Data modyfikacji:

Jak dobrać krawat? Do koszuli i garnituru. A jak do koloru sukienki partnerki?

Dobór krawata spędza ci sen z powiek? Nie wiesz, czym sugerować się podczas zakupów? A może w pośpiechu szukasz krawata w kolorze sukienki partnerki i nie możesz nic znaleźć? Spieszymy z pomocą! Podpowiadamy, jak dobrać krawat i nie popełnić modowej wpadki.
jak nosić krawat

Jak dobrać krawat

Wybór koloru krawata

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów jest to, że krawat powinien być takiego samego koloru,  co sukienka partnerki. Dobierając krawat wyglądający tak, jakby był uszyty z fragmentu sukienki naszej towarzyszki, wykażemy się jednak brakiem gustu.

W rzeczywistości krawat powinien jedynie pasować do stroju, tj. nie gryźć się z nim. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do granatowej sukienki partnerki dobrać bordowy krawat. To bardzo bezpieczne połączenie.

Pamiętajmy jednak, że krawat warto nosić nie tylko na specjalne okazje, na które wybieramy się w parach. Casualowy krawat podkreśli nasz styl na co dzień. Jak zatem wybrać kolor krawata? Przede wszystkim nie powinien on być jaśniejszy od koszuli. Warto dobrać go na podstawie marynarki.  Możemy zdecydować się na  kolor podobny, monochromatyczny lub kontrastujący.

Do granatowej marynarki warto wybrać więc krawat w odcieniu niebieskiego (podobny) lub np. pomarańczowy (kontrastujący). Dobrym pomysłem jest nawiązanie kolorystyczne krawata do barwy spodni, skarpetek lub jednej z barw poszetki. Najbardziej uniwersalne kolory krawatów, które zawsze warto mieć w swojej kolekcji, to granatowy i bordowy.

Z jakiego materiału powinien być zrobiony krawat?

Gdy myślimy o krawatach, myślimy o jedwabiu. Ta delikatna i połyskująca tkanina nadaje krawatom charakterystyczny blask, który doskonale sprawdza się w sztucznym świetle, z jakim mamy do czynienia podczas wieczorowych okazji.

Jedwabne krawaty są trwałe, wygodne i doskonale układają się na piersi. Tworzą także bardzo ładne węzły. Niestety, aby tak było, dobrej jakości musi być nie tylko część zewnętrza, ale i wypełnienie.

Wielu producentów stosuje tańsze wypełnienia, przez co krawat po zawiązaniu nie prezentuje się zbyt dobrze. Trudno ustrzec się także poliestrowych krawatów, które udają jedwab.

W codziennych stylizacjach jedwabne krawaty warto zastąpić bawełnianymi, lnianymi, wełnianymi lub jedwabnymi, ale o szorstkiej fakturze. Są mniej formalne i lepiej pasują do stroju codziennego.

Doskonale spisze się popularny w ostatnim czasie krawat dziergany,  tzw. knit, zakończony ściągaczem. Jest niezobowiązujący i idealnie współgra ze sportową marynarką.
krawat

Jaki wzór krawatu?

Wzorzysty krawat jest w stanie przemienić zwykły garnitur w ekstrawagancki i stylowy strój. Najczęściej spotykanym wzorem są ukośne,  dwukolorowe pasy o kontrastującej barwie.

Spotkamy się także z grochami, rombami, paisley oraz motywami zwierzęcymi lub roślinnymi. Jak dobrać odpowiedni wzór? Przede wszystkim nie powinniśmy go powielać. Jeżeli mamy koszulę w grochy, wybór krawatu o takim wzorze będzie złym pomysłem.

Jeśli zaś zdecydujemy się na gładki garnitur oraz koszulę, gładki krawat może być zbyt nudny. Najbezpieczniej będzie stworzyć strój w taki sposób, aby tylko jeden jego element był wzorzysty. Decydując się na dwa wzory, niech będą one różnej wielkości.

Jaka szerokość krawata?

