Data publikacji:

Styl old money męski. W co się ubrać?

W ostatnich latach bardzo popularny stał się styl quiet luxury. Trochę mniej mówi się o old money. A oba style są do siebie bardzo podobne! Istnieje jednak między tymi stylami kilka zasadniczych różnic, które warto poznać. Czym się różni quiet luxury od old money? Czy nie będąc dobrze urodzonym bogaczem, można ubrać się w stylu old money? No i wreszcie, skąd pochodzi ten styl? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!
Two businessmen walking outdoor

Styl old money – co to za styl? Czym się charakteryzuje?

Termin „old money” jest ściśle powiązany z kwestią dziedziczenia i dotyczy rodzin o bardzo wysokim statusie społecznym, w których od pokoleń były pieniądze i bogactwo. Ponieważ pieniądze w takich rodzinach były od zawsze, a kolejne pokolenia, przychodząc na świat, są już bajecznie bogate, sam fakt posiadania pieniędzy nie robi na nich większego wrażenia. Wynika to też z faktu, że nie znają innego życia. I taki też jest styl old money, gdzie nie trzeba manifestować swojego bogactwa czy statusu przed światem. Styl ubierania charakteryzuje prostota, minimalizm oraz klasyczna elegancja. Ten styl nie podąża za najnowszymi trendami modowymi – nie zmienił się praktycznie od 100 lat, stając się ponadczasowym. Rodziny old money unikają trendów i nowości, główną wagę przywiązując do tradycji i wspomnianego wcześniej dziedziczenia.
Sam styl ubierania wyodrębnił się pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie w czasie trwania rewolucji przemysłowej powstały dwie grupy społeczne: bogaci od pokoleń dzięki pochodzeniu i nowa grupa, która bogaciła się w tamtym okresie, aspirując tym samym do bycia elitą kraju. Ta pierwsza grupa, chcąc podkreślić swoją wyjątkowość, elitaryzm i przede wszystkim chcąc odróżnić się od „gorzej urodzonych”, stworzyła własny styl ubierania.

Quiet luxury a old money – czym się różnią?

Pomimo że oba style są do siebie podobne, to jednak istnieją między nimi charakterystyczne różnice. Quiet luxury to styl, który cechuje zamiłowanie do prostoty i minimalizmu przy zachowaniu jak najwyższej jakości. Jest to całkowite przeciwieństwo epatowania znanymi markami z dużymi logo, które często zakłada się, żeby podkreślić swój status społeczny oraz zasób portfela. Quiet luxury stawia na klasyczne i ponadczasowe kroje, neutralną paletę kolorów oraz szycie na miarę. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów zalicza się kaszmir, jedwab oraz skórę. Quiet luxury przywiązuje również uwagę do detali oraz wykończenia ubrań lub dodatków takich jak obszycie, ułożenie szwów i tekstura ubrań. Styl old money pod tym względem jest bardzo zbliżony. Główna różnica polega na tym, że quiet luxury to pewien rodzaj estetyki, którą można przyswoić, podczas gdy old money wiąże się ściśle z pochodzeniem, którego nie możemy sobie wybrać.
Quiet luxury stawia na minimalistyczne i nierzucające się w oczy ubrania, ale nie musi być osadzony w tradycji czy dziedzictwie. Z kolei old money skupia się głównie na tradycji i pochodzeniu. Czyli, jeżeli określone elity przed laty ubierały się w określony sposób, to my, chcąc nawiązać do ich stylu, będziemy ubierać się w podobny sposób. Podczas gdy quiet luxury to w dużej mierze po prostu estetyka ubierania się, to styl old money jest ściśle związany z tym, jak ubierały się najbogatsze rodziny np. w Stanach Zjednoczonych.

Styl old money męski – przykładowe stylizacje

Oczywiście nie mamy wpływu na nasze urodzenie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nawiązać do old money, ubierając się w tym stylu. Ponieważ ten styl wywodzi się z czasów, kiedy klasyczna elegancja była dużo bardziej powszechna niż dzisiaj, ale tak jak wspomnieliśmy, old money nie zmienił się w ciągu ostatnich 100 lat. Zatem ubierając się w stylu old money, to właśnie na zasady klasycznej elegancji należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Warto również dostrzec fakt, że dobierając garderobę w klasyczny sposób, nie wyjdzie ona nigdy z mody. Dobrze skrojone koszule, swetry czy garnitury można z powodzeniem nosić zarówno mając 20 lat, jak i będąc już na emeryturze.
Pierwszą zasadą, którą należy się kierować, jest dobre dopasowanie noszonych ubrań, a jeżeli można sobie pozwolić – to nawet szycie na miarę. Dobrego dopasowania nie należy mylić z fasonem slim. Dobre dopasowanie oznacza, że ubranie uwzględnia twoje wymiary i proporcje – bardzo rzadko zdarza się, że ubranie prosto z wieszaka pasuje idealnie. Polecamy znaleźć lokalnego krawca, który pomoże dopasować ubranie do sylwetki!

Postaw na szafę kapsułową

Postaw na szafę kapsułową i zamiast skupiać się na ilości, skompletuj swoją garderobę tak, żeby każdy z elementów można było dowolnie mieszać, bo wszystko będzie do siebie pasować. W tym celu szukaj ubrań w neutralnych kolorach oraz o jak najbardziej klasycznych krojach. Postaw na jakość i naturalne materiały, zamiast kupować syntetyczne odpowiedniki, które nie tylko będą wyglądać tanio, ale również nie będą zbyt komfortowe w noszeniu.
Zrezygnuj z kolorowych T-shirtów z nadrukami i zastąp je bawełnianymi koszulami oraz koszulkami polo, np. w kolorze białym, szarym lub granatowym. W chłodniejsze miesiące dobrze się sprawdzi sweter lub marynarka. W przypadku spodni można zdecydować się na chinosy, ciemne jeansy, a na bardziej eleganckie okazje wybrać spodnie garniturowe. Wybierając buty, należy zrezygnować z kolorowych sneakersów i postawić na klasyczne mokasyny, loafersy, brogsy, boat shoes czy espadryle (w cieplejsze dni). Bardzo klasyczna stylizacja, od której możesz zacząć, może wyglądać tak: bawełniana koszula w drobne paski, chinosy w kolorze beżowym, brązowy pasek do spodni i buty brogsy lub klasyczne mokasyny latem.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.