Data modyfikacji:

Jak zawiązać krawat? Sposoby na wiązanie krawatów

Dlaczego niektórzy mężczyźni w krawacie wyglądają obłędnie, inni zaś tak, jakby nosili go za karę? Nie ukrywajmy, sporo znaczenia mają szczegóły w zakresie fizjonomii, ale nie tylko. Dużą szkodę można sobie wyrządzić rodzajem lub sposobem wiązania krawata. Oto 5 rzeczy, które sprawią, że twój krawat zawsze zaprezentuje się perfekcyjnie.
krawat

Jaka powinna być odpowiednia długość krawata?

Trudno o większy błąd w noszeniu krawata niż dobranie nieodpowiedniej długości. Zasada jest prosta: powinien sięgać do klamry paska. Nie będziemy się licytować na różnice w zakresie kilku milimetrów, gdyż nie o to chodzi. Ważne jednak, by krawat nie sięgał do rozporka w spodniach lub pępka, ponieważ zawsze wygląda to niepoważnie i psuje cały wizerunek.

Tutaj warto się jednak zastanowić: dlaczego większość mężczyzn noszących zbyt krótki krawat to panowie z brzuszkiem? Odpowiedzi należy szukać w… tkance tłuszczowej! Konkretnie tej, która znajduje się wokół karku. Szeroka szyja to szeroki kołnierzyk, a ten zaś zabiera więcej długości krawata. Rozwiązaniem jest wybór dłuższego krawata, dzięki któremu można uzyskać prawidłową długość.

Jaka powinna być szerokość krawata?

Mogłoby się wydawać, że krawat jest ozdobą zupełnie niezwiązaną z innymi elementami garderoby. Nic bardziej mylnego. Znajduje się w bliskim towarzystwie klap marynarki, więc różnice w szerokości klap i krawata mogą rzucać się w oczy. Klasyczny krawat męski ma szerokość ok. 7-9 cm, co odpowiada typowej szerokości klap garnituru. Jeśli dobierzesz do garnituru wąski krawat, nazywany też śledzikiem, może wyglądać to dość zabawnie. Inna sprawa, że na bardzo wąskich krawatach nie uda ci się zawiązać ładnego węzła four-in-hand. Do wąskich klap należy zawsze dobierać krawaty o szerokości 5 cm, natomiast do tych poszerzanych automatycznie wybieramy również szersze krawaty.

Jaki wybrać rodzaj węzła?

Jak twierdzi znane powiedzenie, symetria jest estetyką głupców. Ziarno prawdy tego stwierdzenia można odnaleźć w niechęci wielu osób do węzłów asymetrycznych, które są tymczasem klasyką dobrego stylu. Asymetryczny węzeł four-in-hand w pierwszej chwili może wyglądać jak krzywy, ale to celowy zabieg. Wystarczy, że spojrzysz na krawaty ikon mody męskiej.

Węzeł four-in-hand jest niewielki i nie sprawia topornego wrażenia, jak może mieć to miejsce w przypadku uwielbianego w Polsce pół-Windsora. Jednocześnie nie zabiera tak wiele materiału, więc może być doskonałym rozwiązaniem dla panów o szerokim karku. Spodoba ci się także przez łatwość zawiązania.

Łezka, czyli zagłębienie w pobliżu węzła krawata

Charakterystycznym elementem, będącym kropką nad „i” dobrze zawiązanego krawata, jest niewielkie zagłębienie w pobliżu węzła nazywane łezką. Nadaje krawatowi dynamiki i przestrzennego kształtu, co zdecydowanie może się podobać. Dodatkowo takie zawiązanie sprawia, że krawat rozszerza się tuż po wyjściu z węzła, dzięki czemu schludnie przylega do klatki piersiowej i nie tworzy nieestetycznego rulonu. Chcesz dobrze wyglądać? Pilnuj łezki!

