Data modyfikacji:

Bezel w zegarku. Co to jest i jak działa?

Czy masz na swojej ręce klasyczny zegarek? Czy znasz budowę zegarka który nosisz? A może wyposażony jest w obrotowy pierścień, którego na co dzień nie używasz? Jeśli tak, spieszymy z pomocą i wyjaśniamy czym jest bezel, jakie są jego rodzaje oraz jak działa.
Wielu użytkowników czasomierzy nie tylko nie wie, czym jest bezel, ale i nie potrafi z niego korzystać. Tymczasem jest to bardzo intuicyjna i użyteczna funkcja. Przydaje się nie tylko nurkom, żołnierzom czy lekarzom, jak miało to miejsce kilkadziesiąt lat wstecz. Za pomocą zwykłego bezela można ułatwić sobie zadanie gotując jajka, makaron czy ziemniaki. Gwarantujemy, że korzystanie z bezela jest znacznie szybsze i wygodniejsze niż ustawienie stopera w smartfonie lub smartwatchu.

Czym jest bezel w zegarku?

Bezel to nic innego, jak obrotowy pierścień okalający cyferblat w zegarkach. Stosowany jest najczęściej w diverach, czyli zegarkach stworzonych z myślą o nurkach. Na bezelu znajduje się skala 60-minutowa, fabrycznie ustawiona zgodnie z ustawieniem indeksów zegarka. Dzięki możliwości jej obrotu, użytkownik zyskuje jednak bardzo wygodne urządzenie do odliczania czasu bez ryzyka zapomnienia godziny wyjściowej.

Podobną rolę do bezela spełnia luneta. Ta może być jednak nieruchoma, a jej skala znacząco się różni i może sięgać 360. Dzięki lunecie zmierzysz m.in. średnią godzinową produkcję, średnią prędkość czy sprawdzisz godzinę z innej strefy czasowej. Nazwa „bezel” i „luneta” bardzo często stosowane są zamiennie.

Rodzaje skal stosowanych z bezelach:

Minutowa (0-60) – najpopularniejsza skala stosowana w bezelach. Umożliwia odliczanie minut od ustawionej wcześniej wartości. Stosowana była m.in. przez nurków, którzy za jej pomocą mogli odliczyć czas spędzony pod wodą. Dzięki temu nurek mógł precyzyjnie zaplanować moment wynurzenia się czy dekompresji.
Odliczanie wsteczne – podobnie jak skala minutowa, tak i ta z odliczaniem wstecznym służy do określenia upływającego czasu. Skala jest jednak odwrócona i należy ustawić nie punkt zero, ale interesującą nas wartość, np. 20 minut. Wskazówka minutowa będzie wówczas „odliczać” czas aż do zera. Bezel z odliczaniem wstecznym działa tak samo, jak minutnik, jednak bez alarmu.
Tachymetr – luneta z tachometrem jest nieruchoma. Nie określa upływającego czasu, a średnią prędkość na odcinku 1 kilometra (lub 1 mili) lub godzinową produkcję.
GMT – jest to skala godzinowa, dzięki której można szybko sprawdzić godzinę w innej strefie czasowej. Dana godzina odczytywana jest wówczas nie z indeksów tarczy zegarka, a z oznaczeń na ustawionym odpowiednio bezelu. Zegarek z bezelem GMT posiada dodatkową wskazówkę godzinową obsługującą drugą strefę czasową.

Jak korzystać z obrotowego bezela w zegarku?

Korzystanie z bezela jest bardzo proste, choć początkowo korzystanie z niego może sprawić nieco kłopotu. Aby rozpocząć odliczanie czasu, wystarczy ustawić punkt zero (często oznaczony kropką lub strzałką) dokładnie nad wskazówką minutową. W ten sposób będzie ona wskazywać czas, jaki upłynął od momentu rozpoczęcia pomiaru. Nie jest to najbardziej precyzyjny sposób pomiaru, więc warto kontrolować także ustawienie wskazówki sekundowej.
Choć sama idea działania bezela jest prosta, więcej problemu może sprawić jego obsługa. W tradycyjnych zegarkach dla nurków bezel obraca się najczęściej tylko w jedną stronę, przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Jest to podyktowane bezpieczeństwem osób schodzących pod wodę, opierających się o wskazania zegarka.

Zapobiega to przypadkowemu obrotowi bezela w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek), co zakłóciłoby pomiar i dałoby nurkowi poczucie większej ilości czasu do wynurzenia. Delikatny obrót w stronę przeciwną, czyli w lewo, nie jest niebezpieczny, gdyż jedyną konsekwencją będzie zbyt wczesne wynurzenie.