Data modyfikacji:

Planujesz wakacyjny biwak? Te rzeczy mogą Ci się przydać

W życiu mężczyzny przychodzi czas, gdy hotelowe wygody z przyjemnością zamieniane są na naturę. Nic zresztą dziwnego, bowiem ucieczka od zgiełku i cywilizacji to popularny trend, a noc spędzona w lesie, pod namiotem lub tarpem, nie ma sobie równych. Jeśli lubisz obcować z naturą i marzysz o klasycznym biwaku, skompletuj najpotrzebniejszy ekwipunek. Te rzeczy zdecydowanie mogą Ci się przydać.

Namiot, tarp a może hamak?


Biwak nieodłącznie kojarzy się z namiotem. Ale z jakim? Wybór obozowej sypialni uzależniony jest od wielu czynników i nie każdy namiot sprawdzi się we wszystkich warunkach. Podróżując samochodem możesz wybrać cięższy, bardziej komfortowy model, zaś poruszając się pieszo lub autostopem znacznie lepszym wyborem będzie kompaktowy namiot trekkingowy lub nawet ultralight. Weź pod uwagę także to, jak często zamierzasz z namiotu korzystać. Jeśli planujesz jedynie sporadyczne wypady za miasto, nie ma sensu kupować drogiego, profesjonalnego namiotu. Niedrogie namioty, idealne na wypad na festiwal lub weekend nad morzem, nie sprawdzą się natomiast podczas długiego biwaku w trudnych warunkach. Znalezienie złotego środka wymaga uwagi, ale nie jest trudne.

Popularną alternatywą dla namiotu jest tarp, czyli wodoodporna plandeka. Choć nie oferuje tak dobrej osłony przed wiatrem ani deszczem jak namiot, ma jedną ogromną zaletę – jest bardzo lekki. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy planujesz wielodniową pieszą wędrówkę po górach i nie możesz sobie pozwolić na dźwiganie ciężkiego bagażu. Inne zalety tarpa to m.in.: możliwość zadaszenia nim kuchni polowej, łatwość obserwowania terenu dookoła obozowiska oraz liczne sposoby konfiguracji plandeki. Wady? Do jego rozwieszenia potrzebujesz dwóch drzew lub kijków. Podobny problem występuje w przypadku hamaka, który – w połączeniu z zadaszeniem – może doskonale zastąpić namiot na terenach grząskich i błotnistych. 

Karimata


Istotnym czynnikiem w biwakowaniu jest izolacja ciała od podłoża. Chodzi tu nie tylko o wygodę, ale przede wszystkim komfort termiczny. Spanie bezpośrednio na ziemi spowoduje bardzo szybkie wychłodzenie organizmu, nawet podczas ciepłych nocy. Najpopularniejszym typem izolatora jest piankowa karimata, która jest przy tym najtańsza i najwytrzymalsza. Jej minusem jest duża objętość, dlatego wielu zamienia ją na materac lub matę samopompującą. Warto zainteresować się zwłaszcza tą ostatnią, gdyż nie wymaga noszenia przy sobie pompki, a spanie na niej jest bardzo wygodne.

Śpiwór


Zanim wybierzesz się na biwak, sprawdź prognozę pogody. Warto bowiem wybrać taki śpiwór, który będzie dostosowany do danych temperatur. Niby można ratować się kocem, dodatkowymi skarpetami, a w przypadku zbyt ciepłego śpiwora wynurzyć się z niego na powierzchnię, jednak nie ma sensu utrudniać sobie życia. A, ważna sprawa! W doborze śpiwora nie sugeruj się ciepłymi wieczorami oraz tym, że w domu śpisz przy otwartym oknie. Poranki pod namiotem potrafią być bardzo mroźne, nawet w trakcie upalnego lata.

Menażki turystyczne


Trudno wyobrazić sobie biwak bez porannej kawy lub jajecznicy. Tutaj, podobnie jak każdym innym przypadku, liczy się kompaktowość i waga sprzętu. Aby nie wypychać plecaka zwykłymi garnkami, sztućcami i naczyniami, sięgnij po menażki turystyczne. Zestaw minimum to: garnuszek do zagotowania wody, mała patelnia, kubek oraz sztućce (które możesz zastąpić sporkiem). Najlepiej skorzystać ze składanych, chowanych w sobie naczyń, które zajmują minimum miejsca.

Kuchenka turystyczna


Mamy już naczynia, pora na ogień. Niby można rozpalić małe ognisko lub skorzystać ze składanej kuchenki na drewno, ale rozpalanie ognia w trakcie suchego lata może skończyć się pożarem. Bezpieczniejszy sposób to wykorzystanie turystycznej kuchenki gazowej na kartusze. Te najmniejsze kuchenki mieszczą się w futerale wielkości paczki papierosów. 

