odnoszącego się do prywatnych szkół przygotowawczych, do których uczęszczają amerykańskie elity przed rozpoczęciem edukacji w prestiżowych uniwersytetach.
Styl preppy łączył elementy szkolnych uniformów i odzieży sportowej dla wyższych sfer, takiej jak odzież do gry w golfa, polo czy żeglarstwa, ewoluując z początkowo pejoratywnego znaczenia do neutralnego. Z biegiem czasu preppy rozszerzył się również na modę kobiecą, zachowując prostotę fasonów i inspiracje sportami elitarnymi.
Styl preppy ewoluował na przestrzeni lat, adaptując się do zmieniających się trendów i gustów, jednak jego główne założenia pozostały niezmienne, celebrując ponadczasową elegancję i klasyczną estetykę.
Obecnie styl preppy nadal czerpie z klasycznych elementów, które zdefiniowały go w przeszłości, jednak zauważalne są również wpływy nowoczesnych trendów, co sprawia, że jest bardziej dostosowany do teraźniejszych gustów i potrzeb. Współczesny preppy zachowuje swój nienaganny, elegancki charakter, ale jest bardziej elastyczny i różnorodny. Dalej jest zarówno elegancki, jak i nieformalny oraz odzwierciedla miejski, wykształcony styl życia.

Czym charakteryzuje się styl preppy?

Klasyczne ubrania

Styl preppy opiera się na klasyce i nieprzemijającej elegancji, z naciskiem na wygodę i prostotę. Elementy garderoby, takie jak m.in. koszule oxford, blazery, swetry z dzianiny noszone na ramionach, chinosy oraz szkolne mundurki, to nieodłączne elementy tego stylu. Ubrania są zwykle dopasowane, ale nie krępują ruchów. Każdy element ubioru charakteryzuje się wysoką jakością.

Kolory i wzory

Styl preppy często korzysta z jasnych, czystych kolorów i klasycznych wzorów. Pastelowe odcienie, takie jak róż, błękit czy mięta, mieszają się z bardziej tradycyjnymi barwami: granatem, szarością, i bielą. Wzory takie jak paski czy groszki są często spotykane w tej estetyce.

Najwyższa jakość tkanin

Tkaniny używane w stylu preppy są wysokiej jakości i trwałe, z naciskiem na naturalność i komfort. Wełna, bawełna, jedwab i tweed to materiały często wybierane zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych.

Akcesoria i dodatki

Akcesoria w stylu preppy podkreślają klasyczną elegancję, są stosunkowo stonowane i służą dopełnieniu całej stylizacji. Poniżej wymieniamy kilka, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, kompletując ubiór w tym stylu.
 • Zegarki z eleganckimi paskami – w stylu preppy zegarki są więcej niż tylko urządzeniami służącymi do odmierzania czasu – są wyrazem dbałości o detale i preferencji klasyki. Paski wykonane z prawdziwej skóry lub eleganckich metalów podkreślają szlachetność całej stylizacji. Najlepiej sprawdzi się zegarek z prostą, ale elegancką tarczą.
 • Buty – takie jak mokasyny czy oksfordy, są fundamentem każdej stylizacji preppy. Męskim stylizacjom dodają one klasy, a dzięki wykonaniu z wysokiej jakości skór dodatkowo zapewniają komfort i elegancję.
 • Chusteczki do nosa i krawaty – dodają formalności i są wyrazem dbałości o detale. Chusteczki do nosa, noszone w górnej kieszeni marynarki, mogą być jednobarwne lub w delikatne wzory, natomiast krawaty – najlepiej w paski lub groszki.
 • Komu pasuje styl preppy?

  Styl preppy jest uniwersalny i może pasować praktycznie każdemu, niezależnie od wieku, płci czy typu sylwetki, dzięki swojej elastyczności i szerokiej gamie elementów.
  Jest on idealny zarówno dla studentów i młodych profesjonalistów poszukujących stylu odpowiedniego zarówno na kampusie, jak i dla pracowników korporacji oraz miłośników klasyki ceniących ponadczasowe i eleganckie ubrania. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów i nacisku na praktyczność oraz komfort, ten styl świetnie sprawdza się również dla osób, które cenią sobie wygodę.

  Tajniki stylu preppy

  Liczy się jakość, nie ilość

  Jedną z głównych zasad stylu preppy jest inwestowanie w ubrania wysokiej jakości, które będą służyć przez lata. Zamiast gromadzić wiele ubrań, lepiej skupić się na mniejszej ilości odzieży, ale wykonanej z najlepszych materiałów i z dbałością o szczegóły.

  Diabeł tkwi w szczegółach

  Styl preppy zwraca uwagę na detale – czy to przez idealnie wyprasowaną koszulę, nienagannie zawiązany krawat, czy starannie wybrane mankietówki. To właśnie te drobne elementy składają się na spójny i elegancki wygląd, który jest synonimem stylu preppy.

  Wielosezonowość ubrań

  Styl preppy ceni sobie klasyczne, ponadczasowe kroje, które nie wychodzą z mody. Proste, eleganckie linie i dopasowanie, które podkreśla sylwetkę bez nadmiernej ekstrawagancji, to podejście gwarantujące, że ubrania będą modne i eleganckie przez wiele sezonów.

  Warstwowość

  Umiejętność warstwowania różnych elementów ubioru jest istotna w stylu preppy. Nie tylko dodaje to głębi stylizacji, ale również zapewnia praktyczność i funkcjonalność. Warstwowanie pozwala na dostosowanie do zmieniających się warunków pogodowych, a także na eksperymentowanie z kombinacjami kolorów i tekstur.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Agnieszka Ragus