Data modyfikacji:

Prawidła – czym są, jakie wybrać i dlaczego warto z nich korzystać?

Mogłoby się wydawać, że prawidła do butów są zapomnianym elementem męskiego stylu i ich obecności powinniśmy szukać raczej w lamusie, niźli w szafie. Nic bardziej mylnego. Dziś udowodnimy, że dobrej jakości prawidła są niezbędne w codziennej pielęgnacji butów. Jak ich używać oraz jakie prawidła wybrać?
prawidła do rozciągania butów

Czym są prawidła?

Prawidła do butów są to uformowane w kształt stopy wypełnienia, których zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego kształtu cholewy. W najprostszej wersji posiadają stałą formę wypychającą palce, a za dociśnięcie do cholewy odpowiada zaczepiona o piętę buta sprężyna. Znacznie lepsze będą jednak prawidła oddziałujące w kilku płaszczyznach, rozpychające cholewę również na boki oraz dbające o, nomen omen, prawidłowy kształt pięty.

Na rynku znajdziemy prawidła wykonane z różnych materiałów. Do produkcji tych najtańszych używa się plastiku, a ich koszt to kilka złotych. Najlepsze prawidła wykonane są zaś z drewna, bukowego lub cedrowego i to właśnie takie powinniśmy wybrać do własnej kolekcji.

Jak działają prawidła?

Nie jest to jednak wszystko, co potrafią prawidła. W trakcie noszenia skórzanych butów nasza stopa się poci, zaś cholewa butów nasiąka wilgocią. Dodatkowo zginanie stopy podczas chodzenia prowadzi do powstawania zagięć na bucie. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że kształt buta się wypacza, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do jego zniszczenia. Jeśli zostawimy taki but do wyschnięcia, zachowa on niepożądane i nieestetyczne zagięcia i pofałdowania.

Drewniane prawidła nie tylko pozwalają zachować idealny kształt cholewy, ale i pomagają w jej wyschnięciu. Drewno wchłania część wilgoci i pozwala jej odparować. Dlatego też prawidła należy włożyć do butów bezpośrednio po zdjęciu ich ze stopy, a nie dopiero wtedy, gdy chowamy obuwie do szafy.

Dlaczego warto kupić prawidła do butów?

Ceny prawideł dobrej jakości mogą być stosunkowo wysokie. Czy zatem opłaca się je kupować? Zdecydowanie tak. Biorąc pod uwagę, że porządne buty męskie kosztują kilkaset, a niekiedy kilka tysięcy złotych, zakup prawideł za kilkadziesiąt złotych nie będzie dużym wydatkiem. Prawidła są trwałe, uniwersalne i najpewniej zostaną z nami już na zawsze. Ich zakup szybko się zwróci, bowiem zabezpieczone przez nie obuwie znacznie dłużej zachowa swój blask i nie będziemy musieli wymieniać go na nowe. Dzięki temu będziemy mogli zakupić nieco droższe, ale lepsze buty, które posłużą nam przez wiele lat.

Prawidła wykorzystamy do zabezpieczania nowego obuwia, ale i naprawy tego zużytego. Już po kilku tygodniach stosowania prawideł do butów, odzyskają one pierwotny kształt i pozbędziemy się nieestetycznych zagięć. W rezultacie może się okazać, że przywrócimy do perfekcyjnego stanu wiele par butów, których już dawno, ze względu na ich stan, przestaliśmy używać.

Jakie prawidła wybrać?

Ideałem byłoby mieć same prawidła cedrowe, które dbają o całą powierzchnię buta. W szczególności dotyczy to obuwia ze skóry licowej, zamszu oraz nubuku. Naturalna skóra jest niezwykle wrażliwym materiałem i nieodpowiednie traktowanie może doprowadzić do jej zniszczenia. Z uwagi na to, że skóra chłonie wodę, powinny to być prawidła drewniane, gdyż plastik utrudni jej wysychanie. Nie warto także używać tych prawideł, które dociskane są za pomocą sprężyny zakończonej kulką. Mogą powodować wypaczenia pięt i zrobić więcej złego, niż dobrego.

Kiedy zaś możemy wykorzystać tego typu prawidła? Tanie prawidła plastikowe doskonale sprawdzą się do zabezpieczenia mniej formalnego obuwia, np. sportowego, lub po prostu tego o mniejszej wartości. Plastikowe prawidła są niedrogie, a pozwolą nam utrzymać w dobrym stanie np. buty na siłownię lub te do biegania. 

Czym zastąpić prawidła?

Chcesz zacząć dbać o swoją kolekcję obuwia już dziś, jednak nie masz w domu ani jednego kompletu? Spokojnie, nie musisz od razu kupować kilkunastu czy kilkudziesięciu sztuk do wszystkich par butów. Rozwiązanie jest niezwykle proste i tanie, a zaczerpniemy je z praktyk producentów obuwia. Wystarczy wykonać prawidła z… gazet. Co prawda nie zastąpią nam prawideł drewnianych, jednak zawsze będą lepsze niż nic. Wypchaj środek buta szczelnie miękkimi gazetami i uformuj z nich awaryjne prawidła. Jeśli uda Ci się je dobrze zbić, będą nawet całkiem wygodne w użytkowaniu.

Choć pielęgnacja butów kojarzy nam się z pastowaniem lub usuwaniem plam, tak naprawdę zaczyna się ona od prawideł. Są absolutnie niezbędne. Postaraj się rozbudować swoją kolekcję prawideł w taki sposób, aby każda para butów w Twojej szafie była nimi zabezpieczona. Jeśli któryś z Twoich najbliższych ma zaś problemy z wyborem prezentu dla Ciebie, już wiesz, co możesz mu podpowiedzieć. Dobrych cedrowych prawideł w męskiej szafie nigdy nie jest zbyt dużo.