Plecak turystyczny


Minęły już czasy wielkich plecaków ze stelażem. Dzisiejsze plecaki biwakowe są lżejsze, wodoodporne, trwalsze i wygodniejsze w korzystaniu. Przy wyborze zwróć uwagę nie tylko na pojemność, ale i możliwość troczenia dodatkowych akcesoriów (np. karimaty, namiotu lub śpiwora). Najlepiej, jeśli plecak będzie posiadał także możliwość łatwego dostępu do rzeczy znajdujących się u dołu. Przekopywanie lub wyjmowanie całego sprzętu, by dostać jednej rzeczy, to wątpliwa przyjemność w trakcie wędrówki.

Środki na komary i kleszcze


Bzyczenie komara nad uchem potrafi doprowadzić do szału. Zabezpiecz się przed tym za pomocą skutecznych środków na komary i kleszcze. Zwłaszcza, jeśli planujesz biwak nad jeziorem. Warto sięgnąć także przed dodatkowe zabezpieczenie przed komarami, czyli moskitierę. Większość namiotów ma ją wbudowaną, jednak jeśli planujesz biwakowanie na hamaku lub pod tarpem, lepiej ją dokupić.

Lampa kempingowa


Nie polecamy rozpalania w namiocie świeczki. Choć można korzystać ze zwykłej latarki, znacznie lepiej oświetli wnętrze specjalna lampa namiotowa, która daje miękkie, rozproszone po całym namiocie światło. Najlepiej, jeśli posiada regulację jasności, dzięki czemu oszczędzisz baterie w sytuacjach, gdy nie jest potrzebna pełna moc. Weź także dodatkowo latarkę czołową. Nie zajmie wiele miejsca, a przyda się podczas obozowych prac po zmroku.

Apteczka


Bezpieczeństwo to podstawa. Na niewielką apteczkę zawsze powinno znaleźć się miejsce. Oprócz gaz i bandaży powinna zawierać środki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe oraz tabletki do uzdatniania wody. Jeśli wybierasz się w trudno dostępny teren, nie zapomnij folii NRC (koca termicznego). Może się przydać w wielu przypadkach.

Scyzoryk


Nie trzeba chyba przekonywać, że w warunkach polowych scyzoryk będzie bardzo użyteczny. Nożem przyrządzisz kolację, korkociągiem otworzysz wino, otwieraczem konserwę (gdy urwie się zawleczka), a pęsetą wyjmiesz drzazgę. Niektóre modele scyzoryków posiadają także bardzo przydatne nożyczki, kombinerki czy piłkę do drewna. 

Sznurek


Nic tak nie ratuje w awaryjnych sytuacjach jak kawałek sznurka. Posłuży Ci jako zapasowa sznurówka, sznurek na pranie, podpałka do ogniska, dodatkowy odciąg do namiotu, zestaw naprawczy do urwanego ucha od plecaka, a w terenie, gdzie grasują dzikie zwierzęta, zawiesisz na nim prowiant. Zwykły jutowy sznurek to absolutny must have biwaku. Jeśli wolisz coś bardziej nowoczesnego, sięgnij po paracord – to bardzo wytrzymała linka spadochronowa.

Środki czystości

Do kwestii higieny na biwaku warto podejść w pomysłowy sposób. Po pierwsze, skorzystaj z podróżnych opakowań na szampon lub żel do kąpieli, dzięki czemu zaoszczędzisz miejsce w plecaku. Weź ze sobą także nawilżane chusteczki higieniczne, które rozwiążą problem braku wody. Nieoceniony będzie też niewielki, szybkoschnący ręcznik. Prowizoryczny prysznic przygotujesz ze zwykłej plastikowej butelki po wodzie mineralnej. Tutaj znowu przyda się scyzoryk.

Powerbank


W dzisiejszych czasach najważniejszym elementem bezpieczeństwa w czasie biwaku jest smartfon. To dzięki niemu wezwiesz pomoc lub odnajdziesz drogę w razie zgubienia szlaku. Podczas biwaku nie zawsze jest szansa na podładowanie telefonu, więc na wszelki wypadek miej przy sobie powerbank. Dobrym pomysłem jest także wzięcie klasycznego telefonu, rodem z początku wieku. Choć nie posiada żadnych dodatkowych funkcji, jego bateria trzyma nawet przez kilka tygodni. W razie zgubienia lub zniszczenia – żadna strata.

Lodówka turystyczna


Wybierasz się na biwak samochodem? Nie zapomnij o lodówce turystycznej! W trakcie dnia wnętrze namiotu nagrzewa się do wysokich temperatur, więc wiele produktów spożywczych może po prostu się zepsuć. Zwykła lodówka turystyczna, podłączana do zasilania w samochodzie lub kempingowego źródła prądu, pomoże rozwiązać ten problem. Jeśli nie możesz jej zabrać, przygotuj suchy prowiant. 

Gotowy na biwak pod namiotem? Przygotuj się od A do Z, a żadna niespodzianka nie będzie Ci straszna. Nawet najbardziej szalona przygoda musi być, choć w minimalnym stopniu, zaplanowana.