Data publikacji:

Jak zawiązać krawat windsor?

Nawet najpiękniejszy i najlepszej jakości krawat nie będzie prezentował się tak efektownie, jeśli źle go zawiążesz. Wiązanie krawata jest więc umiejętnością, której powinien nauczyć się każdy facet – i to niezależnie od tego, czy nosi go na co dzień, czy tylko od święta. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak zawiązać krawat windsor. Krótko przybliżamy także historię tego sposobu wiązania i zastanawiamy się, kiedy sprawdza się ono najlepiej. Zapraszamy do lektury!
jak zawiązać krawat windsor

Jak zawiązać krawat windsor? Historia jednego z najpopularniejszych sposobów wiązania krawatów

Zastanawiasz się, jak zawiązać krawat windsor? Zanim podpowiemy ci, jak zrobić to krok po kroku, najpierw w ogóle wyjaśnijmy, czym jest ten cały windsor. Windsor to nic innego jak sposób wiązania krawata. Historia tego wiązania sięga lat 30. XX wieku. Na ten sposób wiązania wpadł książę Windsoru – Edward VIII. Swoje zamiłowanie do dobrego stylu odziedziczył po dziadku, a jego bolączką stały się krawaty, który po zawiązaniu węzłem prostym stawały się cienkie i nie wyglądały zbyt atrakcyjnie. I tak powstał windsor.
Wiązanie windsor sprawia, że nawet cienkie i wąskie krawaty wydają się być mięsiste i atrakcyjnie się prezentują. Windsor jest więc szerokim węzłem. A kiedy i dla kogo sprawdza się on najlepiej?

Węzeł windsor – kiedy sprawdzi się najlepiej?

Węzeł windsor nosi i lubi wielu panów, ale trzeba zaznaczyć, że nie zawsze będzie on prezentował się dobrze. Po taki sposób wiązania krawata powinni sięgać panowie smukli, wysocy z owalną lub podłużną twarzą. Jeśli masz twarz okrągłą, a dodatkowo jesteś niski lub borykasz się z nadprogramowymi kilogramami, to zawiązany przy twarzy windsor może optycznie poszerzać, co w twoim przypadku nie będzie wskazane. Nie bez znaczenia jest tutaj także szyja. Czasem smukli i wysocy panowie mają masywną i szeroką szyję. Dla nich również windsor nie będzie zbyt dobrym wyborem, ponieważ optycznie jeszcze bardziej ją poszerzy. A to nie będzie wyglądać atrakcyjnie.
Ponadto windsor najlepiej lubi się z koszulami z kołnierzykiem typu włoskiego. Taki kołnierzyk jest szeroko rozstawiony i zostawia dużą przestrzeń na krawat – idealną do wypełnienia szerokim węzłem. Pamiętaj też, że windsor wymaga krawatów lekkich i cienkich. W zestawieniu z krawatem grubym i mięsistym taki węzeł będzie wyglądać zbyt masywnie. Unikaj więc wiązania w ten sposób krawatów z grubych materiałów czy knitów. Zamiast tego do węzła windsor wybierz krawat jedwabny lub z innego lekkiego materiału.
Warto dodać, że krawat wiązany na węzeł windsorski wygląda też ciekawie w towarzystwie eleganckich kamizelek. Dlaczego? Ponieważ taka kamizelka optycznie wysmukla i wydłuża sylwetkę. Zwłaszcza jeśli jest noszona w pojedynkę bez marynarki.

Jak wiązać krawat windsor? Instrukcja krok po kroku

Podoba ci się węzeł windsor i chciałbyś nauczyć się go wiązać? Radzimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ten węzeł jest dość skomplikowany. Wymaga nieco wprawy, więc z pewnością nie obędzie się bez prób i błędów. Poniżej krok po kroku podpowiadamy, jak się go wiąże.
Krok 1: nałóż krawat na szyję pod kołnierzyk
Lewy bok krawata ma być dłuższy od prawego średnio o 1/4. Gdy patrzysz na krawat, to musi on być zwrócony przednią stroną do ciebie.
Krok 2: wykonaj pierwsze wiązanie
Lewy dłuższy bok krawata przełóż nad prawym, a następnie zawiąż go dookoła i wyciągnij na górę. Prawy bok krawata wyrównaj tak, żeby był pośrodku koszuli.
Krok 3: górną część przełóż na przód
Po prostu luźno przełóż ją na przód tak, aby zwisała obok prawej części będącej teraz pośrodku koszuli.
Krok 4: lewy bok krawata przełóż pod prawy
Tak, aby dolna część lewego boku krawata była skierowana po skosie na lewą stronę.
Krok 5: ponownie do góry
Lewa część krawata znajduje się teraz po lewej stronie i przechodzi pod częścią prawą. Teraz ponownie skieruj ją ku górze, tak aby z dwóch boków okalała prawy bok krawata.
To nie wszystko. Kolejne kroki są dość skomplikowane do opisania, dlatego wykonując je, lepiej obejrzeć tutorial. Możesz też zerknąć na poniższą grafikę (teraz musisz przejść do kroku 7).

Jak zawiązać krawat podwójny windsor?

Jak wygląda podwójny windsor? Od klasycznego różni się tym, że wiązanie na górze, przy samym kołnierzyku, jest jeszcze szersze. Właśnie dlatego ten węzeł jest dość kontrowersyjny i według niektórych po prostu źle się prezentuje. My polecamy go zatem panom bardzo szczupłym, smukłym i wysokim. I do bardzo cienkich krawatów. A jak zawiązać podwójny windsor? Poniższy filmik ułatwi ci to zadanie.

Jak zawiązać krawat pół windsor?

Skoro podwójny windsor jest szerszy na samej górze, to węzeł pół windsor będzie z kolei węższy. To propozycja dla panów, którym podoba się węzeł windsorski, ale z różnych względów wyglądają w nim źle, np. mają okrągłą twarz. Pół windsor jest więc idealnym kompromisem. Ten węzeł zachowuje windsorski kształt, a jednocześnie jest węższy. Ponadto jest prostszy do wykonania. Co więcej, możesz go także nosić z koszulami o mniej rozstawionym kołnierzyku, czyli również z koszulami o kołnierzyku typu kent – to najbardziej klasyczny sposób ułożenia kołnierzyka.
Zatem jak zawiązać pół windsor? Poniższy filmik ułatwi ci to zadanie, ponieważ precyzyjnie wyjaśnia, jak krok po kroku zawiązać węzeł pół windsor.
Jak widać, sposób wiązania krawata to pewien rodzaj sztuki. Mimo że na pierwszy rzut oka może wydawać się to nieistotne, to porównując właściwie zawiązane krawaty z tymi zawiązanymi źle, zauważysz dużą różnicę. Warto więc poświęcić nieco czasu i nauczyć się kilku wiązań. Jednym z nich może być węzeł windsorski, który ma kilka wariantów. Wykonując taki węzeł, pamiętajcie jednak, aby zastosować się do naszych powyższych porad. W ten sposób unikniesz modowej wpadki.
A wam, jak podoba się windsor? Lubicie ten sposób wiązania?
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.