Wszystko co musisz wiedzieć o wełnie

W wełnie rządzi jedna zasada. Im włókno jest cieńsze, tym jest lepsze, a co za tym idzie – droższe. Grubość wełny mierzona jest w mikronach; skala waha się do ponad 23 (wełna Strong Merino), aż do 15,5 mikrona (Ultrafine Merino), chociaż zdarzały się cieńsze odmiany. Najgrubsza jest wełna dziewicza, z tzw. pierwszej strzyży, o bardzo delikatnych włóknach, z których część pochodzi z runa jagniąt.
wełna

Pozyskiwanie wełny

Oczywiście, z wełną jako taką najbardziej kojarzona jest wełna z merynosów, co nie dziwi, bo owce z tego gatunku „produkują” najbardziej popularną jej odmianę – delikatną, ciepłą, a przy tym od odpowiedniej grubości. Oczywiście wełnę pozyskujemy nie tylko z owiec. Popularna jest ta z wielbłąda (płaszcze z takiej wełny upodobali sobie np. brytyjscy gangsterzy), czy też południoamerykańska wełna z alpaki. Wszyscy znamy też kaszmir – wełnę z kóz (delikatna i odporna), często stosowana w roli dodatku do garniturów.

Przeczytaj również: Wełniane czy skórzane – jakie rękawiczki wybrać?

Wiemy już, skąd się bierze wełna, nadszedł czas na kilka porad zakupowych. Warto pamiętać, że jest różnica między swetrem, czy płaszczem w całości z wełny a takim, który ma jedynie domieszkę tego włókna. Niekiedy metki na ubraniach wprowadzają konsumenta w błąd – krzyczą „Merino” lub „Cashmere”, zaś rzeczywistość jest inna. Rozczarowaniem będzie sytuacja, gdy „wełniany” sweter szybko się zmechaci i straci fason, a stanie się tak, gdy będzie to produkt z gorszych jakościowo włokien lub tylko z ich domieszką. Dlatego należy dokładnie czytać metki wewnętrzne przed zakupem i pamiętać, że produkty w pełni wełniane będą – niestety – droższe. Odzież wełnianą najlepiej kupować w wyspecjalizowanych sklepach, których obsługa znać się będzie na tym fachu i udzieli porad.

Pielęgnacja wełnianej odzieży

Pielęgnacja wełnianej odzieży jest niezwykle ważna, jeśli chcesz cieszyć się swoim swetrem przed lata. Wełnę zawsze pierz w domu, używając specjalnego płynu. Temperaturę wody ustaw na 30 lub 40 stopni Celsjusza i wybierz specjalny program do prania wełny. Warto najpierw wsadzić odzież do siatki do prania, a dopiero później do bębna. Wełnianej odzieży nie wiruj i nie wieszaj na wieszaku, ale rozłóż np. na suszarce do prania.

Zdjęcie: Envato Elements