Data publikacji:

Jak dobrać skarpetki do garnituru?

Przygotowując swoje stylizacje, mężczyźni czasem zapominają o tym, jak istotną rolę odgrywają detale. A przecież są one niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku oficjalnych zestawień. To szczegóły przesądzają o tym, czy całość prezentuje się gustownie i z klasą, zatem każde niedopatrzenie w tym zakresie może zrujnować strój przygotowany na spotkanie biznesowe albo na ślub lub inną ważną uroczystość. 

Czym kierować się, wybierając skarpetki pasują do garnituru? 

Wydawać się może, że skarpetki to mało istotny element stylizacji, ponieważ są mało widoczne, a właściwie to wcale ich nie widać, jeśli spodnie od garnituru sięgają podeszwy buta. Jednak trzeba pamiętać o tym, że takie spodnie powinny tylko lekko opadać na buty. Jeśli mężczyzna ma na sobie spodnie o odpowiedniej długości, to podczas siadania jego skarpetki na pewno zostaną wyeksponowane, zatem nie może on sobie pozwolić na to, aby była to przypadkowa para.

Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na długość i kolor skarpet. Absolutnie należy unikać stopek i modeli sięgających tuż za kostkę, ponieważ przebywający w towarzystwie elegancki dżentelmen w garniturze nie powinien sobie pozwolić na to, by chwalić się gołymi łydkami. Warto też zainwestować w skarpety z wysokogatunkowych materiałów, a w żadnym wypadku nie można zakładać wyblakłych i zmechaconych, zniszczonych par.

Do garnituru wybierz długie skarpetki

Dokąd mają sięgać skarpetki, które zakłada się do garnituru? Odpowiednie będą te sięgające do połowy łydki, choć niektórzy mężczyźni, zwłaszcza wielbiciele klasyki, decydują się na podkolanówki. Rzeczywiście bywają one dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza zimą, a także wówczas, gdy spodnie są dość szerokie. Jednak dłuższe skarpety nie sprawdzą się w przypadku wąskich spodni, gdyż nogawki będą się na nich po prostu źle układać, poza tym takie połączenie ogranicza komfort. 

Jakie skarpetki dodadzą klasy Twojemu garniturowi?

Jedna z najważniejszych zasad, którą kierują się eleganccy mężczyźni, gdy wybierają skarpetki do garnituru, głosi, że skarpety mają pasować przede wszystkim do spodni i butów, są bowiem najbliżej nich.

Często najlepszym rozwiązaniem jest założenie skarpetek w kolorze garnituru. Efekt jest szczególnie korzystny w przypadku panów o niskim wzroście, ponieważ monochromatyczny strój pozwala wysmuklić i optycznie wydłużyć sylwetkę. Poziome linie dzielą sylwetkę i dają złudzenie, że jest się niższym niż w rzeczywistości.

Skarpetki w kolorze innym niż spodnie i buty to dobry pomysł, gdy mężczyzna ma długie i szczupłe nogi i w przypadku, gdy natura nie poskąpiła mu wzrostu. Warto pamiętać, że jeśli założy się skarpety i buty w takim samym odcieniu, a spodnie i marynarka będą jaśniejsze, to w rezultacie obuwie i skarpetki zaprezentują się dość nieciekawie, tworząc jedną całość kontrastującą z resztą stroju.

Dobrą decyzją będzie wybranie skarpet nieco ciemniejszych od garnituru, choć jeśli strój i buty są jasne, to należy zdecydować się na jeszcze jaśniejszą parę. Mężczyźni, którzy sądzą, że czarne skarpetki są uniwersalnym rozwiązaniem, mogą być zaskoczeni, albowiem popełnią błąd, jeśli zestawią je z brązowymi butami! Nasuwa się także pytanie: Czy skarpety do garnituru powinny być w jednym kolorze?

Wzorzyste i kolorowe skarpetki do garnituru

Mężczyźni, którzy posiadają podstawową wiedzę na temat zestawiania ze sobą garnituru i skarpet, mogą pokusić się o nieco oryginalności. Oczywiście klasyczne skarpetki do garnituru nie są kolorowe i nie rzucają się w oczy, natomiast wiele modeli ozdobionych jest ponadczasowym, dyskretnym wzorem w stonowanych odcieniach.

Na docenienie zasługują stylizacje, w których wykorzystano skarpety uatrakcyjnione wzorem nawiązującym do elementów widocznych na poszetce albo krawacie. Co istotne, lepiej nie być nadgorliwym i nie starać się, aby wszystkie dodatki były w takim samym kolorze albo żeby miały bardzo podobny design. Skarpetki i poszetka kontrastujące z barwą garnituru są godne polecenia mężczyznom pewnym siebie i niebojącym się wyróżniać w tłumie.

Trzeba wiedzieć, że na kolorowe skarpetki do garnituru można sobie pozwolić podczas nieoficjalnej sytuacji. Podczas chłodniejszych miesięcy, gdy nosi się spodnie garniturowe z cięższych tkanin, warto zdecydować się na skarpety w romby lub w szkocką kratę.

Skarpety do garnituru - cienkie czy grube?

Niebagatelną kwestią jest również grubość i faktura skarpet. Do spodni z masywnego materiału o dużej gramaturze i butów na grubej podeszwie nie pasują cienkie skarpetki z jedwabiu czy z merceryzowanej bawełny z połyskiem. Takie lekkie, niegrube skarpety dobrze wyglądają natomiast z garniturami wizytowymi wykonanymi z delikatnej wełny. Mężczyźni o szczupłych łydkach mogą pokusić się o założenie skarpet o niebanalnej fakturze, zwłaszcza jeśli decydują się na gładki garnitur. 


Wbrew pozorom, nie jest łatwo wybrać skarpetki, które dodadzą oryginalności stylizacji z garniturem w roli głównej. Najbezpieczniej jest postawić na sprawdzone rozwiązania, choć niejednego mężczyznę kuszą modowe eksperymenty. Jedno jest ważne - warto zachować umiar, zwłaszcza gdy zaczyna się swoją przygodę z samodzielnym kompletowaniem eleganckich strojów na oficjalne wyjścia.