Data modyfikacji:

Modowe błędy, których nie chcesz popełnić cz.2

Przed nami druga część artykułu o modowych błędach, których elegancki mężczyzna nie powinien popełnić. Te proste reguły sprawią, że nie wyjdziemy towarzystwie na ignorantów. W poprzedniej części wyjaśniliśmy już kwestię koszuli na krótki rękaw, spodni do połowy obcasa oraz guzików marynarki, dlatego koniecznie ją przeczytaj i sprawdź, czy wiedziałeś wszystko.

Eksponowanie torsu


Moda tyleż popularna, co dziwna. Wizerunek ekstrawaganckiego pana, najczęściej po czterdzieste, z fantazyjnie rozpiętą koszulą oraz wyeksponowanym nieogolonym torsem, możemy spotkać nawet w znanych męskich czasopismach. Pamiętajmy jednak, że to jedynie wizja artystyczna fotografa i nie ma odzwierciedlenia w modzie męskiej. Jeśli wybierzemy się tak do pracy lub spotkanie na mieście, popełnimy dużą gafę. To nieestetyczne i nieeleganckie.

Nieodpowiednie traktowanie marynarki


Błędem jest traktowanie marynarki jako kurtki. Część mężczyzn ściąga ją po przyjściu do pracy, wejściu do czyjegoś domu lub w momencie zasiadania przy stole w restauracji. Podświadomie wydaje im się, że jest to okrycie wierzchnie, które jakoś nie pasuje do wnętrz. To błąd. Marynarka jest częścią garnituru i powinniśmy mieć ją cały czas na sobie, bez względu na to, czy siedzimy przy stole, tańczymy czy rozmawiamy przy barze. Przed zajęciem miejsca na krześle musimy ją jedynie rozpiąć. 

Zbyt krótki/długi krawat


Krawat sięgający do pępka to zmora polskich wesel. Znacie to, prawda? Sprawia, że wyglądamy niczym uczeń na rozdaniu świadectw. Równie kiepskim pomysłem jest zakładanie krawata bardzo długiego, sięgającego do rozporka. Jaka jest więc optymalna długość krawata? Najlepiej, jeśli będzie sięgał do klamry pasa. Przeczytaj więcej o odpowiedniej długości krawata.

Brudne buty


Pisaliśmy już o butach kosmicznych, przekombinowanych, teraz czas zająć się innym grzechem związanym z obuwiem. Chodzi o ich czystość. Noszenie brudnych i zaniedbanych butów  nie przystoi eleganckiemu mężczyźnie, a brzydka pogoda za oknem nie jest wytłumaczeniem. Dbajmy o to, by utrzymywać je w czystości na co dzień oraz regularnie konserwować skórę, aby zachowała blask na lata. Dobrze mieć też przy sobie gąbkę lub chusteczki higieniczne do czyszczenia zabrudzeń na bieżąco.

Uwielbienie do podróbek


Nie ma absolutnie żadnego wstydu w noszeniu ubrań tańszych, mniej znanych marek lub nawet gorszej jakości. Nie powinniśmy też oceniać nikogo po tym jak się ubiera, gdyż moda jest ważna, ale nie najważniejsza. Niedopuszczalne jest jednak noszenie ordynarnych podróbek, które mają na celu udawać luksus. Tu już nawet nie chodzi o to, że narażamy się na śmieszność. Decydując się na taki krok ukazujemy swą małomiasteczkowość, próżność i wiele innych negatywnych cech.

Krawat + sukienka


To prawda, warto dobrać krawat kolorystycznie do sukienki swojej partnerki. Zachowamy dzięki temu spójność strojów i unikniemy sytuacji, w której gryzłyby się na zdjęciach. Jednakże nie powinniśmy w żadnym wypadku decydować się na identyczne kolory krawata oraz sukienki. Wygląda to, krótko mówiąc, źle. Znacznie lepszym pomysłem będzie wybór pasujących się siebie, ale różnych kolorów.  

Złoty łańcuch


Nic tak nie zdradza złego gustu, jak wyeksponowany na wierzch gruby złoty łańcuch. Najczęściej łączony jest z innym modowym koszmarkiem, o którym pisaliśmy wcześniej, czyli głęboko rozpiętą koszulą i wyeksponowanym owłosionym torsem. Swoje pięć minut łańcuch miał w latach 90-tych, gdy był synonimem luksusu i bogactwa. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że dziś nie jest to najlepszy wybór?

Królestwo dżinsu


Z jakiegoś powodu przyjęło się, że dżinsy są spodniami uniwersalnymi. Niektórzy łączą je nawet z eleganckimi marynarkami i wykorzystują w formalnych sytuacjach. W rzeczywistości nie jest jednak tak kolorowo. Po pierwsze, dżinsy nadają się tylko do wybitnie nieformalnych zastosowań, po drugie zaś, nie tak łatwo je dobrać. Najczęściej kupujemy zbyt obszerne i długie, czego efektem są nieestetycznie powycierane nogawki.

Sportowe dodatki


Za sprawą boomu fitness odzież sportowa przeżywa swój renesans. Jeszcze kilkanaście lat temu spodnie dresowe były zarezerwowane raczej dla miłośników rapu, dziś już nikogo nie dziwi widok osób w strojach sportowych. Musimy być jednak konsekwentni. Nie zakładamy butów sportowych do chinosów czy bermudów, złym wyborem będą okulary sportowe do marynarki, zaś jeśli mamy na sobie płaszcz, nie obwiązujemy się sportową nerką. 

Modowe błędy to często niuanse. Rzeczy, na które moglibyśmy przymknąć oko. Ale to właśnie te drobne szczegóły budują nasz wizerunek, na jakim każdemu z nas przecież zależy. Nie warto zmarnować sobie go brudnymi butami lub źle zawiązanym krawatem. Przeczytaj pierwszą część artykułu na temat modowych błędów, gdzie dowiesz się jeszcze więcej.

Szymon Sonik