Data publikacji:

Rzadki zarost? Zobacz, jak zagęścić brodę

Dla wielu mężczyzn bujna broda jest symbolem męskości i obiektem pożądania. Niestety, nie każdy może pochwalić się gęstym zarostem – wielu ma cienkie włosy, które rosną rzadko. Taki zarost nie wygląda najlepiej, co z kolei może negatywnie wpływać na pewność siebie i samoocenę. Zatem jak zagęścić brodę? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu. Zapraszamy do lektury!
Science and environmental protection concept. Handsome ecologist with small beard wearing striped sh

Przyczyny rzadkiego zarostu

Przyczyny rzadkiego zarostu są złożone i mają swoje podłoże w genach, hormonach, stylu życia oraz wieku.
Gęstość i wzrost zarostu są w dużym stopniu determinowane przez geny, które dziedziczymy. Jedni mężczyźni będą mieli naturalnie bujny zarost, podczas gdy inni mogą się zmagać z jego rzadkością. Jeśli twój ojciec i dziadek mogli pochwalić się bujną brodą, należysz do grona szczęśliwców i nie powinieneś narzekać, bo najprawdopodobniej twój zarost w końcu również taki będzie. Jeśli jednak twoi najbliżsi mają rzadki zarost, ty również zapewne nie masz co liczyć na brodę à la drwal. Istnieją jednak pewne sposoby na taki zarost, co zostanie opisane w dalszej części tego artykułu.
Duży wpływ na zdolność cebulek włosowych do produkcji włosów mają hormony, szczególnie testosteron i DHT, co bezpośrednio przekłada się na gęstość zarostu. Ich wysoki poziom może przyczyniać się do zwiększenia gęstości zarostu poprzez stymulowanie cebulek do produkcji mocniejszych i grubszych włosów.
Nie bez znaczenia jest również szeroko pojęty styl życia, w tym sposób odżywiania, poziom stresu oraz ogólny stan zdrowia. Spożywanie dużej ilości wysoko przetworzonego jedzenia, dużo stresu, ciągłe zmęczenie i brak snu negatywnie wpływają na kondycję zarostu i skutecznie mogą pogorszyć jego jakość.
Wymieniając przyczyny rzadkiej brody, warto również wspomnieć o wieku mężczyzny. Rzadki zarost najczęściej występuje u nastolatków, ale może on się utrzymywać nawet do 25.–30. roku życia. Z wiekiem zaczyna być bardziej gęsty, jednak również do pewnego czasu (średnio do około 50.–60. roku życia, ale to sprawa indywidualna), ponieważ zacznie się osłabiać.

Naturalne metody na zagęszczanie zarostu

Jak zagęścić brodę naturalnymi sposobami? Zacznij od… odpowiedniej diety. Witaminy z grupy B, zwłaszcza biotyna (witamina B7), są znane z poprawiania struktury włosów i stymulowania ich wzrostu. Równie ważne są witamina E, która wspomaga krążenie krwi w skórze, oraz żelazo, cynk i białko, które są fundamentem dla zdrowych, silnych włosów. Wprowadzenie do codziennej diety produktów bogatych w te składniki, takich jak zielone warzywa, orzechy, nasiona, ryby i chude mięso, może znacząco wpłynąć na poprawę kondycji zarostu.
Kolejnym naturalnym sposobem na zagęszczenie brody jest regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia, szczególnie te aerobowe, poprawiają ogólną cyrkulację krwi, co z kolei zwiększa dopływ składników odżywczych i tlenu do cebulek włosowych. Lepsze ukrwienie skóry twarzy może przyspieszyć wzrost nowych włosów oraz poprawić ich jakość. Dodatkowo, aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na poziomy hormonów, w tym testosteronu, co ma bezpośredni wpływ na zdrowie i gęstość zarostu.

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację rzadkiego zarostu

Chcąc zagęścić swój zarost, nie możesz zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji skóry pod nim. Zadbaj o odpowiedni poziom jej nawilżenia. Regularne stosowanie naturalnych olejków, takich jak olejek jojoba czy arganowy, może nie tylko nawilżyć skórę, ale i zapewnić włosom niezbędne składniki odżywcze, wspierając ich wzrost. Delikatny masaż twarzy wykonany podczas aplikacji olejków może stymulować krążenie krwi, co dodatkowo wspomoże proces zagęszczania zarostu. Unikaj kosmetyków, które zbyt przesuszają skórę, takich jak np. niektóre wielozadaniowe produkty do mycia ciała i włosów. Stosuj dedykowany kosmetyk do mycia twarzy (np. delikatną piankę), a następnie nałóż na cerę krem nawilżający.
Pamiętaj również o tym, aby raz w tygodniu wykonać peeling. Pozbycie się warstwy martwego naskórka nie tylko spotęguje dobroczynne działanie składników pielęgnujących zawartych w innych kosmetykach, ale również zapobiegnie wrastaniu włosów.

Kosmetyki na porost brody

W sklepach dostępne są produkty, które mają za zadanie zwiększyć tempo wzrostu brody oraz poprawią jakość jej włosów. Olejki i kremy dostarczają niezbędne składniki mineralne, dzięki czemu broda będzie odżywiona. Odpowiednio „nakarmione” włosy będą mogły skupić się przede wszystkim na wzroście. Miej jednak na uwagę, że pozytywnych zmian nie zauważysz od razu. Jak każdy złożony proces, ten również może potrwać nawet i kilka miesięcy, więc musisz dać sobie czas. Stosuj się do instrukcji podanych na opakowaniach kosmetyków, bądź konsekwentny w działaniu i regularnie używaj kosmetyków na porost brody. Cierpliwość popłaca i z czasem zaczniesz dostrzegać pierwsze zmiany.

Jak zagęścić zarost?

Zacząłeś zapuszczać brodę i widzisz jeden wielki bałagan na swojej twarzy, przez który przebijają się puste placki skóry? Teraz powinieneś uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ten proces może potrwać nawet kilka miesięcy. Zamiast po kilku dniach się poddać i zgolić wszystko, co udało ci się wyhodować, zadbaj o odpowiednie modelowanie zarostu. Obserwuj, w jaki sposób rośnie i w których miejscach widzisz największe prześwity. Właśnie tam włóż więcej energii w ułożenie włosów. Pamiętaj, że delikatne przycięcie trymerem lub zaczesanie brody pod innym kątem może całkowicie odmienić twój wygląd na plus!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus