Data modyfikacji:

Krawat dziergany. Jak nosić krawat knit?

Gdy myślisz o krawacie, masz przed oczami ten zakończony trójkątnym czubkiem. Najczęściej wykonany jest z jedwabiu, a największym poważaniem cieszy się krawat składany 7 razy, zwany seven foldem. Ten wzorzec krawata sprawia, że dziergany knit początkowo może wydawać się nieco dziwny. W gruncie rzeczy przypomina skarpetę.

Czym jest krawat dziergany?

Najpowszechniejszym zarzutem wobec tradycyjnego krawata jest nazbyt wysoka formalność. Wielu mężczyzn obawia się, że nosząc go na co dzień, zostaną uznani za urzędników lub przedstawicieli handlowych. Jeżeli w zwykłym krawacie czujesz się tak, jakbyś byś przesadnie wystrojony, krawat typu knit może ci się spodobać.

W odróżnieniu od zwykłych krawatów, dziergany knit jest znacznie bardziej przystępny. Wygląda na wskroś nieformalnie, więc idealnie pasuje do casualowych i smart-casualowych strojów: sportowych marynarek, wzorzystych koszul lub spodni chino. Jego szorstka faktura nadaje mu luźnego stylu, co z pewnością może się podobać i jest atutem w codziennych strojach.

Krawat traci więc element stylu formalnego i zatrzymuje to, co najważniejsze — nutę elegancji. Jest kropką nad i, choć nie tak wyrazistą, jak w przypadku gładkiego krawata.

Przeczytaj również: Jak zawiązać krawat windsor?

Charakterystycznym elementem krawatu dzierganego jest płaski ściągacz. Choć stosuje się również zakończenie trójkątne, to właśnie ściągacz najbardziej przyciąga uwagę i jest dopełnieniem ekstrawaganckiej stylizacji. Krawaty dziergane wykonuje się głównie z jedbawiu, który może zyskać gładkie lub nieco chropowate wykończenie.

Mniej popularnym materiałem do dziergania krawata jest wełna. Najtańsze egzemplarze najczęściej wykonywane są z poliestru, który dość szybko się degraduje, traci fason i nieprzyjemnie błyszczy w sztucznym świetle.

Na jakie okazje pasuje krawat dziergany?

Klasyczny knit wykonywany jest z grubej dzianiny, a poszczególne pasma przędzy widoczne są gołym okiem. Z tego względu krawat nie nadaje się na najbardziej formalne okazje: wesela, pogrzeby, śluby czy bale. To jednak niewielka strata w porównaniu z możliwościami, które stoją przed knitem otworem.

Dziergany krawat wręcz idealnie pasuje na co dzień, do pół-formalnego garnituru, sportowej marynarki lub zwykłej koszuli. Jest elementem, który zwykły, codzienny strój, podniesie o poziom wyżej. Krawat dziergany założysz np. do pracy, restauracji, muzeum czy do kina i nie będziesz wyglądać, jakbyś się przebrał. Wybierając jedwabny knit o połyskującej fakturze, możesz go założyć nawet do klasycznego garnituru.

Jak wiązać krawat knit?

Krawaty dziergane wykonane są z grubej dzianiny, dlatego są nieco cieńsze. Zamiast 8-9 cm szerokości mają 6-7 cm. Ma to na celu zrównoważenie grubości, dzięki czemu można na nich zawiązać ładny i niezbyt duży węzeł.

Jaki wybrać węzeł?

Najlepiej zacząć od klasyki męskiej elegancji, czyli od nieskomplikowanego węzła asymetrycznego four-in-hand. Jeśli wydaje się ci zbyt drobny lub pozostaje ci duża ilość krawatu, wybierz jego odmianę, czyli węzeł księcia Alberta (Prince Albert knot).

Jaki krawat knit wybrać?

Krawat dziergany to bardzo wdzięczny element męskiej garderoby, który wykorzystasz w wielu sytuacjach. Na początek wybierz najbardziej uniwersalny, np. granatowy, bordowy lub butelkowozielony. Rozbudowując kolekcję sięgnij po bardziej ekstrawaganckie modele, np. w grochy, geometryczne wzory lub w kontrastowych kolorach. To krawat, który wręcz zachęca do zabawy modą.
Autor: Szymon Sonik