Data publikacji:

Kot najlepszym przyjacielem mężczyzny? 11 mitów na temat kotów

Przyjęło się, że najlepszym przyjacielem mężczyzny jest pies. Koty zaś uznawane są za istoty tyleż słodkie, co wredne. Dziś wyjaśnimy, że to nie prawda i mogą stać się wiernymi oraz  oddanymi towarzyszami na męskiej drodze życia, a wiele „prawd” na temat kotów to zwykłe mity. Co powinieneś o nich wiedzieć, by móc trzymać z kotem sztamę?
mity o kotach

Mit #1: Kot zawsze spada na cztery łapy

Koty to mali akrobaci. Posiadają zdolność obracania się w trakcie lotu, aby spaść łapami do dołu. Stoi za tym skomplikowana fizyka, dlatego nie będziemy zagłębiać się w szczegóły. Ponadto ich łapy dość dobrze amortyzują lądowanie, co przydaje im się np. podczas zeskakiwania z drzew. Nie oznacza to jednak, że kot jest w stanie przeżyć upadek z każdej wysokości. Kot, który wyskoczy z okna lub spadnie z dachu, może się połamać lub nawet zabić. Dla dobra swojego pupila zabezpiecz okna oraz balkon specjalną siatką.

Mit #2: Koty są złośliwe

Kot nasikał Ci do butów, przegryzł słuchawki lub podrapał meble? Nie zrzucaj tego na karb złośliwości. Koty nie chowają urazy i nie można im przypisywać ludzkiej złości. Niesforne zachowania mogą być spowodowane stresem, chorobą, chęcią podzielenia się komunikatem lub, po  prostu, kocią naturą. Drapanie mebli może oznaczać brak drapaka, na którym kot mógłby zdzierać pazury. Sikanie na buty może zaś być zaś efektem przyniesienia do domu drażniących go zapachów lub… niedostatecznie czystej kuwety. Koty to czyściochy.

Mit #3: Kot nie zje zepsutego/trującego/szkodliwego

To mit popularny zwłaszcza wśród osób, które wypuszczają koty na zewnątrz. Według nich kot nie zje żadnej rzeczy, która może mu zaszkodzić. Jak nie trudno się domyślić, koty nie posiadają wrodzonego daru do sprawdzania terminu ważności. Co więcej, są w stanie zjeść rzeczy niejadalne, np. patyczki do uszu czy ścierkę ubrudzoną odrobiną tłuszczu. Kontrolowanie tego, co je kot, jest obowiązkiem odpowiedzialnego właściciela.

Mit #4: Kotów nie da się nauczyć sztuczek

Czyżby? Choć sztuczki i zabawy kojarzone są głównie z psami, kota również można nauczyć prostych komend. Z łatwością nauczysz swojego kociego przyjaciela siadania na zawołanie, podawania łapy lub nawet różnych ewolucji. Trzeba jedynie uszanować to, że czasem nie będzie miał ochoty na naukę. 

Mit #5: Kot nie przywiązuje się do właściciela

Koty to zwierzęta terytorialne i przywiązują się głównie do miejsc. Z tego też powodu nie zaleca się podróżowania z kotem, co mogłoby go stresować. Nie oznacza to jednak, że kot nie przywiązuje się do właściciela. Wręcz przeciwnie, może on za nim tęsknić, chcieć spędzać czas lub regularnie przychodzić na pieszczoty. Robi to jednak w sposób mniej nachalny, niż ma to miejsce w przypadku psów. Dla kota wystarczającą bliskością może być już leżenie z właścicielem na dwóch końcach tej samej kanapy lub „barankowanie” się kilka razy dziennie. 

Mit #6: Kot mruczy, bo jest mu dobrze

To prawda, mruczenie bardzo często jest oznaką zadowolenia i przyjemności. Jeśli kot mruczy i podstawia Ci głowę, byś pogłaskał go za uchem, możesz być wręcz pewien, że jest mu dobrze. Nie wszystkie przypadki mruczenia są jednak spowodowane przyjemnością. Powodem mruczenia może być także stres (kot w ten sposób próbuje się zrelaksować) czy choroba. Często widać to np. po adopcji kota lub przeprowadzce, gdy mruczy przez wiele godzin. W ten sposób oswaja się z nową, nieco stresującą rzeczywistością.

Mit #7: Czym droższa karma, tym lepsza

Jeśli pragniesz, aby Twój kot był zdrowy i szczęśliwy, musisz wiedzieć, że wysoka cena karmy nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością. To, na co należy zwrócić uwagę to nie cena, a zawartość mięsa. Koty to obligatoryjni mięsożercy, dlatego powinni żywić się karmą złożoną niemal z samego mięsa, wzbogaconego jednak niezbędnymi suplementami. Złe karmy, także te drogie, zawierają jedynie kilka procent mięsa i całą masę zbożowych wypełniaczy.

Mit #8: Najlepiej wziąć małego kota, aby móc go wychować

To bardzo niesłuszny oraz przykry mit. Według niektórych najlepiej wziąć do domu kota małego, aby go wychować i przyzwyczaić do nowego otoczenia. Argumentem bywa przykład psów oraz to, że duży kot nie jest w stanie przywiązać się do nowego właściciela. W rzeczywistości dorosłe, kilkuletnie koty przygarnięte ze schroniska momentalnie przywiązują się do człowieka, a ich „wychowanie” bywa znacznie łatwiejsze. Młode koty, zbyt wcześnie odebrane od matki, mogą sprawić wiele problemów. Dlaczego zaś ten mit jest przykry? Otóż praktyka pokazuje, że dorosłe koty mają nikłe szansę na adopcję i bardzo często spędzają resztę życia w schronisku lub kociej fundacji.

Mit #9: Koty powinny pić mleko

Owszem, piją mleko matki. Po odstawieniu od tego typu karmienia, czerpią one wodę głównie z pożywienia. To m.in. dlatego tak ważne jest, aby podawać kotu karmę mokrą, a nie suchą. Koty nie posiadają silnego pragnienia i nie piją wówczas wystarczającej ilości… wody. Bo to właśnie wodę, a nie mleko (zawierające laktozę), najlepiej jest im nalewać do miski

Mit #10: Kastracja zmienia charakter kota

Boisz się, że kastracja lub sterylizacja zmieni charakter Twojego kota? Niesłusznie, bo to mit. Podobnie jak to, że stanie się osowiały, otyły lub straci do Ciebie zaufanie. Kastracja nie tylko nie zmieni Twojego kota, ale i sprawi, że będzie żyło mu się znacznie przyjemniej. Nie będzie odczuwał bowiem tak silnego instynktu, który każe mu pędzić w poszukiwaniu niebezpiecznej przygody. Wiadomo jakiej.

Mit #11: Kot musi wychodzić na dwór

Choć koty uwielbiają eksplorować terytoria, nie oznacza to jednak, że musisz wypuszczać go z domu. Doskonałym terytorium do życia może być już sam dom lub mieszkanie. Dzięki temu unikniesz wielu zagrożeń, na jakie kot narażony jest na dworze (np. potrącenia przez samochód lub zagryzienia przez psy). Warto jednak pamiętać o tym, że kot przebywający w domu wymaga zawsze czystej kuwety oraz wspólnych zabaw, które pozwolą mu zaspokoić jego instynkty łowcze. Zagryzienie zabawkowej myszki lub piórek zwieszonych na wędce będzie doskonałym substytutem polowania na myszy.

Spojrzenie na koty z innej perspektywy jest bardzo ważne. Choć łatwo odebrać za istoty zimne, nieczułe oraz złośliwe, warto spróbować je zrozumieć. Tym bardziej, że kot potrafi być doskonałym przyjacielem mężczyzny. Zwłaszcza, jeśli nie masz czasu na spacery z psem lub Twoim sąsiadom przeszkadza szczekanie. Budowanie przyjaźni z kotem to dość trudna, acz bardzo satysfakcjonująca przygoda – warto jej spróbować.

Więcej artykułów na temat akcesoriów

nuty perfum

Nuty głowy, serca i bazy, czyli jak czytać zapachy perfum

11.07.2025
Podobno prawdziwy mężczyzna powinien pachnieć cygarem, whisky i koniem. Ci nowocześniejsi dopuszczają zamianę konia na woń benzyny. My jednak sądzimy, że warto czasem postawić na perfumy. Co ciekawe, w wielu z nich znajdziemy powyższe aromaty. Jak wybrać perfumy dla siebie i co mówi nam ich zapach?
Nóż dżentelmena

Nóż dżentelmena – czy jest na niego miejsce w dzisiejszej męskiej elegancji?

09.07.2025
Zgadza się, noszenie noża przy sobie kojarzy się dziś głównie z dżentelmenami 70+. Postaramy się jednak w kilku słowach przekonać, że warto powrócić do tego męskiego zwyczaju. Dlaczego warto mieć nóż, w jakich sytuacjach się przyda i czy jest to legalne? Odpowiadamy!
jak zwiększyć libido u mężczyzn

Jak zwiększyć libido u mężczyzn?

07.07.2025
Spadek popędu seksualnego to problem, który może dotknąć każdego mężczyznę, niezależnie od wieku. Wpływ na to mają m.in. stres, szybki styl życia, nadmiar obowiązków, ale też ogólne problemy ze zdrowiem, używki lub nieodpowiednia dieta. Jak zwiększyć libido u mężczyzn? Istnieje wiele skutecznych sposobów, po które możesz sięgnąć zanim pójdziesz do lekarza lub jako uzupełnienie terapii farmakologicznej. Zapraszamy do lektury!
czy sauna jest zdrowa dla mężczyzn

Czy sauna jest zdrowa dla mężczyzn? Fakty i mity

03.07.2025
Sauna to forma relaksu wspierająca zdrowie i regenerację organizmu, którą coraz częściej wybierają mężczyźni. Jednak pytanie, czy sauna jest zdrowa dla mężczyzn, budzi pewne wątpliwości. Jak jest naprawdę? W tym artykule przeanalizujemy najważniejsze fakty dotyczące wpływu sauny na organizm mężczyzny. Zapraszamy do lektury!
mucha

Mucha męska – klasyczny dodatek, który wraca do łask

30.06.2025
Mucha męska z każdym rokiem zyskuje na popularności wśród mężczyzn. Niestety niektórym panom wciąż kojarzy się z nieco staromodnymi profesorami z Oxfordu lub... politykami! A to wszystko za sprawą tego, że osoby noszące muchę uważane są za pewne siebie oraz stałe w swoich poglądach. Ten element męskiej garderoby będzie pasować zarówno do formalnego garnituru, jak i casualowej koszuli.
perfumy dla młodych mężczyzn

Jakie perfumy dla młodego mężczyzny?

26.06.2025
Jak wybrać perfumy dla młodego mężczyzny? Czym się kierować, by uniknąć sytuacji, kiedy po zakupie perfum użyjemy ich raz, po czym odstawimy w kąt. Młody mężczyzna, który dopiero zaczyna swoją przygodę ze światem perfumiarstwa, powinien wybrać zapach jak najbardziej uniwersalny. W tym poradniku opisujemy, co tak właściwie znaczy uniwersalny zapach i podajemy kilka niezawodnych propozycji.
Autor: Szymon Sonik