Kiedyś dostępne były tylko w jednym fasonie i dla wielu mężczyzn były to po prostu buty garniturowe. Jednak wraz z większą świadomością, jak tworzyć swój styl oraz jak wyglądać modnie i elegancko, coraz więcej panów odważniej dobiera rodzaj butów do garnituru. Nie jesteśmy już ograniczeni jednym wzorem i kolorem. Zastanawiasz się jak dobrać buty do garnituru? Sprawdź nasz artykuł!
Tak jak dostępne są garnitury w różnych stylach i kolorach, tak samo są przeznaczone dla nich odpowiednie buty. Dobrze dobrany garnitur to podstawa dla eleganckiego mężczyzny, ale nawet najlepszą stylizację mogą zepsuć złe buty. Jeśli jednak będziemy kierować się paroma zasadami, nasz strój zawsze będzie odpowiedni do sytuacji.
Buty męskie wizytowe są dostępne w wielu fasonach i kolorach. Nie są one przeznaczone jedynie do formalnych sytuacji, podczas których zakładamy garnitur. Możesz je również łączyć w bardziej casualowych stylizacjach, dlatego są dobrą inwestycją dla każdego modnego mężczyzny.
Jednymi z bardziej eleganckich i jednocześnie popularnych butów są buty oksfordy, zwane także wiedenkami. Mogą mieć różne wzory, być bardziej i mniej zdobione. W formalnych sytuacjach lepiej wybierajmy te mniej zdobione, bez dziurek i dużej liczby szwów.
Klasyczne modele oxfordów mają jedynie przeszycie na przedniej części buta zwane Cap Toe. Buty do garnituru wizytowego, smokingu, żakietu lub fraka powinny być wykonane z gładkiej skóry licowej, czyli tej najbardziej eleganckiej, o najwyższej formalności.
Jeśli możesz pozwolić sobie na więcej, wybierz bardziej ekstrawaganckie buty oxford. Świetnie nadają się do mniej formalnych garniturów, noszonych np. do pracy lub zakładanych na mniej uroczyste wydarzenia. Tutaj mogą pojawić się ozdoby i przeszycia, jednak postaw na te najbardziej klasyczne.
Stylowe zdobienia oxfordów to tzw. brogowania, czyli drobne otwory na cholewie, układające się w ciekawy wzór. Wyróżnia się pełne brogowanie (full brogues) lub połowiczne (half brogues). Informacja plain brogues oznacza, że buty są bez zdobień.
Sprawdź również, jakie są modne garnitury w 2020 roku.
Bardzo popularnym typem obuwia wizytowego są buty typu derby. Stanowią większość asortymentu w sklepach obuwniczych, zwłaszcza tych sieciowych.
Charakteryzują się otwartą obłożyną, czyli wszyciem części buta ze sznurówkami nad przyszwą. Wyglądają mniej zgrabnie niż oksfordy, a stopa wydaje się w nich większa. Nie są więc odpowiednie na uroczyste wydarzenia, a na bardziej codzienne sytuacje, np. do noszenia do pracy.
Mimo to często spotkasz ten rodzaj butów na weselach, balach czy pogrzebach. Nie jest to jednak tak duże faux pas, jak chociażby założenie koszuli z krótkim rękawem.
Oxfordy i derby to nie wszystko. Innym popularnym obuwiem garniturowym są lotniki, czyli całkowicie gładkie buty, wykonane z jednego kawałka skóry. Mają tylko jedno przeszycie, znajdujące się z tyłu buta. Zyskują dzięki temu wyjątkowo smukły kształt.
Mogłoby się wydawać, że tak minimalistyczne i schludne obuwie cechuje się najwyższą formalnością, jednak w gruncie rzeczy lotniki są dość ekstrawaganckim typem obuwia. Pod względem elegancji plasują się pomiędzy oxfordmi a derbami.
Na mniej formalne okazje, podczas których nosimy garnitur, dobrze sprawdzą się loafersy, mylone często z mokasynami. Są również uważane za eleganckie, jednak mają o wiele luźniejszy wygląd i stosowane są także do codziennych stylizacji.
Dwa najpopularniejsze typy loafersów to penny loafer (od monety wkładanej pod pasek na szczęście) oraz tassel loafer (od frędzli zdobiących te buty). Loafersy zazwyczaj nosi się na gołe stopy, dlatego sprawdzą się w letnich stylizacjach.
