Jak nosić garnitur z szortami?

Na wybiegach garnitur z szortami funkcjonuje od kilku sezonów, jednak na ulicach to wciąż osobliwość. Przy okazji rozdania Oskarów oryginalny fason z powodzeniem wskrzesił Pharell Williams, zakładając szykowny smoking z szortami. Jak nosić taki zestaw, by wyglądać równie dobrze? Garnitur z szortami to reinterpretacja modowej klasyki. Na pierwszy rzut oka może budzić zdziwienie, ale po chwili, pod warunkiem, że jest dobrze dobrany, miejsce zaskoczenia zajmuje uznanie. Noszenie takiego stroju wymaga nie tylko stylowej sprawności, ale też sporej pewności siebie i odpowiedniej sylwetki.
garnitur z szortami

Awangarda czy klasyka?

Garnitur z szortami to reinterpretacja modowej klasyki. Na pierwszy rzut oka może budzić zdziwienie, ale po chwili, pod warunkiem, że jest dobrze dobrany, miejsce zaskoczenia zajmuje uznanie. Noszenie takiego stroju wymaga nie tylko stylowej sprawności, ale też sporej pewności siebie i odpowiedniej sylwetki.

Jak dobrać garnitur z szortami?

Podobnie jak każdy inny, garnitur z szortami musi być dobrze dopasowany. Wybór odpowiedniej marynarki omawialiśmy wielokrotnie, więc skupmy się na spodniach. Szorty mają lekko opinać uda tak, by zaznaczać ich kształt. Mile widziane jest również mankiety. W wersji optymalnej nogawki powinny kończyć się tuż nad kolanami, ewentualnie około 2 cm ponad nimi, ale z pewnością nie wyżej. Dopasowane szorty podkreślają mankamenty figury, więc takiego fasonu nie polecamy mężczyznom o nogach jak zapałki, a także z wyraźną nadwagą oraz panom o szerokich łydkach i udach. Wszyscy, którzy mieszczą się między tymi skrajnościami mogą wypróbować garnitur z szortami.

Przeczytaj również: Szorty w stylizacji smart-casual
Kolejną kwestią jest kolorystyka. Ponieważ garnitur z szortami sam w sobie jest strojem zwracającym uwagę, nie trzeba dodatkowo podkreślać jego oryginalności krzykliwym wzorem czy barwą. Najlepiej sprawdzą się zestawy w kolorach neutralnych, czyli szare, granatowe, beżowe czy brązowe. Czerń mimo wszystko odradzamy, ponieważ nie pasuje do typowo letniego garnituru. Marynarka i szorty mogą, ale nie muszą być częścią zestawu. Jeśli zdecydujesz się na różną górę i dół, strój będzie mniej formalny i tylko umiarkowanie ekstrawagancki. Marynarka i spodenki w różnych kolorach, wykonane z odmiennych materiałów powinny mieć zbliżony fason. Szorty mogą powstać na bazie klasycznych spodni od garnituru lub odpowiednio skrojonych, materiałowych chinosów.

Skromnie z dodatkami

Garnitur z szortami to zestaw, w którym lepiej nie szaleć z dodatkami, by nie przeładować stroju. Nie mniej krawat czy poszetka są mile widziane, ale nie powinny się wyróżniać. W przypadku butów najlepsze będą eleganckie mokasyny lub półbuty o nieco mniej formalnych charakterze, na przykład zamszowe i w fasonie brogue. Do zestawów rozłącznych z t-shirtem zamiast koszuli z powodzeniem można nosić również trampki. W przypadku każdego typu butów, warunkiem koniecznym jest noszenie ich na gołą stopę lub z niewidocznymi na zewnątrz stopkami. Skarpeta wystająca z nad buta to absolutny błąd w przypadku tego fasonu.

Zdjęcie: Envato Elements