Data modyfikacji:

Spinka do krawata. Jak nosić? 

Mówi się, że spinka do krawata to męska biżuteria, która, oprócz swojej praktycznej funkcji, może także dodać stylizacji elegancji. Czy to prawda? Jakie są zasady jej noszenia? Kiedy założenie spinki do krawata uznaje się za modowe faux pass? Zapraszamy do naszego poradnika.

Spinka do krawata – krótka historia 

Pierwsze spinki do krawata pojawiły się już w XIX wieku na Wyspach Brytyjskich. Wtedy panowie  sięgali po nie ze względów praktycznych. Ponadto sądzono wówczas, że spinka nadaje krawatowi elegancji, więc bardzo często wybierano modele ze szlachetnymi kamieniami, a nawet perłami. Oczywiście z czasem spinki zaczęły być popularne w innych regionach świata. Pod koniec XIX wieku nosiły je nawet kobiety, które, przełamując stereotypy, zaczynały pojawiać się w spodniach i męskich garniturach. 

Spinka do krawata – kiedy możesz ją założyć?

Zacznijmy na początku od wyjaśnienia, po co w ogóle panowie zakładają spinki do krawata. Spinka ma za zadanie „spiąć” twój krawat z koszulą dzięki czemu nie będzie się przesuwał ani nie wpadnie ci, np. do filiżanki kawy czy jedzenia. To idealne rozwiązanie podczas oficjalnej kolacji biznesowej czy chociażby ślubów lub wesel. 

Spinki do krawata nie nosimy w garniturze z kamizelką. Ta ostatnia bardzo dobrze go przytrzyma, więc spinka okaże się zbędna. To samo dotyczy dwurzędowych marynarek – takiego fasonu nie rozpinamy, więc z pewnością utrzyma krawat na miejscu. Unikaj noszenia spinek także podczas bardzo oficjalnych okazji, np. kiedy sięgasz po smoking.

Taki strój wymaga jak najmniejszej ilości dodatków. Pamiętaj, że spinka wcale nie dodaje elegancji. Wręcz przeciwnie – w klasycznej modzie męskiej o wysokiej klasie i elegancji świadczy jak najmniejsza ilość dodatków. Spinki do krawata noś zatem do mniej formalnych stylizacji z garniturem, np. do pracy, na wesele oraz inne wszelkiego rodzaju imprezy z tańcami i jedzeniem, np. karnawałowe. 

Spinka do krawata – jak nosić, aby wyglądać modnie? 

Zanim podpowiemy, jak poprawnie nosić spinkę do krawata, zacznijmy od tego, jaką spinkę wybrać. Spinka może mieć różne zapięcia. W sklepach znajdziesz modele wsuwane i zaciskowe. To, który z nich wybierzesz, jest tak naprawdę kwestią twojego wyboru – nie ma żadnej zasady regulującej to, jaki model zapięcia będzie najlepszy. Do grubszych krawatów radzimy stawiać jednak na spinki zaciskowe – model wsuwany może okazać się zbyt wąski. 

Zwróć również uwagę na kolor wybranej spinki. Powinna być ona dobrana do innych metalowych elementów w twojej stylizacji. Masz srebrny zegarek? Już wiesz, jaka spinka będzie najlepsza. A może twój pasek ma złotą sprzączkę? Nie możesz tego zignorować, wybierając kolor spinki. 

Co z wzorem wybranej spinki? W klasycznej modzie męskiej kluczowym wyznacznikiem jest minimalizm, dlatego lepiej nie szalej ze spinką do krawatu. Najlepiej sprawdzą się modele proste,  jedynie z delikatnym wzorem. Wyjątkiem są luźniejsze spotkania w gronie znajomych, np. impreza sylwestrowa.

W takim przypadku możesz zdecydować się na nieco bardziej fikuśny dodatek, np. nawiązujący do charakteru przyjęcia. Pamiętaj przy tym, że nietypowe spinki najlepiej będą prezentować się w minimalistycznych stylizacjach, chociażby z granatowym garniturem w roli głównej. 

Istotna jest także długość spinki. Na rynku znajdziesz wiele jej długości, a wynika to przede wszystkim z tego, że aktualnie masz do wyboru różne szerokości krawata. Kupiona przez ciebie spinka powinna zawsze sięgać do 3/4 jego szerokości. Założenie zbyt długiej lub zbyt krótkiej spinki to najczęstsza modowa wpadka popełniana przez panów. 

Na jakiej wysokości zapina się spinkę? Stara jak świat zasada mówi, że spinka powinna być zapięta między trzecim, a czwartym guzikiem twojej koszuli. Po zapięciu spinka musi być ułożona poziomo. Ponadto nie wsuwaj jej zbyt głęboko – stworzy wtedy nieestetyczną fałdę.

Co zamiast spinki do krawata? 

Spinki do krawata nie przypadły ci do gustu i zastanawiasz się, czy istnieje dla nich jakaś alternatywa? Kiedyś noszono szpilki, łańcuszki i pinezki. Były one znacznie mniej widoczne niż dzisiejsza podłużna spinka, jednak aktualnie w sklepach jest bardzo mało podobnych dodatków. Jeśli jednak uda ci się coś znaleźć, to możesz wykorzystać je do strojów historycznych lub po prostu jako jedno z akcesoriów twojego przebrania w stylu vintage, np. podczas karnawału czy Halloween. 

Modne spinki do krawata

Tak jak wspominaliśmy już wyżej, na typowo formalne okazje, np. ważne spotkania biznesowe, najlepiej sięgać po jak najbardziej minimalistyczne spinki do krawata. Wyobraź sobie, że podpisujesz kontrakt na przekazanie innej firmie dużej sumy pieniędzy i druga strona ma spinkę z napisem „LOL” lub z jedną z popularnych emotek.

Od razu zrobi się mało poważnie, a w takiej sytuacji to po prostu niewskazane. Jeśli jednak wybierasz się na luźniejszą imprezę, ale nadal zakładasz garnitur, to śmiało możesz uzupełnić krawat przyciągającym wzrok modelem. Bardzo popularne są chociażby spinki w kształcie wąsów.

Przeczytaj również: Jak dobierać spinki do mankietów?

Ostatni hit to również spinki drewniane. Taki model będzie idealny do stylizacji np. z garniturem w kratę. Jest minimalistyczny, a jednocześnie wpisze się w rustykalny klimat podobnego zestawienia. 

Jesteś fanem muzyki? Na Ceneo.pl znajdziesz spinki do krawata z motywem nut, perkusji, gitary czy innych muzycznych symboli. 

Podsumowując: spinkę do krawata nosimy przede wszystkim ze względów czysto praktycznych i unikamy jej w wyjątkowo formalnych stylizacjach, np. z frakiem czy smokingiem. Pamiętaj, aby nie nosić także spinek do kamizelki czy dwurzędowej marynarki. A ty co sądzisz o takim dodatku? Nosisz go jeszcze czy już dawno z niego zrezygnowałeś? Jak podoba ci się moda na nietypowe spinki, np. z różnymi symbolami?