Data publikacji:

Peeling dla mężczyzn, czyli jak dbać o męską skórę twarzy?

Mężczyźni są gruboskórni, ale nie mamy tu na myśli braku wrażliwości, a dosłownie - strukturę skóry, która jest rzeczywiście o ¼ grubsza i jędrniejsza od skóry kobiet. To w połączeniu z tłustą cerą sprawia, że wielu mężczyzn wolniej się starzeje. Ale nie będziemy dziś rozprawiać na temat zmarszczek, a na pewno nie tylko, a spróbujemy się zastanowić, jak dbać o męską skórę twarzy, która w związku z inną strukturą, ma też inne potrzeby od kobiecej i wymaga dedykowanych kosmetyków, takich jak choćby peeling dla mężczyzn. Czy należy zdecydować się na gruboziarnisty, czy drobnoziarnisty? Jak często należy go stosować i dlaczego? Czy można go zastąpić czymś innym? Jakie inne produkty kosmetyczne powinny znaleźć się w męskiej kosmetyczce? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym poradniku.
peeling dla mężczyzn

Dlaczego należy stosować peeling i jak często trzeba po niego sięgać?

Nie tylko kobiety powinny używać peelingu, bowiem złuszczanie martwego i zrogowaciałego naskórka z twarzy jest ważne także w przypadku męskiej pielęgnacji. W ten sposób można pozbyć się zanieczyszczeń, a także odblokować pory skóry, dzięki czemu lepiej będzie wchłaniać składniki odżywcze i będzie mniej podatna na zaskórniki i swędzenie. To ostatnie dotyczy zwłaszcza brodaczy czy mężczyzn, którzy usilnie próbują zapuścić brodę. Dzięki stosowaniu męskiego peelingu do twarzy mogą zmiękczyć zarost, usunąć zanieczyszczenia i spowodować, że wrastające włosy nie będą już problemem. Peeling, niezależnie od tego, z jakiego rodzaju produktem masz do czynienia, należy stosować 1-2 razy w tygodniu. Peelingi pozwalają pozbyć się siedlisk bakterii powodujących powstawanie wyprysków. Dzięki swojej funkcji złuszczania usuwają nie tylko martwy naskórek, ale również nadmiar łoju, zatem regulują produkcję sebum w przypadku tłustej cery. Oczywiście warto wiedzieć, że wśród wielu produktów są i takie, które przeznaczone są do suchej męskiej skóry, posiadające właściwości złuszczające i głęboko nawilżające. Są to tzw. peelingi enzymatyczne dla mężczyzn, które nakłada się na twarz, a po kilku minutach spłukuje. Taki produkt ma działanie wygładzania skóry twarzy, a także powoduje, że pory skóry są znacznie mniej widoczne i zwężone. Męskie peelingi do twarzy stymulują produkcję kolagenu, poprawiają ukrwienie, a także nawilżenie skóry.

Peeling do twarzy męski – drobnoziarnisty czy gruboziarnisty?

