Data publikacji:

O co zakładają się mężczyźni?

Zakłady bukmacherskie to jedna z najpopularniejszych gier o charakterze hazardowym w naszym kraju. Zdecydowaną większość graczy stanowią mężczyźni, którzy u legalnych bukmacherów typują głównie wyniki wydarzeń sportowych, m.in. piłki nożnej oraz Formuły 1. Nie można jednak zapominać, że z roku na rok rozwija się także oferta zakładów wzajemnych na wydarzenia niesportowe, w tym na politykę.

oglądanie meczu

Trudno o jednoznaczne statystyki dotyczące liczby Polaków regularnie obstawiających wyniki u legalnych bukmacherów. Według różnych badań, przynajmniej raz w życiu z usług operatora bukmacherskiego skorzystało od 5 do 13% dorosłych rodaków. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że przeważającą grupę klientów firm bukmacherskich stanowią mężczyźni, lubiący zawierać zakłady w trakcie wyjścia z kolegami na piwo.

Gracze to dość jednolita grupa społeczna. Aż 76% z nich to mężczyźni oraz osoby młode, pomiędzy 18. a 34. rokiem życia. Są to ludzie wykształceni, aktywni, z dużych miast. Dużą grupę stanowią studenci, dla których zakłady bukmacherskie to forma uzupełnienia studenckiego budżetu - pisał Jarosław Zalewski, ekspert portalu legalsport.pl, zajmującego się analizą rynku zakładów wzajemnych w naszym kraju.

A o co konkretnie zakładają się mężczyźni? Na czele są oczywiście zakłady na piłkę nożną, sporą popularnością cieszą się sporty motorowe, zwłaszcza Formuła 1. Są również gracze, którzy bardzo chętnie obstawiają u legalnych bukmacherów zakłady na wydarzenia polityczne.

Piłka nożna – nr 1 wśród graczy

Szacuje się, że nawet 60% rocznych obrotów legalnych bukmacherów w Polsce to zakłady na piłkę nożną. Zainteresowanie rozgrywkami można uszeregować następująco - Ekstraklasa, Premier League, LaLiga, Serie A, Bundesliga. Różnice nie są duże, wszystkie ligi są chętnie wybierane – czytamy na portalu Money.pl.

Nie ma co prawda oficjalnych danych, które zespoły cieszą się największą popularnością wśród rodzimy graczy, ale nietrudno o dość prawdopodobne domysły, biorąc chociażby pod uwagę liczbę kibiców pojawiających się na stadionach czy liczbę fanów w mediach społecznościowych. Im więcej ogólnie kibiców ma dana drużyna, tym większe budzi zainteresowanie, więc prawdopodobne jest, że chętnie są na nią stawiane zakłady.

Wśród polskich zespołów piłkarskich na czele takiego zestawienia najpewniej znalazłyby się Legia Warszawa, Lech Poznań, Śląsk Wrocław i Widzew Łódź, zwłaszcza że legalni bukmacherzy znajdują się w gronie ich sponsorów i przygotowują dla kibiców specjalne promocje. Dla przykładu – sponsorem Widzewa Łódź jest firma Noblebet i ma ona w ofercie bonus 50 zł dla kibiców tego zespołu, którzy zakupili karnet na sezon 2021/2022.

Jeśli chodzi o ligi zagraniczne, to można śmiało założyć, że panowie chętnie typują wyniki meczów drużyn z udziałem Polaków, np. Bayernu Monachium z Robertem Lewandowskim, Juventusu z Wojciechem Szczęsnym albo Napoli z Piotrem Zielińskim. Przy okazji tu też można skorzystać z rozmaitych promocji, jak np. cashback do kwoty 500 zł od PZBuk w przypadku, gdy pierwszy postawiony przez gracza kupon okaże się nietrafiony.

Zakłady na Formułę 1 w czołówce

Zakłady wzajemne na wyścigi Formuły 1 znaleźć można w ofercie wszystkich legalnych bukmacherów w naszym kraju. Takie firmy, jak Betclic, Fortuna czy eTOTO w sezonie umożliwiają graczom obstawianie zarówno wyników poszczególnych wyścigów, jak i zakładów długoterminowych, np. na mistrza świata indywidualnego i mistrza świata wśród konstruktorów.

Przykłady? Przed zaplanowanym na 5 listopada Grand Prix Meksyku głównym faworytem do zdobycia tytułu mistrza świata był według analityków Fortuny Max Verstappen z kursem 1,48 przed Lewisem Hamiltonem, którego szanse oceniono na 2,60. Decydując się na obstawienie takiego zakładu skorzystać można było np. z zakładu bez ryzyka do 600 zł, będącego częścią bonusu powitalnego Fortuny. Jeśli pierwszy kupon postawiony przez gracza okazałby się nietrafiony, bukmacher zwraca jego stawkę – do kwoty 600 zł.

Panowie lubią zakłady na wydarzenia polityczne

Wśród ulubionych zakładów polskich graczy znajdują się jednak nie tylko wydarzenia sportowe – w ofercie legalnych bukmacherów bez problemu znaleźć można także zakłady wzajemne na wydarzenia polityczne, które niejednokrotnie wywołują przecież emocje takie jak sport (a czasem nawet większe…).

Przykłady? W firmie LV BET można typować, czy Polska wyjdzie z Unii Europejskiej do końca 2022 r. (tak – kurs 75,00) albo kto wygra następne wybory prezydenckie we Francji (faworytem jest aktualnie urzędujący prezydent Emmanuel Macron z kursem 1,52). Bukmacher STS ma z kolei w ofercie zakład, w którym pyta, czy Joe Biden będzie prezydentem do końca swojej kadencji – kurs na „tak” to 1,42, a na „nie” – 2,60. Do typowania tego typu zakładów można wykorzystać dostępne u bukmacherów freebety – w LV BET podczas rejestracji z kodem promocyjnym od legalsport.pl otrzymuje się na zakłady freebet 20 zł, a w STS – freebet 25 zł, w Superbet to 34 zł. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wykorzystać prezenty finansowe na obstawienie kuponu składającego się z wydarzeń politycznych.

Wszystkie wymienione firmy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów na organizowanie zakładów bukmacherskich. Hazard związany jest z ryzykiem. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karalny.

Autor: Jarosław Zalewski / Legalsport.pl