Savoir-vivre: kultura uścisku dłoni

Formułą inicjalną każdego spotkania jest powitanie. O ile nie mamy raczej problemu ze słownym wariantem, o tyle uściśnięcie dłoni bywa problematyczne. Kto do kogo dłoń wyciąga? Komu się kłaniać, a komu podać rękę? Jak witać się z kobietą, przełożonym, osobą starszą? Na te i inne pytania odpowiadamy w kolejnej odsłonie cyklu "Savoir-vivre".

Uścisk dłoni to forma fizycznego powitania. Rytuał jest dość zagmatwany, jednak gdy już uporządkujesz wiedzę z zakresu obowiązujących zasad, to przekonasz się, że nie taki diabeł straszny. PAMIĘTAJ! Podczas powitania należy patrzeć drugiej osobie w oczy. Nie uciekaj wzrokiem na boki. 

1. Witanie mężczyzny
 
Gdy witasz się z kolegą, nie ma większego znaczenia, kto pierwszy wyciągnie dłoń (wyjątkiem są odwiedziny w cudzym domu, ale o tym później). W przypadku różnicy wieku lub rangi społecznej schemat wygląda następująco: starszy podaje rękę młodszemu , a wyższy rangą - osobie stojącej na niższym szczeblu hierarchii (szef powita uściskiem podwładnego, nigdy na odwrót). 

2. Witanie kobiety
 
To prawdziwa batalia obyczajowa, a wynika to z niejasnych interpretacji reguły przez obie strony. Zasadniczo to kobieta powinna podać mężczyźnie rękę . Natomiast wiele pań uważa, że to mężczyzna powinien pierwszy odezwać się i przywitać przedstawicielkę płci pięknej. Jakie jest wyjście z tej sytuacji? Jeśli kobieta podczas powitania nie wyciągnie ręki, to po prostu ukłoń się towarzyszce. Przy bliższej znajomości możesz przytulić na powitanie kobietę, o ile ona pierwsza wyjdzie z taką inicjatywą. Kolejnym wyjątkiem jest sytuacja służbowa, gdy jesteś przełożonym, oraz schemat odwiedzin. 

3. "Całowanie" ręki
Sztuka już raczej niepraktykowana. Niestety Ci Panowie, którzy się porywają na ten gest, wykonują go przeważnie błędnie. Ręki się nie całuje dosłownie, a jedynie  delikatnie muska czubkiem nosa . Powinien to być w rzeczywistości bardzo kurtuazyjny ukłon. Współcześnie panie wolą jednak uniknąć spoufalenia tego rodzaju. Czasami będziesz mógł spotkać się z próbą kultywowania zwyczaju - wówczas kobieta wyciągnie dłoń znacznie wyżej, sugerując, że oczekuje od Ciebie głębokiego ukłonu. 

4. Wizyta w cudzym domu 
W przypadku zapraszania ludzi do swego domu rytuał przewiduje schemat gospodarz - gość . Jest to jednocześnie forma zaproszenia do swoich skromnych kątów. Powitanie powinno mieć miejsce w salonie, nie w przedpokoju. Gość powinien mieć szansę ściągnąć okrycie wierzchnie, odświeżyć się po podróży. I tu mamy do czynienia z wyjątkiem: zasada starszy - młodszy, kobieta - mężczyzna, przełożony - podwładny jest unieważniana. 

5. Powitanie towarzystwa mieszanego
 
Tu może dochodzić do sytuacji iście kuriozalnych. Kto kogo powinien powitać? Po pierwsze wita się osoba dołączająca do towarzystwa . Po drugie zaczyna od witania kobiet (patrz punkt 2.), a następnie wita się z mężczyznami. Gdy dołączamy do grupy na zaproszenie naszego znajomego, to kwestię kolejności powitania pozostawiamy znajomemu (powinien przedstawić nas zgodnie z regułami savoir-vivre). Zanim jednak dojdzie do tego, witasz się ze znajomym (patrz punkt 1-2) i subtelnie kłaniamy się towarzystwu. 

6. Rękawiczki
Mężczyzna powinien zdjąć do powitania rękawiczkę . Wyjątkiem są sytuacje, w których warunki panujące na zewnątrz (mróz) raczej wykluczają taką konieczność (tu decyduje zdroworozsądkowe podejście). 

7
 . Powitanie w ruchu 
Gdy mijamy osobę, którą chcielibyśmy powitać, to nie musimy zachować zasad kolejności. Jako pierwsza kłania się i mówi "Dzień dobry" ta osoba, która wcześniej dostrzeże znajomą osobę . 

8. Powitanie z osobami z niepełnosprawnością
 
Ta kwestia jest traktowana serio przez większość podręczników do savoir-vivre'u. I nie ma w tym nic śmiesznego! W przypadku osoby niewidomej należy poczekać, aż ona wyciągnie do nas dłoń. Drugą kłopotliwą sytuacją jest powitanie osoby bez kończyn lub z widocznym uszkodzeniem. Gdy witany nie ma prawej dłoni/ręki, to ściskamy drugą dłoń (używamy do tego prawej dłoni) lub kłaniamy się. Osoby bez obu rąk witamy ukłonem. W drugim wariancie możemy uścisnąć go obiema rękoma za ramiona. 

9. Nie podajemy ręki:
  • przez stół,
  • przez próg,
  • w toalecie,
  • brudnej lub mokrej,
  • nie potrząsamy dłońmi zbyt długo

Polecane artykuły

mięśnie brzucha

Jak wyrzeźbić mięśnie brzucha? Jak zrobić kaloryfer

2019-02-07
Nie ma mężczyzny, który nie marzyłby o efektownym sześciopaku. Wyrzeźbiony, płaski brzuch to najlepszy wyznacznik dobrej formy. Jest przy tym bardziej uwielbiany przez kobiety niż duże bicepsy czy pękata klatka piersiowa. Jak wypracować doskonałą sylwetkę plażową? Zacznij pracę nad nią już dziś, a zdążysz do wakacji.
Spodnie w góry

Jakie spodnie w góry zimą? A jakie spodnie trekkingowe na lato?

2020-02-19
Jakie powinny być spodnie w góry? Jak wybrać zimowe i letnie spodnie górskie, aby pogodzić: cenę, wygodę, trwałość i przeznaczenie? Zapraszamy do poniższego artykułu, które opowiada na zadane pytania.
T-Shirt i marynarka

Jaki T-shirt do marynarki? Najlepsze połączenia

2019-04-14
T-shirt i marynarka — połączenie, które przez jednych uznawane jest za stylowe, przez innych zaś za wyjątkowo drażniący kicz. Co ciekawe, rację mają obie strony. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach i końcowy efekt zależy od wielu czynników. Nie każda marynarka nadaje się wszak do połączenia z T-shirtem i nie każdy T-shirt założony pod marynarką będzie wyglądał dobrze.
Przydatne akcesoria do grilla

Grilluj stylowo - przydatne akcesoria do prawdziwego barbecue

2022-04-28
Grill to niezwykle popularna forma przygotowywania potraw, ale i równie niedoceniana. Jeśli kojarzy Ci się z imprezą niskich lotów to postaramy się odczarować tę złą opinię. Przygotowaliśmy listę akcesoriów, dzięki którym przygotujesz świetne i stylowe przyjęcie.