Data modyfikacji:

Mucha czy krawat: co wybrać na studniówkę?


Wybierając strój na studniówkę wcześniej czy później staniesz przed dylematem: mucha czy krawat? Który z tych dodatków sprawdzi się lepiej na imprezie studniówkowej i jak łączyć je z pozostałymi elementami garderoby? Podrzucamy garść informacji, które pomogą ci w wyborze i pozwolą uniknąć wpadki.

Kiedy mucha, a kiedy krawat?


Zaczniemy od najważniejszego: zarówno mucha jak i krawat pasują do imprezy studniówkowej. To elementy, które świetnie pasują do formalnego stroju i nie musisz się obawiać, że zaliczysz wpadkę.  Nieco więcej uwagi wymaga jednak wybór konkretnego modelu. Nie wszystkie krawaty i muchy są bowiem eleganckie. Uważać należy zwłaszcza na muchę, bowiem w ofertach sklepów odzieżowych spotkasz wiele rodzajów, które zupełnie nie pasują do formalnej imprezy wieczorowej.

Warto podkreślić, że mucha jest nieco bardziej formalnym dodatkiem do męskiego stroju na studniówkę niż krawat. Wybierając ją zadbaj o to, by reszta stroju była równie elegancka. Dużo bezpieczniej wybrać klasyczny, ciemny garnitur oraz śnieżnobiałą koszulę. Jeżeli twoja impreza studniówkowa ma mniej formalny charakter i wybierasz np. zestaw koordynowany lub wzorzysty garnitur, lepiej zdecydować się na krawat. 

Jaka mucha na studniówkę?


Jak wspominaliśmy, nie każda mucha nadaje się na imprezę studniówkową. Z klasycznym garniturem nie powinno się łączyć much czarnych i białych, które pasują odpowiednio do smokingu i fraka. Z drugiej zaś strony do eleganckiego stroju nie pasują casualowe, wzorzyste czy jaskrawe muchy. Choć znajdziesz je w kolekcjach wielu firm odzieżowych i raczej nie wzbudzą oburzenia, lepiej postawić na klasyczną modę męską. Na studniówkę bardziej pasuje mucha ciemna, np. bordowa, granatowa czy ciemnozielona. Unikaj także zdobywających popularność much drewnianych, które wyglądają ciekawie, ale zupełnie nie wpisują się w formalny charakter wieczorowej imprezy i są dodatkiem typowo casualowym.

Co ważne, decydując się na muchę wybierz tę prawdziwą, do samodzielnego wiązania.. Wiele niedrogich much wiązanych jest fabrycznie, co odpowiada krawatowi na gumce lub zszytym poszetkom. Zawiązanie muchy nie jest wyjątkowo trudne i z pewnością dasz radę, a efekt będzie dużo lepszy. Błędem jest również założenie zestawu mucha + poszetka, wykonanego z tego samego materiału.
Szukasz garnituru na studniówkę do 1000 zł? Znajdziesz go tutaj:

Jaki krawat na studniówkę?


Podstawowym błędem studniówkowiczów jest sięganie po cienkie śledziki, które kilkanaście lat temu robiły ogromną furorę. Dziś odchodzą w zapomnienie, zapisując się na kartach historii jako krawaty mało eleganckie, niepasujące do marynarki i utrudniające zawiązanie ładnego węzła. Klasyczny krawat na studniówkę powinien mieć ok. 7-8 cm szerokości. Taki krawat nie tylko harmonizuje z innymi elementami garderoby, ale i umożliwia zawiązanie stylowego węzła four in hand z charakterystyczną łezką. Podczas zakupu zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest krawat. Tanie krawaty produkuje się z poliestru, który w sztucznym świetle błyszczy się i wygląda niekorzystnie. Dobrej jakości krawaty wykonywane są z jedwabiu, zaś jeśli szukasz czegoś wyjątkowo eleganckiego, wybierz krawat typu seven fold.
Przy okazji warto rozwiać popularny mit: krawata nie powinno dobierać się do koloru damskiej sukienki. Krawat nie jest ozdobą twojej partnerki, tylko twoją, dlatego to ty decydujesz o jego wyglądzie. Jeśli chcesz, możesz dopasować go tak, aby nie gryzł się ze strojem osoby towarzyszącej, jednak wybieranie identycznego koloru jest błędem. Co więcej, niemal zawsze wygląda źle.

Studniówka to jedna z pierwszych formalnych imprez wieczorowych w życiu każdego mężczyzny, dlatego warto potraktować ją poważnie. Choć pokusa wyróżnienia się lub sięgnięcia po ekscentryczny gadżet jest duża, najlepiej wyróżnić się dobrym stylem i elegancją. To, czy wybierzesz krawat czy muchę, nie ma większego znaczenia.
Autor: Szymon Sonik