Data publikacji:

Męski strój na wigilię – jak ubrać się w święta?

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen symboliki, tradycji i niemal magicznych rytuałów. Siano pod obrusem, łamanie się opłatkiem, talerz dla wędrowca – to wszystko symbole, które mają dla nas coś znaczyć. I dokładnie tak samo jest z naszym ubiorem. Strój, w który się ubierzemy, jest formą komunikacji. Jaki męski strój na wigilię będzie więc najlepszy

Dlaczego strój na Wigilię jest ważny?

Gdy myślimy o komunikacji, wyobrażamy sobie rozmowę z drugą osobą. Ale dużą rolę w odgrywa także ton naszego głosu, mimika, gestykulacja czy ubiór. Komunikatem będzie więc mrugnięcie okiem, pomachanie dłonią lub założenie konkretnego stroju. Wybierając znoszoną bluzę lub niechlujny podkoszulek na kolację wigilijną pokażesz najbliższym, że ten wieczór nie jest niczym wyjątkowym i niewiele dla Ciebie znaczy. Nawet jeśli w głębi duszy bardzo się na niego cieszysz i czekasz na pierwszą gwiazdkę od samego rana, Twój ubiór będzie mówił coś zgoła innego. Przy wyborze stroju nie możemy więc kierować się wyłącznie wygodą. Jeśli chcesz, by świąteczne dni były wyjątkowe, wyraź to także w ubiorze.

Elegancki luz najlepszym rozwiązaniem na wigilijny strój

Założenie smokingu lub formalnego garnituru będzie dobrym pomysłem w sytuacji, gdy wybieramy się na wigilię w gości, np. do rodziców partnerki. Postaraj się jednak wysondować jak zamierzają ubrać się bliscy Twojej kobiety, jakie panują w jej domu tradycje, gdyż overdressed, czyli zbyt formalny strój, również jest błędem i może stawiać gospodarzy w niezręcznej sytuacji.

Jeśli zaś spędzasz święta w gronie najbliższych i wiesz, że sytuacja będzie bardzo nieformalna, zdecyduj się na strój zarówno elegancki, jak i pełen luzu. Połącz klasyczne elementy męskiej garderoby z dodatkami, które podkreślą świąteczny nastrój. Dobrym pomysłem na męski strój na wigilię jest dodanie do klasycznych spodni, marynarki i koszuli elementu nawiązującego do świąt,  np. krawata lub poszetki w świątecznych barwach. A może zdecydujesz się na koszulę w renifery lub sweter ze świątecznym obrazkiem? Nie musisz obawiać się kiczu, to prawdopodobnie jedyne dni, w których możesz założyć na siebie prezent z zeszłego roku. Tym świadomym przełamaniem kanonu podkreślisz, że zależy Ci zarówno na pokazaniu wyjątkowości okazji, jak i stworzeniu ciepłej atmosfery. Jeśli nie posiadasz tego typu ubrań, wybierz dodatek w kolorze butelkowej zieleni. Ten kolor nieodłącznie kojarzy się z choinką i świętami, a przy tym jest klasyczny, głęboko zakorzeniony w modzie męskiej.

Wybieramy nieformalną marynarkę na wigilię

Kompromisem między elegancją a luzem będzie casualowa marynarka. Dobrze zaprezentuje się ta  tweedowa, sztruksowa czy zamszowa. W parze z koszulą o ciekawym wzorze może dać znakomity efekt. Nie bój się odrobinę zaszaleć, spotkanie z najbliższymi nie jest kolacją biznesową i nie musisz się obawiać, że zostaniesz odebrany nieprofesjonalnie. Wypróbuj zestawy, na które nie możesz sobie pozwolić w pracy, a często chodziły Ci po głowie. A może to odpowiednia pora na premierę nowego odważnego garnituru, którego jeszcze nie miałeś okazji założyć?

Przy wigilijnym stole zachowaj swój wizerunek

Wielu mężczyzn interesujących się modą męską i ubierających się na co dzień klasycznie, staje w czasie świąt przed dużym problemem. Źródłem problemu jest niezrozumienie ze strony dalszej rodziny, która może nie przywiązywać uwagi do reguł modowych lub zasad savoir-vivre. Jak się w takich chwilach zachować?

Przede wszystkim, jako dżentelmen, nie powinieneś dawać gospodarzom do zrozumienia, że robią coś źle. Rolą faceta z klasą jest to, by ludzie w jego towarzystwie czuli się dobrze, bez względu na to z jakich kręgów pochodzą i jakimi przyzwyczajeniami się kierują. Postaraj się nie oceniać gospodarzy przez pryzmat ich ubioru, zamożności lub stylu życia, a starań jakie włożyli w przygotowanie świątecznej kolacji. Nie oznacza to jednak, że masz rezygnować ze swojego stylu lub udawać, że jesteś kimś innym. Znajdź wspólne pole do dyskusji, a jeśli chodzi o strój, wybierz coś, co będzie dla rodziny bardziej zrozumiałe. Marynarkę zastąp prostym swetrem, a spodnie garniturowe – chinosami. W dalszym ciągu będziesz elegancki, nie zatracisz ani grama klasy, a unikniesz przytyków wujków i kuzynów (na które, swoją drogą, dżentelmen w dzisiejszych czasach także musi być przygotowany). 

Pokaż klasę podczas świątecznej kolacji


Bez względu na to, czy jesteś gospodarzem czy gościem, trzymaj fason. W święta na chwilę odpuszczamy sobie dietę, odstawiamy na bok obowiązki i zapominamy o wzajemnych niesnaskach, ale dżentelmen nie może zapomnieć o jednym – o klasie. Nie przesadź z alkoholem, a rodzinne wspomnienia ogranicz do tych, które nie wywołają wśród współbiesiedników zażenowania i zniesmaczenia.

Masz już pomysł na swój świąteczny ubiór? Złap od nas kilka inspiracji, które pomogą Ci wybrać idealny zestaw. Życzymy szczęśliwych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie najbliższych.