Można wyróżnić kilka rodzajów peelingów ze względu na rodzaj stosowanych drobinek. Są zatem peelingi z piaskiem, solą, cukrem albo też pokruszonymi pestkami. Dzięki zastosowaniu męskiego peelingu do twarzy można zapewnić sobie gładszy ślizg ostrza przy goleniu, co niewątpliwie sprawia, że ta czynność pielęgnacyjna jest łatwiejsza, a przy tym skuteczniejsza. Czy mogą być jakieś przeciwwskazania do stosowania peelingu? Na pewno będzie to wyjątkowo wrażliwa i skłonna do alergii skóra. W takiej sytuacji należy wybierać takie produkty, których skład jest najbardziej naturalny, bez SLS czy olejów mineralnych. Peelingów nie należy wcierać w miejscach zmienionych chorobowo. Nie można ich stosować bezpośrednio przed opalaniem, ponieważ skóra traci wierzchnią warstwę chroniącą przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, które może powodować czerniaka, ale przede wszystkim przyspiesza procesy starzenia się skóry. Produkt drobnoziarnisty będzie lepszy dla wrażliwej cery, po gruboziarnisty mogą sięgnąć mężczyźni z cerą normalną lub tłustą, która nie jest skłonna do podrażnień. Pragniemy jeszcze polecić kilka produktów do bezpiecznego złuszczania naskórka. Można zdecydować się na produkty o lekkiej formule żelu, peelingu i maski. Taki produkt 3 w 1, np. Dermika 100% for men żel i peeling i maska mentolowaprzystosowany jest nawet do codziennego oczyszczania skóry. Dobrze sprawdzi się także tradycyjny peeling Natura Siberica Men Scrub do Twarzy Tygrysia Łapa. Mężczyźni, którzy ciężko pracują fizycznie i ich skóra narażona jest codziennie na zanieczyszczenia, takiego peelingu mogą używać nawet trzy razy w tygodniu. To produkt niezawierający SLS, parabenów, olejów mineralnych, PEG czy ekstraktów z roślin modyfikowanych genetycznie, zatem jest bezpieczny nawet dla wrażliwej skóry i nie powoduje podrażnień. Dużą popularnością cieszy się także maska peel-off, która polecana osobom niemogącym korzystać z tradycyjnych peelingów.

Jakie kosmetyki do twarzy, poza peelingiem, powinny znaleźć się w męskiej kosmetyczce?

W odpowiednim nawilżeniu czy zmiękczeniu skóry i zarostu pomogą inne kosmetyki, takie jak kremy nawilżające czy olejki do brody. Nie należy również zapominać o produktach do golenia, czyli mydłach i piankach, a także balsamach łagodzących po goleniu. Krem nawilżający odżywi skórę i poprawi jej strukturę. Dzięki temu wyrównana zostanie produkcja sebum, a procesy starzenia zostaną opóźnione. Istotne znaczenie dla skuteczności golenia i braku wrastających włosów mają odpowiednie produkty zmiękczające. Mydło do golenia jest produktem bardzo wydajnym, gdyż rozrabia się je w tyglu przy użyciu specjalistycznego pędzelka wykonanego z użyciem włosia borsuka lub dzika. Ten pierwszy jest najbardziej pożądany i nadaje się także do bardziej wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry. Z kolei drugi gwarantuje bardziej intensywny efekt peelingujący i to właśnie on, w połączeniu z mydłem do golenia, jest alternatywą dla peelingu dla mężczyzn. Trzeba oczywiście wiedzieć, że aby zmiękczyć zarost, a jednocześnie speelingować skórę, należy nakładać mydło do golenia, wykonując niewielkie okrężne ruchy. Następnie koniecznie trzeba odczekać, aż mydło wniknie głębiej w strukturę włosów i wtedy dopiero zabrać się za golenie zarostu, który stanie się wyraźnie bardziej miękki i łatwiejszy do usunięcia, bez pozostawiania wrastających włosków. Wielu mężczyzn, by uzyskać efekt idealnie gładkiej skóry, stosuje brzytwy do golenia, które, ustawione pod odpowiednim kątem, ścinają zarost od nasady aż po końce, nie pozostawiając wrastających włosów.

Pielęgnacja skóry twarzy dla brodaczy

Poza usuwaniem zarostu z miejsc, które wykraczają poza obręb wyrównanej brody, przy użyciu wspomnianych już kosmetyków i akcesoriów, warto sięgnąć także po zmiękczające olejki do brody. Aby wniknęły w głębsze warstwy skóry, potrzeba jednak odpowiedniego akcesorium, a tym jest kartacz, który służy do rozczesywania krótkiej brody. Przy okazji poprawia ukrwienie i pomaga usuwać martwy naskórek, czyli działa jak męski peeling do twarzy. Oczywiście stosowanie tych kosmetyków i akcesoriów nie wyklucza używania kosmetyku z drobinkami peelingującymi raz na jakiś czas. Warto jeszcze wspomnieć, że broda wymaga regularnego mycia, czy to przy użyciu mydła do brody, czy też szamponu.
Autorka: Justyna Dot