Bzyczenie komara nad uchem potrafi doprowadzić do szału. Zabezpiecz się przed tym za pomocą skutecznych środków na komary i kleszcze. Zwłaszcza, jeśli planujesz biwak nad jeziorem. Warto sięgnąć także przed dodatkowe zabezpieczenie przed komarami, czyli moskitierę. Większość namiotów ma ją wbudowaną, jednak jeśli planujesz biwakowanie na hamaku lub pod tarpem, lepiej ją dokupić.
Lampa kempingowa
Nie polecamy rozpalania w namiocie świeczki. Choć można korzystać ze zwykłej latarki, znacznie lepiej oświetli wnętrze specjalna lampa namiotowa, która daje miękkie, rozproszone po całym namiocie światło. Najlepiej, jeśli posiada regulację jasności, dzięki czemu oszczędzisz baterie w sytuacjach, gdy nie jest potrzebna pełna moc. Weź także dodatkowo latarkę czołową. Nie zajmie wiele miejsca, a przyda się podczas obozowych prac po zmroku.
Apteczka
Bezpieczeństwo to podstawa. Na niewielką apteczkę zawsze powinno znaleźć się miejsce. Oprócz gaz i bandaży powinna zawierać środki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe oraz tabletki do uzdatniania wody. Jeśli wybierasz się w trudno dostępny teren, nie zapomnij folii NRC (koca termicznego). Może się przydać w wielu przypadkach.
Scyzoryk
Nie trzeba chyba przekonywać, że w warunkach polowych scyzoryk będzie bardzo użyteczny. Nożem przyrządzisz kolację, korkociągiem otworzysz wino, otwieraczem konserwę (gdy urwie się zawleczka), a pęsetą wyjmiesz drzazgę. Niektóre modele scyzoryków posiadają także bardzo przydatne nożyczki, kombinerki czy piłkę do drewna.
Sznurek
Nic tak nie ratuje w awaryjnych sytuacjach jak kawałek sznurka. Posłuży Ci jako zapasowa sznurówka, sznurek na pranie, podpałka do ogniska, dodatkowy odciąg do namiotu, zestaw naprawczy do urwanego ucha od plecaka, a w terenie, gdzie grasują dzikie zwierzęta, zawiesisz na nim prowiant. Zwykły jutowy sznurek to absolutny must have biwaku. Jeśli wolisz coś bardziej nowoczesnego, sięgnij po paracord – to bardzo wytrzymała linka spadochronowa.
Środki czystości
Do kwestii higieny na biwaku warto podejść w pomysłowy sposób. Po pierwsze, skorzystaj z podróżnych opakowań na szampon lub żel do kąpieli, dzięki czemu zaoszczędzisz miejsce w plecaku. Weź ze sobą także nawilżane chusteczki higieniczne, które rozwiążą problem braku wody. Nieoceniony będzie też niewielki, szybkoschnący ręcznik. Prowizoryczny prysznic przygotujesz ze zwykłej plastikowej butelki po wodzie mineralnej. Tutaj znowu przyda się scyzoryk.
Powerbank
W dzisiejszych czasach najważniejszym elementem bezpieczeństwa w czasie biwaku jest smartfon. To dzięki niemu wezwiesz pomoc lub odnajdziesz drogę w razie zgubienia szlaku. Podczas biwaku nie zawsze jest szansa na podładowanie telefonu, więc na wszelki wypadek miej przy sobie powerbank. Dobrym pomysłem jest także wzięcie klasycznego telefonu, rodem z początku wieku. Choć nie posiada żadnych dodatkowych funkcji, jego bateria trzyma nawet przez kilka tygodni. W razie zgubienia lub zniszczenia – żadna strata.
Lodówka turystyczna
Wybierasz się na biwak samochodem? Nie zapomnij o lodówce turystycznej! W trakcie dnia wnętrze namiotu nagrzewa się do wysokich temperatur, więc wiele produktów spożywczych może po prostu się zepsuć. Zwykła lodówka turystyczna, podłączana do zasilania w samochodzie lub kempingowego źródła prądu, pomoże rozwiązać ten problem. Jeśli nie możesz jej zabrać, przygotuj suchy prowiant.
Gotowy na biwak pod namiotem? Przygotuj się od A do Z, a żadna niespodzianka nie będzie Ci straszna. Nawet najbardziej szalona przygoda musi być, choć w minimalnym stopniu, zaplanowana.