Przeczytaj również: Jak zawiązać krawat windsor?
Charakterystycznym elementem krawatu dzierganego jest płaski ściągacz. Choć stosuje się również zakończenie trójkątne, to właśnie ściągacz najbardziej przyciąga uwagę i jest dopełnieniem ekstrawaganckiej stylizacji. Krawaty dziergane wykonuje się głównie z jedbawiu, który może zyskać gładkie lub nieco chropowate wykończenie.
Mniej popularnym materiałem do dziergania krawata jest wełna. Najtańsze egzemplarze najczęściej wykonywane są z poliestru, który dość szybko się degraduje, traci fason i nieprzyjemnie błyszczy w sztucznym świetle.
Na jakie okazje pasuje krawat dziergany?
Klasyczny knit wykonywany jest z grubej dzianiny, a poszczególne pasma przędzy widoczne są gołym okiem. Z tego względu krawat nie nadaje się na najbardziej formalne okazje: wesela, pogrzeby, śluby czy bale. To jednak niewielka strata w porównaniu z możliwościami, które stoją przed knitem otworem.
Dziergany krawat wręcz idealnie pasuje na co dzień, do pół-formalnego garnituru, sportowej marynarki lub zwykłej koszuli. Jest elementem, który zwykły, codzienny strój, podniesie o poziom wyżej. Krawat dziergany założysz np. do pracy, restauracji, muzeum czy do kina i nie będziesz wyglądać, jakbyś się przebrał. Wybierając jedwabny knit o połyskującej fakturze, możesz go założyć nawet do klasycznego garnituru.