Czapka czy kapelusz? Wybierz swój styl

Jesienią coraz chętniej sięgamy po nakrycia głowy, ale wybierając czapkę lub kapelusz warto wziąć pod uwagę nie tylko względy praktyczne. Różne modele pasują do odmiennych sytuacji oraz sylwetek.
czapka czy kapelusz

Czapka typu beanie

Gdy mowa o łatwości noszenia, najbardziej uniwersalna jest czapka z dzianiny, znana pod nazwą beanie. Łatwo ją nałożyć i dostosowuje się do każdego kształtu głowy czy fryzury, a przy okazji chroni przed chłodem. Jej charakter jest typowo casualowy, choć czapki typu beanie przylegające do głowy pojawiały się na wybiegach również jako dodatek do zimowych garniturów. Model tego typu jest świetny do noszenia na co dzień, a szczególnie ciekawie wygląda w parze ze skórzaną kurtką. Do wyboru masz wspomniane już modele dopasowane, ale też w stylu oversize, które swobodnie zwisają z tyłu głowy, jednak zdecydowanie unikaj czapek, które są wyraźnie za duże.

Kapelusz fedora

Sporo możliwości daje kapelusz fedora, który w zależności od materiału, z jakiego został wykonany można nosić przez cały rok. Filcowa jest świetna na jesień i zimę, natomiast wiosną i latem sprawdzają się modele słomkowe. Fedora może mieć szerokie rondo w stylu Indiany Jonesa, węższe i klasyczne (takie kapelusze nosi Don Draper z serialu Mad Men) lub całkiem wąskie. Niskim mężczyznom służą fedory z nieco węższym rondem, natomiast wysocy mogą nosić większe modele – kluczem jest zachowanie odpowiednich proporcji kapelusza do twarzy i sylwetki.

Kaszkiet

Kolejny kapelusz na naszej liście to kaszkiet, który z kolei jest jednym z ulubionych nakryć głowy Jona Hamma, czyli odtwórcy roli Dona Drapera. Kaszkiet nieodmiennie kojarzy się z angielskim stylem i jako taki jest stosownym dodatkiem do garnituru (najlepiej z tweedu), ale można go nosić także w znacznie swobodniejszych zestawach, na przykład z jeansami i gładkim t-shirtem. Taki kapelusz sprawi, że pozornie prosta stylizacja nabierze oryginalności.
Przeczytaj również: Męskie czapki zimowe, w których będziesz dobrze wyglądać

Tweedowa czapka z daszkiem

Na koniec fanom bardziej luźnego looku proponujemy czapki z daszkiem. Ten model jest typowo casualowy i pasuje przede wszystkim do zestawień z koszulką i jeansami bądź chinosami i trampkami. Czapka z daszkiem to także ciekawy dodatek do kurtek typu bomber-jacket w różnym wydaniu, a także koszul w kratę.
Kapelusz lub czapka może odmienić każdy strój, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zamaskuje wyjątkowo nieudaną fryzurę.

Zdjęcie: Envato Elements