Jak dobrze zawiązać krawat? Pamiętaj o przyleganiu do kołnierzyka

Istotne jest również przyleganie węzła do kołnierzyka. W idealnej sytuacji widoczne powinny być tylko węzeł oraz zwisający krawat, a reszta materiału nie może wyzierać spod kołnierzyka. To wymaga jednak poprawnego zawiązania węzła. Zbyt luźny węzeł lub krzywo ułożona pętla sprawią, że mimo częstego poprawiania, pomiędzy kołnierzem a węzłem wyzierać będzie szczelina.

Takie zawiązanie krawata wygląda na niedbałe i mało estetyczne. Krótko mówiąc, będziesz wyglądać tak, jakbyś został zmuszony do założenia krawata wbrew swojej woli. W najlepszym przypadku zaś tak, jakbyś już jedną imprezę miał tego dnia za sobą. Zadbaj o to, by krawat przylegał do kołnierzyka, a efekt będzie zgoła lepszy.

Jak wiązać krawat krok po kroku?

Najprostszy do wiązania jest zdecydowanie popularny four-in-hand. Jest też zdecydowanie najbardziej uniwersalny, ponieważ pasuje większości panów i dobrze komponuje się z ogromną ilością kołnierzyków. Powinny wybierać go osoby o średnim i wysokim wzroście. Jeśli szyja i twarz są stosunkowo masywne, four–in-hand pozwoli je delikatnie wysmuklić. Niewiele skraca długość krawata i jest bardzo szybki w wiązaniu. Przed ważnym wydarzeniem należy jednak kilkakrotnie przećwiczyć tę procedurę, by krawat w dniu uroczystości prezentował się nienagannie. Żeby zawiązać krawat węzłem four-in-hand, należy:
  • 1. Przewiesić akcesorium przez szyję, a następnie skrzyżować ze sobą oba końce krawata – jego szersza część musi pozostać dużo dłuższa (o około 30 cm) i znajdować się na wierzchu skrzyżowania.
  • 2. Dłuższą część należy przełożyć pod krótszą na drugą stronę, a następnie z powrotem ułożyć na miejsce pierwotne, okrążając krótszy pas materiału pętlą.
  • 3. Szerszy koniec przekładamy pomiędzy wiązanym krawatem a szyją, jednocześnie przeciągając go przez utworzoną wcześniej pętlę.
  • 4. Pętlę delikatnie zaciskamy, formując ją palcami i ciągnąc szerszą część krawata w dół.
Węzeł krawata musi być dobrze zaciśnięty, żeby jego talia prezentowała się idealnie. Nie należy przejmować się tym, że nie jest idealnie równy, ponieważ urok tego wiązania tkwi właśnie w jego asymetrii.

Jak zawiązać krawat Windsor?

Windsor to rodzaj grubego i bardzo szerokiego wiązania, które pasuje szczególnie panom o nienadmiernie masywnej szyi. Charakter Windsora u mężczyzn o większych gabarytach może dodatkowo poszerzyć rysy. Powinny wybierać go osoby o długiej szyi i pociągłej twarzy. Jego cechami są symetria i idealna geometria, zatem jest lubiany między innymi przez polityków. Windsor wymaga o wiele większej ilości krawata niż inne węzły, zatem jeśli mamy za długi krawat, warto rozważyć akurat ten węzeł. Ponieważ jest szeroki, świetnie komponuje się z kołnierzykami włoskimi. Jak zawiązać krawat krok po kroku na węzeł Windsor?
  • 1. Krawat układamy w takiej samej pozycji jak w przypadku węzła four-in-hand. Szersza część powinna być tym razem dłuższa o około 35 cm.
  • 2. Szerszą część przekładamy przez węższą i przytrzymujemy palcem, a następnie przekładamy znowu pomiędzy szyją a wiązaniem. Kiedy jest już wyciągnięta na zewnątrz, należy przełożyć ją na drugą stronę pod krótszą częścią krawata, obracając materiał o 180 stopni, tak by z przodu znajdowała się jego wewnętrzna (zwykle niewidoczna) część.
  • 3. Teraz przekładamy szerszą, odwróconą część przez pętlę, która utworzyła się pomiędzy szyją, a krawatem.
  • 4. Z powrotem odwracamy szeroką część krawata, tak by jego zewnętrzna strona była znowu widoczna.
  • 5. Ponownie przeciągamy szeroką część przez pętelkę, tworząc węzeł. Teraz trzeba go tylko odpowiednio wyregulować palcami.