Jeszcze kilka lat temu dominowały cieniutkie śledziki. Dziś budzą głównie uśmiech politowania i nie są już traktowane w modzie męskiej poważnie. Klasyczny krawat ma szerokość ok. 8 centymetrów i to przede wszystkim takich warto szukać w sklepie. Są ponadczasowe.

Na jakiej podstawie jednak dobiera się szerokość krawata? Dlaczego jedne z nich wyglądają dobrze, inne dziwacznie? Największe znaczenie ma tutaj szerokość klap marynarki. Szerokość krawatu i klap powinna być podobna. Zastosowanie wąskiego śledzika do szerokich klap (i odwrotnie), wygląda karykaturalnie. Szerokość klap marynarki musimy zaś dobrać do… szerokości naszych ramion.

Te reguły sprawią, że nasz tors zyska odpowiednie proporcje  i będzie wyglądał dobrze.

Przeczytaj również: Spinka do krawata. Jak nosić? 

O jakiej fakturze wybrać krawat?

Czym bardziej formalna okazja, tym gładszy krawat. Taka zasada w prosty sposób wyjaśnia, dlaczego na wyjątkowe wydarzenia zakładamy gładki krawat jedwabny. Daje nam jednak ogromną możliwość żonglowania teksturami w przypadku krawatów casualowych. Nieformalne krawaty mogą posiadać różnorakie przetłoczenia, zmechacenia, prążki czy inne ozdoby, często bardzo ekstrawaganckie.

Dla wielbicieli mody męskiej to prawdziwe pole do popisu i możliwość wyrażenia własnego stylu. Musimy bowiem pamiętać, że ogromna liczba zasad nie sprawia, że jesteśmy skazani na nudę. Wręcz przeciwnie, znajomość reguł pozwala nam je umiejętnie i zadziornie łamać. Jednocześnie chronią nas one od bylejakości i modowych koszmarków, jak np. zakładanie krawata do koszuli z krótkim rękawem lub z rozpiętym górnym guzikiem.

Jak dobrać krawat do koszuli?

Na tle białej czy jasnoniebieskiej koszuli dobrze wygląda niemal każdy krawat. To podstawowe barwy (wraz z jasnoróżowym) eleganckich koszul w męskiej garderobie. Wystarczy dobrać ciemny krawat, a ryzyko wpadki jest minimalne. Warto wówczas powtórzyć  barwę krawata (lub jego wzorów) na innych elementach, np. na poszetce, nieformalnych spodniach czy nawet  skarpetkach.

Nieco większym wyzwaniem jest dobór krawata do wzorzystej koszuli. Choć najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dobór gładkiego krawata w ciemniejszym kolorze, wcale nie trzeba obawiać się wzorów! Kluczowe jest,  by wzory te nie były identyczne oraz by nie tworzyły kakofonii. Połączenie dużego wzoru z mniejszym może dać doskonałe efekty. Błędem nie jest także dobranie krawata jaśniejszego od koszuli.

Jak dobrać krawat do garnituru?

Czy garnitur ma wpływ na krawat? Jak najbardziej! Przede wszystkim wpływ na dobór krawata mają klapy marynarki, a konkretnie ich szerokość. By stylizacja wyglądała harmonijnie, krawat powinien być tej samej szerokości,  co klapy. Częstym błędem jest wybór cienkiego „śledzika”, który ginie pośród szerokich klap i rozłożystych wyłogów.

Czytaj również: Modne garnitury 2020

Innym punktem stycznym pomiędzy garniturem i krawatem jest kolor. Choć krawat nie powinien mieć tej samej barwy,  co marynarka czy cały garnitur, może powtarzać kolor we wzorze, np. prążkach, grochach czy geometrycznych wzorach. Dzięki temu elementowi podkreślisz spójność stylizacji, zwłaszcza tej utrzymanej w duchu zasady trzech kolorów.

Jak dobrać krawat do sukienki?