Elegantszą alternatywą dla mokasynów mogą być monki. Wykonane z błyszczącej skóry lub z zamszu są europejskim klasykiem. Również wsuwane, mają ozdobną klamrę z jednej strony, dlatego najlepiej łączyć je z bardziej dopasowanymi nogawkami spodni. Są mniej formalne i możemy je nosić zarówno do garnituru, jak i na co dzień. Jedną z ciekawostek jest sposób noszenia monków.
Niektórzy zapinają tylko jedną z klamer, drugą pozostawiając rozpiętą. To element sprezzatury, czyli nonszalanckiego noszenia ubrań, charakterystyczny dla mody włoskiej. Jeśli ujrzysz osobę w tak zapiętych monkach, masz do czynienia nie z niechlujem, a dandysem.
Gdy już dopasowałeś model butów do garnituru, musisz jeszcze zdecydować, jaki powinny mieć kolor. Nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Istnieją pewne zasady, w jaki sposób łączyć kolory, by najlepiej do siebie pasowały. Jeśli będziemy się nimi kierować, twoja stylizacja zawsze będzie udana.
Najpopularniejszym kolorem garniturów, który jednocześnie ma najmniej możliwości w łączeniu go z kolorowymi dodatkami, jest czarny. Jeśli masz czarny garnitur, możesz go połączyć jedynie z czarnymi butami.
Każdy inny kolor sprawi, że nasze buty będą się za bardzo wyróżniać i będą sprawiać wrażenie niepasujących do zestawu. Pamiętaj też, że czarny garnitur jest wbrew pozorom mało uniwersalny i nadaje się wyłącznie na wieczorowe wydarzenia lub pogrzeby.
Dużo bardziej uniwersalnym kolorem jest granatowy. Granatowy garnitur pozwoli ci stworzyć bardziej oryginalne stylizacje. Jedyne co cię ogranicza, to tak naprawdę uroczystość, podczas której się zaprezentujesz.
Najbardziej klasyczne będzie połączenie z czarnymi butami, ale na mniej formalnych wydarzeniach możesz także pojawić się w granatowych, bordowych lub koniakowych butach. Jeśli nie chcesz się wyróżniać i zależy ci na bezpiecznej stylizacji, brązowe buty będą wyglądały o wiele lżej niż czarne i będą dobrym dodatkiem do letniego looku.
Nawet najpiękniejsze oxfordy nie zaprezentują się stylowo, jeśli założysz je na sportową skarpetkę. Do garniturowych półbutów zawsze zakładaj długie i cienkie skarpetki garniturowe, które zakrywają łydkę. Idea jest taka, by nawet po założeniu nogi na nogę, nogawka nie odsłoniła gołej skóry. Unikaj niskich stópek oraz sportowych skarpetek frotowych – nie pasują do wizytowego garnituru.
Co do koloru skarpetki, najlepiej wybrać ten w kolorze spodni lub butów. Pierwszeństwo mają spodnie, bowiem decydując się na identyczną barwę, wydłużysz optycznie nogi i poprawisz mankamenty sylwetki. Założenie czarnych skarpetek do czarnych butów i granatowego garnituru nie jest jednak wielkim błędem i nikt nie wytknie cię palcami.
Powyższe zasady nie dotyczą oczywiście garniturów casualowych, które pozwalają na więcej ekstrawagancji. Dużą popularnością cieszą się kolorowe skarpetki do garnituru. W nieformalnych sytuacjach prezentują się bardzo dobrze, zwłaszcza w połączeniu z ciekawym krawatem lub spójną kolorystycznie poszetką.
Twoje buty garniturowe często się rozwiązują? A może sznurówki nie chcą się równo ułożyć i układają się pod skosem? Jeśli tak, prawdopodobnie nigdy nie opanowałeś sztuki wiązania butów. To nie żart! Większość osób wykonując ten węzeł, wykonuje dwie pętle w tę samą stronę, to jest przekładając lewą sznurówkę dwa razu pod prawą lub odwrotnie.
Aby sznurówki układały się równo, musisz zmienić tę kolejność. Najpierw przełóż lewą sznurówkę pod prawą, a po złożeniu pętelek – nad prawą. Przy okazji zyskasz znacznie mocniejszy węzeł, który nie rozwiąże się tak łatwo.
Już wiesz, jakie buty do garnituru wybrać, dlatego najwyższy czas na zakupy. Budowanie kolekcji zacznij od czarnych oxfordów, które są obowiązkowe w męskiej garderobie.
Obuwie przymierzaj zawsze w skarpetkach garniturowych, czyli tych, w których będziesz je nosił. Jeśli przymierzysz na grubej, frotowej skarpecie, możesz wybrać zbyt obszerny rozmiar lub model.
Autor: Szymon Sonik