Krawat – jak wiązać węzeł pół-Windsor?

Pół-Windsor przypomina swojego poprzednika, jednak jest o wiele lżejszy. Wiąże się go szybciej i łatwiej, zatem jest idealną opcją dla wszystkich, którzy żyją w pośpiechu. Obecnie stał się jednym z najbardziej uniwersalnych węzłów, ponieważ dobrze współgra z większością twarzy oraz kołnierzyków. Znacznie lepiej wygląda z szerokimi krawatami. Jak wywiązać krawat węzłem pół-Windsor?
  • 1. Trzeba skrzyżować krawat na szyi w taki sposób, by jego szersza część znajdowała się po zewnętrznej stronie. Przytrzymujemy krawat palcami, a następnie przekładamy o 360 stopni, tworząc pętelkę.
  • 2. Szerszą część krawata przekładamy pomiędzy szyją a wiązaniem, tak by wewnętrzna część krawatu zwrócona była do zewnątrz.
  • 3. Przekładamy szerszą część z powrotem na drugą stronę i owijamy od spodu wiązania do zewnątrz, oplatając je.
  • 4. Następnie przeciągamy szeroką część krawata przez utworzoną wcześniej pętlę i równamy węzeł, formując łezkę.

Jak się wiąże krawat? Pomocne tutoriale

Jak zawiązać krawat? YouTube i twórcy umieszczający na nim materiały wychodzą naprzeciw wszystkim, którzy chcą się nauczyć wiązać krawat. Jeśli wciąż nie radzisz sobie z wiązaniem four-in-hand lub węzła Windsorskiego być może warto spróbować obejrzeć również tutoriale dostępne w serwisie. Wówczas oglądając, wiążemy krawat i postępujemy zgodnie z instrukcjami osoby na ekranie. Oprócz węzłów wymienionych w niniejszym artykule, często spotkać się można z wieloma innymi ich rodzajami, np. skrzyżowanym, amerykańskim, wiktoriańskim czy weneckim.

Jak dbać o krawat, żeby jego wiązanie było prostsze?

Najważniejsze w pielęgnacji krawatów jest to, żeby po każdym powrocie do domu rozwiązywać oraz rozwieszać akcesorium i dać mu się rozprostować. Zapobiegnie to powstawaniu trwałych odkształceń i niekorzystnemu układaniu się krawata w przyszłości. Rozwiązywanie powinno mieć miejsce jeszcze wtedy, kiedy krawat znajduje się na szyi. Przechowywanie krawatów można praktykować na dwa sposoby:
  • w szafie – przewieszone na wieszakach,
  • zrolowane – w specjalnych przegródkach dedykowanych krawatom.
Jeśli krawat nie wraca do swojego pierwotnego kształtu, można rozwiesić go w łazience podczas kąpieli lub zdecydować się na zastosowanie pary wodnej, która nie tylko pozwoli mu się rozprostować, ale również delikatnie go odświeży. Jeśli dojdzie do zabrudzenia krawatów, nie należy prać ich w pralce. Lepiej oddać je do pralni, zwłaszcza w przypadku modeli z wyższej półki cenowej. Dobrze jest posiadać co najmniej kilka różnych krawatów, żeby móc nimi rotować podczas ważnych wyjść. Do wyboru są zarówno gładkie, jednolite krawaty, jak i te w rozmaite wzory – geometryczne, paski, kropki, prążki czy motywy kwiatowe.
Autor: Szymon Sonik