Jak podkreśliliśmy na wstępie, krawat pod żadnym pozorem nie powinien powielać koloru sukienki partnerki. To nadkoordynacja, która w modzie męskiej również jest błędem. Męska stylizacja powinna być autonomiczna, czyli spójna sama dla siebie. Nie musisz dopasowywać się do sukienki partnerki, wystroju sali czy koloru tapicerki w samochodzie.

Jak więc dobrać krawat do sukienki partnerki? Zadbaj wyłącznie o to, by się z nią nie gryzł. Unikaj więc połączeń uznawanych za nietrafio ne, np. czerwieni z różem, pomarańczu z zieleniną czy żółtego z różem.

Jeśli bardzo zależy ci na połączeniu wspólnego koloru, wybierz wzorzysty krawat, w którym dany kolor pojawi się na drobnych elementach. Dzięki temu krawat nie będzie wyglądał, jakby powstał z odpadków pozostałych z szycia sukni.

Jak  dobrać krawat do koszuli z kołnierzykiem button-down?

Kołnierzyk button-down rozpoznasz już na pierwszy rzut oka, gdyż ma dwa charakterystyczne guziki przytrzymujące wyłogi. Panuje powszechna opinia, że do tego rodzaju koszuli nie zakłada się krawata, jednak to nieprawda. Koszule button-down bardzo dobrze współgrają z krawatem, jednak musi on być dobrany pod względem formalności.

Tego rodzaju koszule zaliczają się do codziennych, dlatego połączenie ich z połyskującym, gładkim krawatem jedwabnym mogłoby się gryźć. Znacznie lepszym wyborem jest krawat dziergany, czyli knit.

Jak dobrać krawat do sportowej marynarki?

Boisz się, że elegancki jedwabny krawat może wyglądać na co dzień zbyt formalnie? Nie musisz całkiem rezygnować z krawata. Do sportowych, sztruksowych lub tweedowych marynarek możesz dobrać krawat dziergany typu knit. Najlepsze knity wykonane są z przędzy jedwabnej, jednak  na co dzień dobrym wyborem może być również krawat wełniany lub bawełniany.
Krawaty typu knit,  zakończone charakterystycznym ściągaczem (stąd nazywane są często skarpetą), mają niską formalność, więc świetnie nadają się do pracy czy na wypad ze znajomymi. Łączą odrobinę elegancji z dużym luzem, co sprawia, że strój nie będzie wydawał się „sztywny”.

Krawaty dziergane dostępne są w najróżniejszych, często bardzo intensywnych barwach, więc mogą ciekawie wzbogacić klasyczną stylizację, utrzymaną w duchu garderoby kapsułowej.

Jak dobrać poszetkę do krawata?

Elementem świadczącym o dobrym guście i znajomości jest jedwabna lub lniana poszetka. To niewielka chustka, którą nosi się w kieszonce znajdującej się na lewej piersi, czyli w brustaszy. Popularnym błędem jest wybór poszetki wykonanej z tego samego materiału i w tym samym wzorze, co krawat. Taki zestaw zakrawa o kicz, tym bardziej, że najczęściej wykonany jest z niskiej jakości poliestru.
Jak więc dobrać poszetkę do krawata? Dobrym pomysłem na początek jest zadecydowanie, który z tych elementów ma być wzorzysty, a który gładki. Dzięki temu nie uzyskasz wrażenia nadmiaru faktur czy deseni. Kolejny krok to dobór pasujących do siebie kolorów.

Tutaj można skorzystać z koła kolorów, barw podstawowych lub barw monochromatycznych. Wybierając w zakresie jednej barwy, np. niebieskiej, trzeba jednak pamiętać, by odcienie różniły się od siebie wyraźnie.

Stosując powyższe porady,  z pewnością wybierzesz piękny i doskonale leżący krawat. Teraz tylko trzeba go odpowiednio zawiązać, by wyglądać schludnie i elegancko. To jednak temat na artykuł - Jak zawiązać krawat?

Autor: Szymon Sonik