Jakie prawidła wybrać?
Ideałem byłoby mieć same prawidła cedrowe, które dbają o całą powierzchnię buta. W szczególności dotyczy to obuwia ze skóry licowej, zamszu oraz nubuku. Naturalna skóra jest niezwykle wrażliwym materiałem i nieodpowiednie traktowanie może doprowadzić do jej zniszczenia. Z uwagi na to, że skóra chłonie wodę, powinny to być prawidła drewniane, gdyż plastik utrudni jej wysychanie. Nie warto także używać tych prawideł, które dociskane są za pomocą sprężyny zakończonej kulką. Mogą powodować wypaczenia pięt i zrobić więcej złego, niż dobrego.
Kiedy zaś możemy wykorzystać tego typu prawidła? Tanie prawidła plastikowe doskonale sprawdzą się do zabezpieczenia mniej formalnego obuwia, np. sportowego, lub po prostu tego o mniejszej wartości. Plastikowe prawidła są niedrogie, a pozwolą nam utrzymać w dobrym stanie np. buty na siłownię lub te do biegania.
Jak często stosować prawidła?
Prawidła do butów powinny być użyte nie tylko wtedy, kiedy obuwie ma wylądować na długie tygodnie w szafie. Aby jak najlepiej spełniały one swoją funkcję, najlepiej jest je wykorzystać po każdym ściągnięciu obuwia ze stóp. W ten sposób najłatwiej jest bowiem zadbać o odpowiedni kształt i wygląd cholewki bez względu na okoliczności.
Ile par prawideł warto posiadać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile par prawideł warto mieć w swojej kolekcji. Dużo zależy od tego, ile par butów ma się w swojej szafie: to do nich powinna być dostosowana liczba prawideł. Z pewnością jednak warto mieć co najmniej jedne prawidła do butów drewniane, które pozwolą na zachowanie odpowiedniego kształtu wyjątkowo ważnej lub drogiej pary obuwia. Optymalną liczbą jest posiadanie co najmniej trzech par prawideł.
Czym zastąpić prawidła?
Chcesz zacząć dbać o swoją kolekcję obuwia już dziś, jednak nie masz w domu ani jednego kompletu? Spokojnie, nie musisz od razu kupować kilkunastu czy kilkudziesięciu sztuk do wszystkich par butów. Rozwiązanie jest niezwykle proste i tanie, a zaczerpniemy je z praktyk producentów obuwia. Wystarczy wykonać prawidła z… gazet. Co prawda nie zastąpią nam prawideł drewnianych, jednak zawsze będą lepsze niż nic. Wypchaj środek buta szczelnie miękkimi gazetami i uformuj z nich awaryjne prawidła. Jeśli uda Ci się je dobrze zbić, będą nawet całkiem wygodne w użytkowaniu.
Choć pielęgnacja butów kojarzy nam się z pastowaniem lub usuwaniem plam, tak naprawdę zaczyna się ona od prawideł. Są absolutnie niezbędne. Postaraj się rozbudować swoją kolekcję prawideł w taki sposób, aby każda para butów w Twojej szafie była nimi zabezpieczona. Jeśli któryś z Twoich najbliższych ma zaś problemy z wyborem prezentu dla Ciebie, już wiesz, co możesz mu podpowiedzieć. Dobrych cedrowych prawideł w męskiej szafie nigdy nie jest zbyt dużo.