Data modyfikacji:

Czy mężczyzna powinien używać parasola?

Parasol niestety nie cieszy się wśród mężczyzn dużą popularnością. Wielu panów wciąż postrzega ten dodatek, jako bardziej odpowiedni dla damskiej garderoby. Sami zaś wolą chronić się przed deszczem uciekając pod "daszek" lub zakładając na głowę kaptur. Mimo wszystko parasol męski powinien być obowiązkowym dodatkiem każdego gentlemana, który jest przygotowany na szybko zmieniającą się sytuację pogodową.

Początki tego przedmiotu sięgają aż czasów starożytnych. kiedy to nad wysoko postawionymi osobami rozciągano parasol chroniący ich przed słońcem.  Ten wynalazek trafił do Włoch dopiero około w XVII wieku.  Stamtąd też wywodzi się używana dziś nazwa "parasol", czyli "ochrona przeciw słońcu". Ówcześnie przedmiot ten należał do artykułów bardzo luksusowych, a to wszystko m.in. za sprawą licznych zdobień i  i użytych surowców np. kości słoniowej.  Z kolei w XVIII w. parasol trafia do Wielkiej Brytanii i tam rozpowszechniony został przez Jonasa Hanwaya.  Masowa jak na tamte czasy sprzedaż, wpływa na mniej elegancki wygląd tego początkowo damskiego dodatku. Równocześnie zmienia się także funkcja parasola - w większym stopniu zaczyna chronić ludzi przed deszczem niż przed słońcem. W kolejnych wiekach ten dodatek zostaje coraz bardziej rozpowszechniony i chętniej używany jest przez mężczyzn. Współcześnie trudno sobie wyobrazić chociażby british styl bez męskiego parasola.



Parasol męski - modele

Wielu mężczyzn zapewne powie, że parasol męski jest po prostu niewygodny w codziennym użytkowaniu. Po następne o wiele łatwiej naciągnąć na głowę kaptur dostępny niemal w każdej kurtce. Jednakże nie w każdej stylizacji jest dostępne tego typu rozwiązanie, a ponadto trudno sobie wyobrazić mężczyznę ubranego w garnitur i na to założoną kurtkę przeciwdeszczową. Współcześnie męski parasol, podobnie zresztą jak mucha i krawat -  kojarzy się za atrybutem szykownego i eleganckiego mężczyzny.

Na rynku mamy dostępne dwa typy męskich parasoli - manualne i automatyczne. Pierwsze z nich otwierane (i niekiedy zamykane) są za pomocą przycisku. Drugi typ parasola, wymaga od użytkownika samodzielnego rozkładania tzw. czaszy. Oba modele posiadają niewątpliwie wiele zalet, choć także kilka wad. Parasol automatyczny niewątpliwie sprawdzi się w sytuacjach , w których jesteśmy dość zajęci i nie mamy możliwości wykonywania swobodnych ruchów np. gdy w dłoniach trzymamy zakupy. Z kolei wersja manualna cechuje się nieskomplikowanym działaniem, dzięki któremu nie jesteśmy narażeni na niedziałający automatyczny przycisk. Uważa się, że ten typ parasola męskiego wybierają osoby zwracające  dużą uwagę na styl oraz szczegóły. Kompromisem może okazać się parasol półautomatyczny, którego czaszę rozkładamy za pomocą przycisku oraz własnej siły.



Mimo wszystko głównym wyróżnikiem parasoli pozostaje ich wielkość.  Na rynku odnajdziemy wersje z długą rączką, jak i modele, które bez problemu schowamy do plecaka lub torby. Uznaje się, że średnica parasola dla osoby dorosłej powinna wynosić mniej więcej od 70-100 cm,  z kolei dla dwóch osób od 110 - 130 zm. Tak naprawdę nie ma większej różnicy, jaki typ tego dodatku wybierzemy. Męski parasol w obu przypadkach będzie dobrze wyglądać z formalnym strojem. Wszystko zależne jest od jakości materiałów, z których został wykonany. Przy zakupie parasolki zwracajmy uwagę także na sam stelaż czaszy, który powinien być wykonany z nylonu lub teflonu. Najlepiej, aby parasol wykonany był z wytrzymałego "pongree" lub "poliesyer ponglee". Do krótszego parasola męskiego lepiej będzie pasować ubranie sportowe, a do jego dłuższej wersji  - garnitur. 





Męski parasol - wzory i kolory

Kolejnym wyróżnikiem parasola będzie oczywiście jego wzór oraz kształt. Najbardziej popularnym kształtem jest  półokrągły, ale na rynku znajdziemy także parasol męski w kwadracie. Jeżeli chodzi o kolor, to prym wiedzie oczywiście czerń, granat oraz ciemnozielony. Trudno się temu dziwić, skoro barwy te pasować będą do niemal wszystkich naszych stylizacji.  O ile jednak do strojów oficjalnych kolory te są idealne, to w zestawach casualowych możemy sobie pozwolić na nieco jaśniejsze barwy, jak np. niebieski, zielony, beżowy. Bardzo dobrym wyborem będzie modny w ostatnich sezonach męski parasol w kratę.  Niezwykle ozdobnym elementem tej części garderoby, może być rączka. Najlepiej prezentuje się oczywiście, gdy jest wykonana z drewna. Niekiedy na rączce możemy także spotkać różnego rodzaju zdobienia jak chociażby wystylizowane logo marki.

Bartłomiej K.