Data modyfikacji:

Jak dbać o wełniane ubrania?

Wełna ma w modzie męskiej wyjątkowe miejsce. To materiał, którego właściwości idealnie wpisują się w zimowy klimat. Z wełny wykonane są nie tylko swetry, ale i garnitury, płaszcze, koszulki termiczne czy marynarki. Jak dbać o wełniane ubrania, by zachowały swój kształt i kolor?

Pranie wełny


Jeśli kiedykolwiek wyjąłeś z pralki rozciągnięty, zmechacony lub wypłowiały wełniany sweter, dobrze wiesz, że nieumiejętnym praniem można zniszczyć ten delikatny materiał. W jaki sposób prać prawidłowo? Pranie wełny powinno odbywać się w niskiej temperaturze (30 stopni C), przy użyciu jak najdelikatniejszego programu. Nie ma mowy o szybkim odwirowywaniu, pocieraniu czy wyciskaniu. Jeśli Twoja pralka nie posiada programu do prania wełny, wybierz ten imitujący pranie ręczne. Ważne jest też to, by ubranie nie było zbyt długo namaczane oraz płukane w wodzie o tej samej temperaturze.

Alternatywą dla prania wełny w pralce jest pranie ręczne. Należy to robić w letniej wodzie, przy użyciu delikatnych detergentów. Pamiętaj o tym, by nie szorować wełnianych ubrań gąbką ani nie pocierać ich o siebie. Wystarczy krótko namoczyć ubranie i delikatnie wmasować detergent w zabrudzenie. Wełny nie powinno się prać zbyt często, więc unikaj niepotrzebnego prania. Dzięki właściwościom wełny, ubrania wystarczy w wielu przypadkach przewietrzyć lub przetrzeć wilgotną szmatką. Wypłukując wełnianą odzież pamiętaj o tym, by robić to w wodzie o tej samej temperaturze. Płukanie pod strumieniem zimnej wody doprowadzi do skurczenia się wełny.

Suszenie wełny


Jak suszyć wełniany sweter? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Wypranej wełny nie wolno odwirowywać ani wyciskać, więc zawiera ona sporą ilość wody. Powieszenie mokrego wełnianego swetra na suszarce doprowadziłoby do jego zniekształcenia. Wełniane ubrania należy suszyć w pozycji poziomej, rozkładając je na metalowej suszarce lub specjalnej siatce. Zwróć uwagę na to, by suszarka nie stała blisko kaloryfera. Wysoka temperatura może doprowadzić do skurczenia się wełny.

Prasowanie wełny


Choć wełniane ubrania można prasować, nie jest to konieczne. Wełniana przędza rozprasuje się bardzo szybko sama na ciele. Dobrym rozwiązaniem jest także powieszenie suchego wełnianego ubrania w wilgotnym pomieszczeniu (np. w łazience lub kuchni), gdzie o rozprasowanie zagnieceń zadba para wodna. Jeśli jednak wolisz postawić na prasowanie, upewnij się, że Twoje ubranie jest w 100% wykonane z wełny. Nawet niewielka domieszka syntetycznych włókien może sprawić, że odzież zniszczy się w kontakcie z żelazkiem. Wełnę prasuj w niskiej temperaturze, na lewej stronie. Dla bezpieczeństwa możesz prasować ją przez bawełnianą (nie syntetyczną!) ściereczkę. Nie używaj mocnej pary, ta może sfilcować wełnę.

Przechowywanie wełny


Podobnie jak w przypadku suszenia, tak i przechowywanie wełnianych ubrań powinno odbywać się w pozycji poziomej. Długo wiszący na wieszaku sweter mógłby się rozciągnąć lub zdeformować na ramionach. Przed położeniem swetra na półce złóż go w kostkę lub zroluj. Nie upychaj jednak wełnianej odzieży zbyt ciasno, gdyż może stracić puszystość. Błędem będzie także schowanie do szafki wilgotnego lub świeżo zdjętego ciała. Zanim go schowasz, pozostaw go do wywietrzenia. Nie zapomnij o włożeniu do szafy środka przeciwko molom. Najskuteczniejsza jest lawenda, choć dobrze sprawdzi się też trawa cytrynowa, mięta, szałwia czy tymianek. Aby zapobiec pojawieniu się moli, szafę należy regularnie wietrzyć oraz zapewnić ubraniom wolną przestrzeń.

Na koniec wspomnimy o mechaceniu się wełny. Co zrobić, gdy pojawią się drobne włoski i kulki? Rozwiązanie jest proste: możesz je zgolić. Większe kulki odetnij ostrożnie nożyczkami, a do ścięcia zmechaceń użyj golarki do odzieży.

Szymon Sonik