Data modyfikacji:

Skarpetki - najbardziej niedoceniany element męskiej garderoby

Panuje przekonanie, że skarpetki są elementem ubioru, któremu nie warto poświęcać zbyt wiele uwagi. Mają zapewnić komfort, zabezpieczyć przed odparzeniami i otarciami, a najlepiej, gdyby nie było ich widać. To błąd. Męskie skarpety to rzecz, która może stanowić o odbiorze całego stroju. Co więcej, nadaje mu zupełnie niepowtarzanego charakteru. Skarpety bez wątpienia powinniśmy docenić bardziej.

Skarpety widać częściej niż myślisz

Owszem, większość długich spodni bez problemu zakryje skarpety. Z zastrzeżeniem, że ma to miejsce jedynie w przypadku, gdy stoimy nieruchomo. W pozostałych sytuacjach, tj. podczas chodzenia lub siedzenia, będą one już widoczne. Mają więc zakryć naszą łydkę. W większości stylizacji nie powinno być widać gołej skóry, no chyba, że taki właśnie jest zamysł. Skarpetka musi sięgać do połowy łydki, aby zasłonić ją w momencie uniesienie się nogawki spodni. To podstawa elegancji. 

Wyjątkiem od tej reguły jest świadome odsłonięcie kostki, jednak w tego typu stylizacjach stosujemy niewidoczne skarpetki, tzw. stópki, które nie wystają ponad cholewę buta. Niewidoczne skarpetki zakładamy najczęściej do szortów lub spodni z wąską nogawką. Najlepiej współgrają z trampkami, mokasynami czy espadrylami, ale bez obaw możemy pokusić się o odrobinę ekstrawagancji i odsłonić kostkę w zestawie z brogsami i casualowym garniturem.

Nie zawsze sprawdzą się czarne

Popularnym mitem jest to, że czarne skarpetki pasują do ubioru zawsze. Często ten mit odnosi się także do skarpetek garniturowych. W rzeczywistości reguła czarnych skarpetek dotyczy jedynie… czarnych spodni. Zgodnie z najpowszechniejszą zasadą, kolor skarpetek warto bowiem dobrać do koloru spodni. Dzięki temu wysmuklimy optycznie nogę, a skarpetka będzie przedłużeniem nogawki spodni. Stąd też wywodzi się mit czarnych skarpetek – kiedyś popularne były czarne garnitury. 

Nie oznacza to jednak, że czarne skarpetki będą pasować do każdego garnituru. Do niezwykle modnych dziś garniturów granatowych najbezpieczniej będzie dobrać skarpetki granatowe. Do szarych zaś szare. Dobór skarpetek do butów mógłby skutkować nienaturalnym odcięciem i optycznym skróceniem nóg. Takiego zestawu warto unikać zwłaszcza, jeśli jesteśmy krępej budowy ciała i niskiego wzrostu. Dobrym kompromisem może być stworzenie pewnego rodzaju przejścia pomiędzy ciemniejszymi butami a jaśniejszymi spodniami. Wówczas decydując się na pośredni odcień skarpet (ciemniejszy od spodni, lecz jaśniejszy niż buty), możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt.

Poszukaj inspiracji gdzie indziej

W ostatnim czasie niezwykle popularny jest trend dobierania koloru skarpet na podstawie innego elementu garderoby. Coraz częściej decydujemy się na odważne kolory i wzory. Dobieramy je do koszul, marynarek, poszetek, apaszek lub krawatów. Kontrastowe skarpetki dają niezwykle interesujący efekt i potrafią ożywić nawet najbardziej stonowany strój. W sytuacjach nieformalnych będą swego rodzaju wizytówką, podkreśleniem dobrego smaku, stylu, nowoczesności i odwagi. 

Wielu mężczyzn boi się, że tego rodzaju zestawy sprawią, iż będą wyglądać infantylnie. Jest dokładnie odwrotnie. Oryginalne, odważne skarpety podkreślą charakter oraz męskość. Cenione są przez czołowych projektantów i spotkamy się z nimi na łamach najbardziej prestiżowych męskich czasopism. To dodatek, który pokazuje, że znamy się na modzie i co więcej, rozumiemy ją. Podobną drogę kiedyś przechodziła różowa koszula, która dziś już nie wzbudza większych kontrowersji.

Kilka ważnych zasad


W doborze wzorzystych skarpet najważniejszy jest umiar. Mają być pewnym przełamaniem, zaskoczeniem, więc nie możemy ich połączyć ze wzorzystymi i równie pstrokatymi spodniami. Aby zachować kontrast, zdecydujmy się na stonowane spodnie i wzorzyste skarpetki. Kolory, rzecz jasna, nie mogą się gryźć. Kontrastowy kolor skarpet musi powtarzać się w elemencie powyżej pasa. Najczęściej będzie to krawat lub poszetka. Dzięki temu zachowamy jednolitość stylizacji i unikniemy sytuacji, w której skarpetki będą dominować nad resztą i odciągać wzrok od ważniejszych części ubioru.

Kolorowe skarpetki zakładamy do strojów nieformalnych, więc nie trzeba się ich bać. Jeśli chcesz zaszaleć – zrób to. Wybierz intensywny kolor, ciekawą fakturę skarpet, a także najbardziej rozmaite wzory: paski, romby, grochy i inne. W większości przypadków najlepiej postawić na skarpetki cienkie, garniturowe, jednak np. w towarzystwie tweedowej marynarki, krawata knit (tzw. skarpeta) i zamszowych butów świetnie mogą sprawdzić się skarpetki nieco grubsze, z przetłoczeniami.

Eksperymentowanie z ciekawymi skarpetami to niezwykle wciągające zajęcie. Podkreśla zrozumienie stylu i może być naszą wizytówką. Choć nie nadają się one do strojów formalnych, mogą być interesującym sposobem na przełamanie szarości dnia. Najwyższy czas przestać bać się kolorów i zacząć traktować skarpetki z należytą im czcią. Tym bardziej, że potrafią zrobić równie mocne wrażenie, co dobry krawat lub poszetka. A może nawet większe?

Szymon Sonik