Data publikacji:

Sprezzatura w modzie męskiej

Poznając tajniki mody męskiej, łatwo dojść do wniosku, że przepełniona jest różnego rodzaju zakazami, nakazami i innymi restrykcjami. Niektóre zasady męskiej elegancji są na tyle nielogiczne, że wielu miłośników dobrego stylu nawet nie wie, skąd się wzięły. Swego rodzaju sprawdzianem dla kanonu, a także modową zabawą, jest sprezzatura, czyli sztuka świadomej nonszalancji.

sprezzatura

Czym jest sprezzatura?

Sprezzatura to termin charakterystyczny dla mody włoskiej, słynącej z lekkiego i ekstrawaganckiego podejścia (w przeciwieństwie do mody francuskiej czy angielskiej). Miłość Włochów do dobrego stylu objawia się jednak nie tylko sięganiem po najlepszej jakości ubrania. Kluczem do stworzenia dobrej stylizacji jest sprezzatura, czyli nadanie ubraniu cech szczególnych, podkreślających indywidualny styl.

W sprezzaturze nie chodzi wyłącznie o to, by być dobrze ubranym. Dużą uwagę poświęca się natomiast temu, by strój był stworzony z gracją, zrozumieniem modowych niuansów oraz charakterystyczną swobodą. To deklaracja pewności siebie oraz podkreślenie, że każdy element ubioru jest świadomą decyzją – nawet jeśli zawiera błąd modowy. Znakomitym przykładem jest Gianni Angeli, wnuk założyciela marki FIAT, który zasłynął noszeniem zegarka na mankiecie koszuli.

Sam termin „sprezzatura” odnosi się do interpretacji dzieł muzycznych i używany jest od XV wieku. Oznacza lekkość w grze oraz umiejętność nadania utworowi ekspresji. Klasyczne utwory zagrane ze sprezzaturą brzmią naturalnie, lekko, bez fałszów i topornej artykulacji. Ta sama zasada dotyczy komponowania zestawów ubraniowych.

Sprawdź również jak dobrać krawat.

Nonszalancja, której nie widać

Cechą szczególną sprezzatury jest to, że osiągnięta w jej duchu stylizacja jest całkowicie spójna i naturalna. Miłośnicy włoskiego stylu podkreślają, że nawet w najbardziej eleganckim garniturze trzeba się czuć tak, jak w wygodnym dresie. Tak też noszone są smart casualowe zestawy, które w codziennym życiu zastępują popularne dżinsy czy swetry.

Tworząc swój indywidualny styl, miłośnicy sprezzatury przemycają w strojach znaki szczególne. Lino Ieluzzi, właściciel butiku Al Bazar, znany jest m.in. z krawatów z cyfrą 7 oraz z monków, w których jedna klamra jest zawsze rozpięta. Książę Karol zasłyną natomiast nonszalancko rozpiętą marynarką dwurzędową, co należy do błędów modowych.

Świadome łamanie zasad jest niezwykle ważne, bowiem podkreśla, że to ubrania mają służyć użytkownikowi, a nie użytkownik ubraniom. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zrobić to w sposób, który nie pozostawi złudzeń, że złamanie reguły jest świadome. W innym przypadku odebrane to zostanie nie jako ekstrawagancja, a zwyczajne faux pas.

Przykłady sprezzatury

  • Noszenie zegarka na mankiecie koszuli przez Gianniego Agneliego.
  • Rozpięcie górnej klamry monków
  • Asymetryczny węzeł krawata four-in-hand
  • Rozłożyste ułożenie barwnej poszetki w brustaszy.
  • Kolorowe skarpetki lub brak skarpet
  • Rozpięty guzik koszuli
  • Podwinięte rękawy koszuli lub marynarki
  • Pozorna niechlujność
  • Rękawiczki zamiast poszetki
  • Zawinięcie końcówki paska pod niego
  • Białe, dopasowane spodnie
  • Niedbale zarzucony na szyję szalik

Uśmiech – nieodłączny dodatek do sprezzatury?

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym elementem sprezzatury jest luz i beztroska. Nie zawiera się ona w samym ubraniu, ale raczej w sposobie, w jakim się je nosi. Za sprezzaturę nie można więc uznać idealnie ubranego modela lub aktora, który nie jest nawet świadom, dlaczego ma na sobie dany rodzaj ubrania.

Włoska sprezzatura jest bowiem pochwałą dla luzu, pewności siebie i… uśmiechu. Nic więc dziwnego, że na prestiżowych targach mody męskiej furorę robią nie tyle dobre stylizacje, co zdjęcia uśmiechniętych i dumnych z siebie dżentelmenów.

Na zdjęciach ikon sprezzatury, m.in. Lino Ieluzziego, Franka Sinatry, Steva McQueena czy Luciana Barbery doskonale widać, że mężczyźni czują się w swoich stylizacjach swobodnie i nie sprawiają wrażenia przebranych. Innymi słowy, przyczynkiem do stworzenia własnego stylu musi być wewnętrzna potrzeba oraz własna estetyka, a nie chęć zaimponowania innym lub pogoń za modą.

Festiwal włoskiej sprezzatury

Aby dostrzec sprezzaturę w pełnej krasie, wystarczy obejrzeć zdjęcia ze słynnych targów mody męskiej Pitti Uomo. Impreza ta odbywa się dwa razy w roku we Florencji, a podczas kilku dni targów można dostrzec tysiące mężczyzn zafascynowanych modą męską. Fani sprezzatury spotykają się wówczas w charakterystycznych punktach miastach, a towarzyszą im fotoreporterzy najznakomitszych magazynów modowych.

Sprezzatura – jakich strojów dotyczy?

Choć komfortowa i beztroska stylizacja może być stworzona przy użyciu różnego rodzaju ubrań, klasyczna męska sprezzatura dotyczy głównie eleganckich strojów. Za sprezzaturę nie uznaje się więc dresowego stroju, ubrań sportowych czy zestawów z dżinsami i T-shirtem.

Włoski styl charakteryzują ekstrawaganckie marynarki jednorzędowe lub dwurzędowe, dopasowane spodnie i klasyczne półbuty męskie lub mokasyny. Ubiory te utrzymane są w stylistyce smart casualowej, a klasyczne elementy (np. marynarka), ścierają się z mniej formalnymi wyborami (np. mokasynami założonymi na gołe stopy).

Nie ma jednak przepisu na stylizację w duchu sprezzatury. To zawsze jest wynikiem eksperymentów, klarowania się własnych upodobań, a także opanowania zasad mody męskiej. Zachęcamy więc do własnych prób oraz sięgania do klasyków mody męskiej. Dążenie do sprezzatury to ciekawe hobby, które wcale nie musi oznaczać przesadnego „strojenia się” czy szału zakupowego.

Autor: Szymon Sonik